آثار فلزی محوطه باستانی مرسین مهدیشهر مستندنگاری شد

سمنان- ایرنا- مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: آثار فلزی کشف‌شده از محوطه باستانی مرسین در پشتکوه شهرستان مهدیشهر مستندنگاری و ساماندهی شد.

به‌گزارش ایرنا، حمیدرضا دوست‌محمدی روز یکشنبه به رسانه ها افزود: آثار فلزی مکشوفه این محوطه باستانی توسط کارشناسان حفاظت و مرمت آثار تاریخی اداره‌کل ساماندهی شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان افزود: بررسی وضعیت و مطالعه رفتار خوردگی این آثار با توجه به تعداد زیاد و ارزشمندبودن آنها توسط کارشناسان بخش فلز در پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی و کارشناسان اداره‌کل انجام شد.

وی ادامه داد: مستندنگاری، آسیب نگاری و ساماندهی از دیگر اقدامات انجام شده بر روی آثار فلزی کشف شده در محوطه باستانی مرسید مهدیشهر بود و برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی، اشیای فلزی شکننده و یا کوچک در جعبه‌های محافظ مناسب بسته‌بندی شد.

دوست‌محمدی با اشاره به اینکه محل نگهداری اشیای مفرغی دارای محصول خوردگی فعال از اشیایی که خوردگی غیرفعال دارند جدا شدند، گفت: باقی اشیا بر اساس اندازه و ابعاد، فرم، جنس و کاربرد تفکیک شد و در قفسه‌ها و کشوهایی از جنس فلز لعاب‌دار و دردار برای جلوگیری از آلودگی هوا و گرد و خاک طبقه‌بندی شد.

وی افزود: کاوش نجات بخشی گورستان مرسین که اواسط تابستان ۱۳۹۳ آغاز و بررسی باستان‌شناختی، شناسایی و مستندنگاری آثار تاریخی- فرهنگی محدوده سد فینسک با هدف به دست آوردن اطلاعات از محوطه پیش از به زیر آب رفتن و ساختن سد انجام شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان اضافه کرد: گورستان مرسین در چشم انداز محدوده کاوش شده خود مواد فرهنگی را آشکار کرد که همگون و همسان با مواد فرهنگی پیش‌تر شناخته شده عصر آهن پایانی در مرکز و غرب فلات ایران بود و اشیاء فلزی این مجموعه به شدت تحت تأثیر فرایندهای تخریب قرار گرفته و خوردگی را در آن‌ها به وجود آورده بود.

گورستان باستانی مرسین در شرق روستای تلاجیم و در ارتفاعات شرق رودخانه سفیدرود در منطقه پشتکوه شهرستان مهدی‌شهر قراردارد و مجموعه‌های سفالی و زیورآلات یافت‌شده از این منطقه متعلق به کوچندگان است.

فصل سوم کاوش نجات بخشی محوطه باستانی مرسین نیز تابستان امسال انجام شد.

گورستان مرسین متعلق به دوره‌های عصر آهن  است. بر اساس آزمایش‌های رادیو کربن در سال ۱۳۹۳ مشخص شد یافته‌های این گورستان به حدود ۴۵۰ سال قبل از میلاد بازمی‌گردد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha