نهمین نمایشگاه ایران ساخت ٢٣ آذر  گشایش می یابد

تهران- ایرنا- معاون نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: نهمین دوره نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت هم‌زمان با هفته پژوهش و بیست و دومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری کشور از ۲۳ تا ۲۶ آذرماه در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می شود.

به گزارش روز یکشنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پیمان صالحی اظهار داشت: نهمین دوره نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت، در ١٤  بخش نفت و پتروشیمی، برق، الکترونیک و نرم‌افزار، عمران و ساختمان، مکانیک، شیمی و متالوژی، کشاورزی و محیط‌زیست، فیزیک پایه، تجهیزات عمومی آزمایشگاهی، مواد آزمایشگاهی، مهندسی پزشکی و زیست مواد، تجهیزات تست و آزمون صنعتی، خدمات کالیبراسیون و تجهیزات آموزشی و آزمایشگاهی مدارس برگزار می شود.

وی در خصوص شرایط حضور محصولات و شرکت‌ها، گفت: حضور قطعی ثبت‌نام کنندگان در نمایشگاه پس از تأیید فنی محصولات آن‌ها و محرز شدن نقش آنان در بومی‌سازی و دستیابی به فناوری ساخت و یا تولید محصولات امکان‌پذیر خواهد بود.

صالحی رییس نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت ادامه داد: محصولات نیز مطابق سال‌های قبل با دو سنجش سطح فناوری ذاتی و میزان بومی‌سازی، ارزیابی و سطح‌بندی می‌شوند و شرکت‌ها می‌توانند دستورالعمل ارزیابی فنی محصولات را در سایت نمایشگاه مشاهده کنند.

وی در خصوص حمایت‌های این نمایشگاه، افزود: با توجه نام‌گذاری سال ۱۴۰۰ از سوی رهبر  معظم انقلاب به‌عنوان «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها» معاونت علمی در راستای حمایت از تولیدکنندگان و فناوران داخلی، برای محصولات سطح اول تا سوم، از ۵۰ تا ۱۰ درصد قیمت محصولات خریداری‌شده توسط مراکز علمی و پژوهشی دولتی را بر اساس آیین‌نامه سطح‌بندی، به‌عنوان کمک بلاعوض پرداخت می کند.

معاون نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری  افزود: شرکت‌های عرضه‌کننده تجهیزات و مواد آزمایشگاهی می‌توانند فرآیند مربوط به ثبت‌نام شرکت و ثبت محصول را خود را که از ۲۰ مهرماه سال جاری در سایت نمایشگاه به نشانی https://iranlabexpo.ir، آغاز شده انجام دهند، همچنین به‌منظور هماهنگی بیشتر دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی کشور و ایجاد فرصت کافی برای بررسی محصولات، فرایند  صدور پیش‌فاکتور توسط شرکت‌ها از اواسط آذرماه آغاز می‌شود، بدیهی است فرایند انعقاد قرارداد و قطعی کردن خریدها پس از برگزاری نمایشگاه و از ۲۷ آذرماه خواهد بود.

صالحی گفت: به‌ منظور رونق هرچه بیشتر بازار شرکت‌های عرضه‌کننده تجهیزات و مواد آزمایشگاهی و ایجاد یک بستر دائمی برای همرسانی عرضه و تقاضا، تسهیلات لیزینگ برای خریداران بخش خصوصی با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی ارایه می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه این طرح در طول سال اجرا می‌شود، تنوع محصولات عرضه‌شده گسترده‌تر از نمایشگاه بوده و تولیدکنندگان تجهیزات، مواد مصرفی و سکوبندی آزمایشگاهی می‌توانند در سایت نمایشگاه ثبت‌نام کرده و از مزایای طرح استفاده کنند.

وی افزود: در دوره هشتم نمایشگاه در سال ۹۹ که به‌صورت مجازی برگزار شد، با وجود مشکلات ناشی از شیوع بیماری کرونا در کشور و مسایل اقتصادی تلاش شد تا در سال «جهش تولید» حداکثر اقدامات برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور تولیدکننده تجهیزات صورت گیرد.

معاون نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یادآور شد: با توجه ویژه معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، ۳۳۸ شرکت بیش از ۹ هزار مدل و محصول را عرضه کردند که تاکنون منجر به فروش ۲۷۰ میلیارد تومانی محصولات در نمایشگاه شده است.

صالحی رییس نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت در خصوص حمایت از خرید تجهیزات آزمایشگاه‌های پیش بالینی و مراکز آموزش مهارت‌های پیشرفته بالینی وزارت بهداشت در دوره هشتم نمایشگاه همچنین گفت: با توجه به امضای تفاهم‌نامه میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در این دوره از نمایشگاه با اختصاص یارانه ۵۰ درصدی برای تهیه تجهیز این آزمایشگاه‌ها و مراکز، تاکنون بیش از ۷۳ میلیارد تومان خرید قطعی تجهیزات از نمایشگاه صورت گرفته است.

وی افزود: با اختصاص یارانه ۴۰ درصدی برای مدارس و پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی نیز تاکنون بیش از ۱۷ میلیارد تومان تجهیزات آموزشی توسط نهادهای تابعه وزارت آموزش و پرورش از نمایشگاه خریداری ‌شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha