پیشرفت ۹۵ درصدی مرمت گلدسته شمالی حرم مطهر علوی

تهران - ایرنا - مدیر صنعتی هنری ستاد بازسازی عتبات عالیات از پیشرفت ۹۵ درصدی طرح مرمت و ترمیم طلاکاری گلدسته شمالی ایوان نجف حرم مطهر امام علی(ع) خبر داد.

به گزارش ایرنا از ستاد بازسازی عتبات عالیات، گلدسته‌ها و ایوان نجف اشرف از مهمترین بخش‌های عمارت تاریخی حرم مطهر علوی و از میراث ارزشمند هنر و معماری ایرانی اسلامی است.

این بنای باشکوه توسط استادکاران ایرانی در عصر صفوی و زیر نظر شیخ بهایی ساخته و با کاشی‌هایی به رنگ سبز، نماکاری شده بود که بعدها به دستور نادرشاه افشار، طلاکاری شد.

از آن زمان تا کنون به دلیل عوامل مختلف، این بنای تاریخی دچار آسیب و فرسایش شده بود که ستاد بازسازی عتبات عالیات در چند مرحله اقدام به ترمیم و مرمت آن کرده است.

همچنین کتیبه‌های میناکاری شده با اشعار فارسی، ترکی و هندی، صدها سال روی ایوان تاریخی نجف اشرف، نصب شده بود که در زمان حکومت صدام از روی ایوان کنده ‌شد.

پس از سقوط دیکتاتوری صدام، با همت متخصصان ستاد بازسازی عتبات این کتیبه‌های تاریخی دوباره بازسازی و مرمت و در جای خود نصب شدند که شعر معروف «زایران درگهت را بر در خلد برین/می‌دهند آواز طبتم فادخلوها خالدین» یکی از آنهاست.

مدیر صنعتی هنری ستاد بازسازی عتبات عالیات در خصوص آخرین اقدامات برای مرمت و ترمیم طلاکاری این ایوان تاریخی در حرم مولای متقیان گفت: پس از اتمام مرحله اول طرح در بخش جنوبی، هم اکنون مرحله دوم با کار روی خشت‌های گلدسته شمالی در حال اجراست.

محمد کریمی افزود: در مرحله دوم افزون بر خشت‌های مطلای گلدسته شمالی، قسمتی از بخش شمالی ایوان نیز مرمت خواهد شد که کار مرمت خشت‌های گلدسته بیش از ۹۵ درصد پیشرفت داشته است.

وی گفت: براساس این طرح حدود ۴ هزار و ۵۰۰ خشت مسی که قرنها پیش توسط استادکاران ایرانی با روکش نازکی از طلا آبکاری شده بود ابتدا شماره‌گذاری شده و پس از جدا سازی از گلدسته، در کارگاه مخصوص ترمیم و دوباره با پوشش نازکی از طلا به قطر چند میکرون پوشیده و در نهایت سرجای قبلی نصب می‌شود.

کریمی با بیان اینکه در مرحله سوم پروژه، کار بر روی ترمیم خشت‌های بخش مرکزی ایوان نجف آغاز خواهد شد تاکید کرد: همه هزینه‌های مربوط به تامین طلا، توسط تولیت آستان مقدس علوی و خیران عراقی صورت می‌گیرد.

مدیر صنعتی هنری ستاد بازسازی عتبات عالیات خاطرنشان کرد: محدودیت‌های ناشی از پاندمی کرونا سبب تاخیر زیاد در اجرای این طرح شد.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha