نیویورک تایمز: ۱۷ تبعه آمریکایی در هائیتی ربوده شدند

تهران-ایرنا- روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز به نقل از مقامات امنیتی هائیتی نوشت: ۱۷  مبلغ مذهبی مسیحی آمریکایی روز شنبه به همراه اعضای خانواده شان از جمله کودکان، توسط یک گروه تبهکار در پورتوپرنس پایتخت هائیتی ربوده شدند.

به گزارش ایرنا، نیویورک تایمز افزود این افراد حین ترک یک یتیم خانه ربوده شده اند.

جزییات این آدم ربایی هنوز معلوم نیست اما مقام های محلی گفته اند که این آمریکایی ها در مسیر حرکت اتوبوسی به سمت فرودگاه ربوده شده اند. آنها قرار بود سپس راهی مقصد دیگری در هائیتی شوند.

هائیتی سالهاست که در وضعیت ناآرامی سیاسی بسر می برد و آدم ربایی افراد فقیر و ثروتمند به یک نسبت امری عادی و هشدار دهنده است اما حتی در کشوری که بی قانونی گسترده رواج دارد، آدم ربایی یک گروه بزرگ از آمریکایی ها به دلیل عجیب بودن آن مقامات این کشور را شوکه کرده است.

پورتوپرنس پایتخت هائیتی شاهد افزایش خشونت است اما برخی حدس می زنند که گروه های تبهکار اکنون تقریبا نیمی از این شهر را تحت کنترل دارند. روز دوشنبه این گروه ها با تیراندازی به اتوبوس دانش آموزان در پایتخت دستکم ۵ نفراز جمله دانش آموزان را زخمی کردند و یک اتوبوس دیگر را نیز ربودند.

امنیت در این کشور به دلیل فروپاشی سیاسی تضعیف شده است و معترضان فساد گسترده دو سال پیش استعفای جوونل موئیز رئیس جمهور را خواستار شدند و این امر کشور را فلج کرد. این رویارویی سیاسی مانع درمان بیماران در بیمارستان ها شد، کودکان نتوانستند به مدرسه بروند، کارگران از مشاغل نایابی که در اختیار بود محروم شدند و حتی در بخش هایی از کشور قطعی برق رخ داد.

از آن زمان تاکنون باندهای تبهکار فعال تر شده اند و به اراده خود کودکان را در راه مدرسه و کشیش ها را در مسیر ارائه آیین های مذهبی خودمی ربایند.

ناآرامی سیاسی در هائیتی با ترور رئیس جمهوری این کشور در منزل مسکونی اش در ژوئیه گذشته تشدید شد. با کشته شدن او تعداد معدودی از مقامات باقی مانده با یکدیگر برای کنترل دولت در نزاع هستند و مقامات یکدیگر را به دست داشتن در توطئه ترور رئیس جمهور متهم می کنند.

آدم ربایی مبلغان مذهبی آمریکایی یک روز بعد از تمدید ماموریت شورای امنیت در هائیتی در رای گیری نشست روز جمعه انجام شد. بسیاری از مردم هائیتی از آمریکا خواسته اند سربازانی را برای ایجاد ثبات در این کشور اعزام کند اما دولت جو بایدن تمایلی به اعزام نیرو ندارد.

نیویورک تایمز نوشت: سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از اظهارنظر درباره آدم ربایی در شنبه شب خودداری کرده است.

در برخی از نقاط پایتخت از جمله نقطه ای که آدم ربایی رخ داده است به قدری خطرناک است که بسیاری از ساکنان این منطقه متواری شده اند و تقریبا یکی از خیابان های این منطقه خالی از سکنه است. بسیاری از خیابان ها به محاصره باندهای تبهکار و گانگستر در آمده است.

تبهکاران حتی به دوره گردهای فقیر خیابانی هم رحم نمی کنند و حتی وقتی چیزی در کیف پول آنها پیدا نمی کنند آنها را مجبور به فروش لوازمی همچون رادیو و یخچال های خانه هایشان می کنند.

اوایل سال جاری دانش آموزان یک کلاس برای آزد کردن یکی از دانش آموزان پول جمع کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha