نرخ جایگزینی جمعیت به شدت کاهش یافته است

تهران- ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: نرخ جایگزینی جمعیت به شدت کاهش پیدا کرده و در بازه زمانی پنج ساله از سال ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰ به طور متناوب هر سال میزان باروری و موالید در کشور سیر نزولی داشته است.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، علیرضا زالی روز یکشنبه در مراسم هفته ملی سلامت بانوان ایران با بیان اینکه جمعیت یکی از موضوعات محوری و مورد توجه است، گفت: تقریبا شرایط بسیار بحرانی را در زمینه جمعیت در کشور طی می کنیم.

وی ادامه داد: نیاز به اقدامات جدی، موثر، علمی و متقن داریم تا این روند تغییر پیدا کند. این اقدامات باید همراه با فرایندهای مناسب مدنی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی باشد تا شاهد جبران کاستی جمعیت باشیم.

زالی اظهار داشت: قریب ۲۷ درصد نسبت به سال ۹۵ کاهش موالید داریم و اوج این عدد با ۱۲ درصد افت، در سال ۹۸ رخ داده است.

وی گفت: اگر میزان موالید را در سال ۹۹ در نظر بگیریم و به صورت نسبی آن را با جمعیت عدد موالید مقایسه کنیم، در طول نیم قرن گذشته پایین ترین نرخ بوده  است. پس شرایط اصلا خوب نیست.

زالی با بیان اینکه نزدیک به ۳۶ درصد دختران ۱۶ تا ۳۵ ساله در جامعه مجرد هستند، گفت: این آمار نگران کننده‌ است؛ زیرا بهترین سنین باروری در زنان و دختران ۲۰ تا ۲۵ و ۲۵ تا ۳۰ ساله است. به طور کلی از ۱۳ میلیون جوان مجرد در کشور، ۶ میلیون دختران هستند. همچنین سه میلیون نفر از بانوان ایران در سن باروری قرار دارند.

وی از افزایش سن ازدواج جوانان در ایران و فاصله ازدواج تا اقدام برای فرزندآوری به ۳,۵ تا پنج سال خبر داد و گفت: از همین رو در سال های اخیر ۲۰ تا ۳۰ درصد سایز خانوارها کاهش یافته است. 

وی گفت: جمعیت آماده ازدواج در حال رسیدن به آمار خطرناکی است و باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد. 

زالی بیان کرد:‌ اگر سن ۴۰ تا ۴۵ سالگی را در نظر بگیریم، برخی آمارها نشان می دهد به عدد نگران کننده پنج تا هفت درصد تجرد قطعی در بانوان ایرانی می رسیم.

الگوی سالمندی به سمت الگوی زنانه است

رییس دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: در سال های اخیر سالمند شدن جمعیت در کشور الگوی زنانه به خود گرفته است. جمعیت بانوان سالمند در کشور در حال افزایش است.

وی افزود: در حال حاضر با سالمندی و کهن سالی جامعه روبرو هستیم که این موضوع می تواند به عامل خطر برای رشد و توسعه کشور باشد.

زالی روند سالمندی را به سه دسته تقسیم کرد و گفت: مرحله اول وقتی است که جمعیت سالمندی به هفت درصد برسد که از این مرحله عبور کردیم. در حال حاضر حدود ۱۰ درصد جمعیت ما سالمند هستند. اگر این عدد به ۱۴ درصد برسد وارد مرحله دوم روند سالمندی می شویم که نقطه ای بسیار پرخطر و ریسک آفرین است.

وی خاطرنشان کرد: اگر این عدد به ۱۹ درصد برسد که خیلی دور از انتظار نیست و آهنگ تغییرات جمعیتی به آن سمت می رود، به معنی سالمندی مفرط است که این مورد خیلی خطرناک است و مشکلات عدیده ایجاد می کند.

زالی افزود: همچنین پیش بینی می شود به ازای هر یک سرپرست آقا در خانواده‌ها، ۱۷ بانو سرپرست خانواده در کشور داشته باشیم و جمعیت بانوان سالمند ایرانی در سال‌های اخیر رو به افزایش است.

سن ابتلا به سرطان سینه در بانوان ایرانی به ۴۵ تا ۵۵ سال رسیده است

وی با بیان اینکه پنج نوع سرطان در میان زنان از شیوع بیشتری برخوردار است، گفت: به ترتیب سرطان سینه، کولون، تیرویید، معده و پوست در میان بانوان شیوع بیشتری دارد و البته الگوی زندگی در پیشگیری از این نوع بیماری بسیار تاثیرگذار خواهد بود. همچنین اگر ۵۰ درصد سرطان‌ها در زنان به موقع تشخیص داده شود، دوره درمان سریع تر و با هزینه کمتر طی می شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص شانس مردان و زنان در ابتلا به سرطان عنوان کرد: در هر صد هزار نفر جمعیت، ۱۴۳ مورد شانس بروز سرطان در زنان و ۱۵۹ مورد در مردان است که این رقم در جهان ۱۸۹ مورد است. با وجود شانس پایین تر ابتلای زنان نسبت به مردان، رعایت سبک زندگی صحیح در بانوان به منظور پیشگیری از سرطان های کشنده که فقط مختص زنان است، به شدت توصیه می شود. 

زالی گفت: بر اساس نتایج مطالعات، زایمان اول و تغذیه نوزاد با شیر مادر، شانس بروز سرطان تخمدان را در زنان ۴۱ درصد کاهش می دهد.

وی ادامه داد: سن ابتلا به سرطان سینه در بانوان ایرانی به ۴۵ تا ۵۵ سال رسیده است؛ در حالی که این سن در دنیا ۵۰ تا ۶۰ سال است.

رییس دانشگاه در خصوص خطر دیگری که سلامت بانوان را تهدید می کند، اظهار داشت: بعد از ۴۵ سالگی، سالانه ۱,۵ تا ۲ درصد از تراکم استخوان بانوان کم می شود. تراکم استخوان ستون فقرات زنان ایرانی نسبت به آمار جهانی در این گروه، ۶.۵ درصد و تراکم استخوان ران آنها نسبت به استاندارد جهانی ۵.۴ درصد کمتر است.

زالی تاکید کرد: برای طراحی برنامه های ارتقای سلامت زنان به بسته های جامع پیشگیرانه و مداخله گرانه با محوریت بانوان کشور از پایین ترین تا بالاترین سن نیاز است.

۴۵ درصد اعضای هیات علمی دانشگاه را زنان تشکیل می دهند

زالی با اشاره به حضور پررنگ بانوان در ستاد دانشگاه عنوان کرد: از میان ۱۷ هزار و ۵۰۰ کارمند شاغل در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ۱۰ هزار و ۶۰ نفر، زن هستند. ۶۲ درصد کادر درمان و ۶۶ درصد کادر بهداشت را بانوان تشکیل می دهند.

وی ادامه داد: ۷۰۰ نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه که ۴۵ درصد کل این جمعیت را تشکیل می دهد، زن هستند و بالغ بر ۵۵ درصد دانشجویان را نیز دختران تشکیل داده اند. همچنین بالغ بر ۴۲۰ بانوی دانشگاه در جایگاه مدیریتی خدمت رسانی می کنند. 

زالی بر لزوم بازنگری و ارتقای برنامه های سلامت زنان در ابعاد جسمی، روانی و اجتماعی تاکید و بیان کرد: نامگذاری هفته سلامت بانوان، به این معنا نیست فقط در یک هفته این موضوع مهم تلقی می شود، بلکه سلامت افراد جامعه به ویژه بانوان که پایه‌های اصلی یک خانواده هستند، همواره نیاز به توجه دارد. این هفته فرصت خوبی برای بازیابی برنامه های مورد غفلت واقع شده و بررسی آسیب شناسانه برخی پیشنهادها است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha