۲۵ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۳۵
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 84506960
۰ نفر

برچسب‌ها

میزبانی «خانه فضایی» چین از اولین فضانورد زن

تهران- ایرنا- سه فضانورد چینی از جمله یک زن شب گذشته /شنبه/ با سفینه سرنشین دار «شن جوئو-۱۳» وارد ایستگاه فضایی این کشور شدند تا به این ترتیب ایستگاه فضایی چین برای نخستین بار حضور یک فضانورد زن را تجربه کند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از رادیو بین المللی چین، این فضانورد زن چینی به نام «وانگ یا پینگ» در کنار دو مرد دیگر به نام های «جای جی گانگ» و «یه گوانگ فو» طی ۶ ماه آینده در ایستگاه فضایی چین زندگی خواهد کرد و به انجام مجموعه آزمایشات و ماموریت های علمی در مدار می پردازند.

زنان فضانورد چینی از جمله «لیو یانگ» اولین زن فضانورد این کشور تا «وانگ یا پینگ» زن فضانوردی که برای اولین بار وارد ایستگاه فضایی این کشور شد، همگی در حال تاریخ سازی هستند و در عین حال، هر روز به تعداد افرادی که برایشان سؤال می شود که قدرت این زنان فضانورد چینی از کجا سرچشمه می گیرد، اضافه می شود.

در پاسخ به این سؤال باید گفت که قدرت این زنان فضانورد چینی از توسعه سطح بالای صنعت هوا فضای این کشور حاصل شده است. زندگی طولانی مدت در یک محیط بی وزن نیازمند پشت سر گذاشتن و تکمیل مجموعه ای از آزمایشات مربوط به علوم فضایی است. در چنین شرایطی، حضور در ماموریت ایستگاه فضایی نیز نیازمند رعایت الزاماتی در سطحی بالاتر از نظر ویژگی های جسمی و روانی فضانوردان است.

انتخاب و آموزش فضانوردان پروسه ای بسیار دقیق است. این در حالی است که استانداردهای مربوط به گزینش و آموزش زنان و مردان فضانورد اساسا مشابه یکدیگر است. در چنین شرایطی این فضانوردان برجسته زن هستند که پس از انجام پروسه ای از کارهای سخت که نتیجه گزینش بهترین نیروها بر اساس روش های آموزش علمی برای حضور در پرواز فضایی سرنشین دار چین است، دوام می آورند.

همزمان با اینکه پروازهای سرنشین دار چین به روند ارتقاء سطوح پیشرفت خود ادامه می دهند، فضانوردان زن نیز فرصت های به مراتب بیشتری برای ایفای نقش در ماموریت های فضایی این کشور بدست می آورند.

در عین حال باید گفت که قدرت زنان فضانورد چین در گروه برجسته فضانوردان زن این کشور ریشه دارد. زنان فضانورد چینی به نمایندگی «وانگ یا پینگ» صرفا بخشی از تعداد گسترده فضانوردان زن در این کشور محسوب می شوند.

«هوانگ وی فن»، طراح ارشد سیستم پروژه فضایی سرنشین دار چین، کسی است که اولین برنامه سطح بالای مربوط به آموزش فضانوردان را طراحی کرد و کسی است که به «مربی فضانوردان زن» شهرت دارد.

«جو چنگ‌یو» به عنوان اولین زن فرمانده در محل پرتاب فضایی «ون چانگ» نیز متولد سال ۱۹۹۵ میلادی است که به عنوان فرمانده سیستم رابط ماموریت اکتشاف ماه ماه‌نورد «چانگ ئه-۵» تعیین شد و از سوی کاربران فضای مجازی مورد تقدیر قرار گرفت.

همزمان با ایفای نقش مهم و فزاینده زنان در زمینه های مختلف صنعت هوا فضای چین، زنان فضانورد نیز در حال به نمایش گذاشتن مهارت های خود در خانه فضایی این کشور هستند.

زنان فضانورد سراسر جهان با انجام ماموریت های مختلف از حضور در ماموریت های پروازهای فضایی بدون سرنشین گرفته تا پروازهای فضایی سرنشین دار، از پرواز با سفینه گرفته تا حضور در عملیات ایستگاه فضایی، از انجام آزمایش های داخل سفینه گرفته تا راهپیمایی های فضایی، در حال مشارکت در پروسه اکتشافات فضایی هستند.

با ورود اولین زن فضانورد به ایستگاه فضایی چین، بشر گام دیگری را به سوی کشف اسرار جهان هستی برداشت. قدرت این زنان فضانورد در آینده شگفتی های به مراتب بیشتری را در حوزه درک هر چه بیشتر بشر از این کهکشان وسیع به ارمغان خواهد آورد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha