پایان تحریم های ظالمانه؛ تنها مسیر در موفقیت مذاکرات

تهران- ایرنا- گفت وگو و رایزنی طرف‌های برجام نسبت به از سرگیری مذاکرات در وین، به اوج خود رسیده است و پایان بخشیدن به تحریم های ظالمانه علیه ایران تنها راهکار در موفقیت مذاکرات به شمار می رود.

امروز مهم ترین مساله در حوزه سیاست خارجی بحث اجرایی شدن و عملیاتی شدن برجام است، نباید از کنار حقوق ملت ایران به سادگی گذشت، طرف های مقابل باید ملزم به اجرای تعهدات برجامی خود شوند. بررسی روزنامه‌ها، تارنماها و خبرگزاری‌های داخلی نشان می‌دهد که رسانه‌های داخلی به برنامه‌های دولت سیزدهم پرداخته‌اند.

رسانه‌های اصولگرا

به نقشه دوم درخصوص ایران فکر نمی‌کنیم

خبرگزاری مشرق در گزارشی به بازتاب سخنان جوزپ بورل مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پرداخت و نوشت: اتحادیه اروپا در صورت شکست دیپلماسی حول برجام،  در مورد «نقشه دوم» فکر نمی‌کند. بورل روز جمعه طی نشست خبری در واشنگتن درباره لزوم ازسرگیری مذاکرات وین توضیح داد: «زمان بازگشت به میز مذاکره فرا رسیده است. من نمی خواهم به نقشه دوم فکر کنم زیرا هیچ نقشه دومی که من می‌توانستم تصور کنم، طرحی خوبی نخواهد بود».به نوشته روزنامه «جروزالم پست»، دیپلمات‌های غربی از این موضوع ابراز نگرانی کرده‌اند که تیم مذاکره کننده جدید تهران ممکن است خواسته‌های جدیدی را خارج از محدوده آنچه قبلاً توافق شده است، مطرح کند.

 اقدام در برابر اقدام را در مذاکرات هسته‌ای دنبال می‌کنیم

خبرگزاری فارس به گفت وگو با حجت الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی پرداخت و نوشت: وزیر امور خارجه درباره مذاکرات هسته‌ای به صراحت اعلام کرد که سیاست جمهوری اسلامی اقدام در برابر اقدام و عمل در برابر عمل است و آمریکایی‌ها باید حسن نیت و صداقت خود را نشان دهند و ایالات متحده حتما بایستی اقدام جدی قبل از مذاکره را انجام دهند، ضمن اینکه بنای تهران آن است که مذاکره را از زمانی که ترامپ از برجام خارج شد، دنبال کنند نه موارد دیگر را. وزیر امور خارجه در این نشست اعلام کرد که جمهوری اسلامی مسیر مذاکرات هسته‌ای را از مسیر اقتصاد کشور جدا خواهد کرد و به هیچ وجه اقتصاد را شرطی نخواهیم کرد، ضمن اینکه دولت سیزدهم اقتصاد پایدار را فارغ از مسائل مرتبط با مذاکرات هسته‌ای پیگیری خواهد کرد. عضو هیات رئیسه مجلس تصریح کرد: آقای امیرعبداللهیان در مورد نوع تعامل جمهوری اسلامی با آژانس بین المللی انرژی اتمی هم اعلام کرد که ما به قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران که در مجلس یازدهم به تصویب رسیده است عمل خواهیم کرد، ضمن اینکه وزیر امور خارجه این قانون را قابل فهم برای طرف‌های مقابل دانست که پیام‌های خاصی دارد. همچنین رئیس دستگاه دیپلماسی از مجلس یازدهم برای تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها تشکر کرد و گفت که این قانون دست مذاکره‌کنندگان را باز کرده و برای طرف مقابل بسیار قابل فهم است.
 

پشت پرده مذاکرات برجامی مورا در تهران

روزنامه خراسان در گزارشی نوشت: سفر مقام ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران گویا فراتر از مذاکره بر سر تعیین زمان از سرگیری مذاکرات وین بوده است. یک منبع آگاه به «العربی الجدید» از ۴ ملاحظه ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته ای خبر داده است. سفر انریکه مورا مقام ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا اگر چه ظاهرا شبیه دیگر سفرهای او به تهران برای هماهنگی درباره از سرگیری مذاکرات هسته‌ای بوده، اما انتشار جزئیات جدیدی از این سفر نشان می دهد عمق اختلاف میان تهران و اروپا و آمریکا برای از سرگیری مذاکرات احیای برجام فراتر از تعیین زمان دور جدید مذاکرات است.

مذاکره زیر سایه تهدید یک پارادوکس آمریکایی است

روزنامه رسالت به گفت وگو با حسن همتی نماینده مردم شاهین‌دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی پرداخت و نوشت: شرایط و مواضع ما کاملاً مشخص است و تردیدی در مورد آن وجود ندارد. قوانینی که در مورد برجام و ارتباط با آمریکاست باید اجرا شود و آن زمان است که به برجام بازمی‌گردیم.   تاز مانی که شروط ما در برجام اجرایی نشود به این توافق بازنمی‌گردیم.   اما اگر شروط و قوانین ما اجرایی نشود ما نیز به برجام بازنمی‌گردیم. جمهوری اسلامی ایران بیش از چهاردهه است که مقابل مستکبران جهانی ایستاده است و ارتباطی با زور و تشر و تهدید ندارد. این نماینده مجلس افزود: هر بار که تهدید شده، متقابل پاسخ داده و هر بار ضربه‌ای به ما وارد کردند ما ضربه‌ای بدتر به آن‌ها وارد کرده‌ایم. به‌طور مثال در صنعت هسته‌ای پیشرفت کردیم و اکنون به جایگاهی رسیده‌ایم که به بزرگ‌ترین نگرانی غربی‌ها در منطقه تبدیل‌شده‌ایم. او خاطرنشان کرد: در حوزه صنایع موشکی و دفاعی تمام توان خود را گذاشته‌ایم تا مانند ۸ سال دفاع مقدس و حملات پیش از آن، کشوری جرئت نکند به منابع و منافع ما دست‌درازی کند و جان مردم و خاک وطنمان را به‌راحتی به خطر بیندازد. همتی یادآور شد که آمریکا و اسرائیل در خلل اینکه می‌گویند ایران باید به مذاکرات بازگردد و توپ را به زمین ما پاس می‌دهند، می‌گویند اگر ایران به برجام بازنگردد راه‌های دیگری را امتحان خواهند کرد. پاسخ ما به آن‌ها این است که راه‌های دیگرشان را امتحان کنند ما ابایی نداریم. نماینده مردم شاهین‌دژ و تکاب در مجلس ادامه داد: سالیان زیادی است ما را از این راه‌ها می‌ترسانند. اما ما کار خودمان را می‌کنیم و از تهدید هیچ کشوری نمی‌ترسیم. مانند تمام این سال‌ها که تحت‌فشار و تهدید و تحریم قد علم کرده‌ایم قطعاً با تحریم و فشارهای آن‌ها راه‌های دیگری برای پیشرفت و رفع نیازهایمان پیدا خواهیم کرد.
 

آمریکا دیگر اشتباه نکند

روزنامه وطن امروز به بازتاب گزارش دانشگاه جانز هاپکینز درباره اشتباهات واشنگتن علیه تهران در ۴۲ سال گذشته پرداخت و نوشت: گروه مطالعات ایران دانشکده مطالعات بین‌الملل دانشگاه جانز هاپکینز اخیرا گزارش جالبی را درباره ضرورت بازنگری سیاست آمریکا در برابر ایران منتشر کرده ‌است. در این گزارش ضمن توجه ویژه به اشتباهات فاحشی که آمریکا در طول چند سال گذشته در قبال ایران مرتکب شده، بر ضرورت تعامل با ایران تاکید شده ‌است. این گزارش در ۱۰ محور واقعیت‌های ایران در سال‌های اخیر را برای سیاستمداران و سیاست‌گذاران آمریکایی تشریح کرده است. در این گزارش همچنین به اشتباهاتی که ایالات‌ متحده در طول گفت‌وگوهای هسته‌ای و قبل‌ از آن در قبال ایران داشته، اشاره ‌شده و آمده ‌است: برای مواجهه با ایران نوین و همچنین پذیرش برخی حقایق درباره جامعه ایران، آمریکا باید تفکر ویژه دوباره‌ای درباره نوع برخورد با جمهوری اسلامی داشته باشد. این گروه مطالعاتی در ۱۰ محور به اصولی که باید مدنظر سیاست‌گذاران آمریکایی در قبال ایران قرار داشته باشد، اشاره کرده است. در نخستین مورد تاکید شده ‌است سال‌ها اعمال تحریم علیه ایران ثابت کرده ‌است جمهوری اسلامی بر خلاف سایر نظام‌های انقلابی دنیا ظرفیت منحصربه‌فرد و نادری در ادامه حیات در شرایط سخت از خود نشان داده ‌است.

رسانه‌های اصلاح طلب

دیپلماسی انفعالی در برجام، به نفع کیست؟

روزنامه آرمان ملی یادداشتی به قلم علی بیگدلی استاد دانشگاه منتشر کرد و نوشت:شرایط به‌گونه‌ای حساس است که با یک حجم وسیعی از ترافیک دیپلماتیک در سطح منطقه و بین‌المللی مواجه هستیم. بعد از اینکه انریکه مورا به ایران آمد و احتمالا براساس نقل‌قول خبرگزاری‌های خارجی به دعوت آقای باقری‌کنی بوده است، ولی از نتایج مشخص نیست، الا اینکه ایران قول داده تا دو هفته آینده با مقامات اروپایی در بروکسل ملاقات کند. از طرف دیگر رابرت مالی به عربستان و امارات رفت که بااهمیت بود. جوزپ بورل به واشنگتن سفر کرد و وزیرخارجه اسرائیل به آمریکا رفت تا با وزیرخارجه آمریکا گفت‌وگو کند.

مذاکرات وین و ریاض به هم پیوسته‌اند

روزنامه آرمان ملی یادداشتی به قلم قاسم محبعلی مدیرکل سابق وزارت امور خارجه منتشر کرد و نوشت:  مذاکرات ایران و عربستان از نظر ادبیات دیپلماتیک، با توجه به اینکه در سطوح امنیتی برگزار می‌شود، مذاکرات غیررسمی محسوب می‌شود. اخباری که از این مذاکرات رسانه‌ای می‌شود، اخباری رسمی از سوی مقامات کشورها نیست. اخباری که تحت‌عنوان شنیده‌ها و منبع موثق منتشر می‌شود و اخباری که به رسانه‌ها درز پیدا می‌کند، اخباری هستند که خیلی نمی‌شود بر روی آنها قضاوت کرد. اما به نظر می‌رسد دو طرف در چارچوب‌هایی پیش رفته‌اند و زمینه‌هایی پیدا شده تا گفت‌وگوها در موضوعات مختلف ادامه پیدا کند. طبیعی است اولین مسأله ایران و عربستان، برقراری روابط مجدد دیپلماتیک بین دو طرف است. این سهل‌الوصول‌ترین مسأله بین دو طرف است، هم ایران و هم عربستان به حضور دیپلماتیک در پایتخت‌های یکدیگر نیاز دارند. مسائل حج و دیگر موضوعات مهم بین دو طرف وجود دارد، باید منتظر بود و دید که این مذاکرات چه زمانی به سمت‌وسوی رسمی شدن می‌رود و بین مقامات سیاسی منتقل می‌شود. آن زمان می‌توان به صورت قطعی درباره نتیجه مذاکرات نظر داد.

هشدار اروپا درباره شکست مذاکرات برجام

روزنامه همدلی در گزارشی نوشت: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به این که در صورت شکست احتمالی در مذاکرات، پلان (ب) در قبال ایران، شامل چه چیزهایی خواهد بود، گفت که من نمی‌خواهم به پلان‌های دیگری فکر کنم چرا که هیچ کدام از آنها، خوب نیستند.» در همین راستا، پیتر استانو سخنگوی سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا دو روز پیش گفته بود، جوزپ بورل برای ماموریتی متناظر با ماموریت مورا در تهران، به واشنگتن سفر کرده است.

گزینه‌ نظامی علیه ایران نباید روی میز امریکا قرار بگیرد

روزنامه اعتماد یادداشتی به قلم دنیل لریسون خطاب به وزیر خارجه ایالات متحده منتشر کرد و نوشت: در واقع سخن از این است که دیپلماسی امریکا در ۶ ماه گذشته آنقدر غیرموثر بوده که حالا مقامات امریکایی درباره «گزینه‌هایی» که قبلا آزموده شده و شکست خورده‌اند، صحبت می‌کنند. بلینکن می‌گوید دیپلماسی هنوز بهترین و موثرترین راه‌حل برای صلح‌آمیز نگه داشتن برنامه هسته‌ای ایران است اما سوابق دیپلماسی امریکا تا بدین‌جای کار چیزی خلاف آن را نشان می‌دهد. ایالات متحده امریکا در گفت‌وگو با ایران کند بوده و امریکا حتی نتوانسته با رفتارش کمترین حسن نیتی به ایران نشان دهد. با این تفاصیل دولت بایدن وارد تحرکاتی دیپلماتیک شده اما هنوز نتوانسته چیزی به ایران ارایه کند که آن‌قدر ارزشمند باشد که بتواند نقطه شروعی برای بازگشت ایران به تعهداتش محسوب شود. دولت جدید ایران نیز با در پیش گرفتن تاکتیک تاخیر در ورود به مذاکرات به این رفتار امریکا پاسخ داده است.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha