نحوه ورود به مذاکرات هسته‌ای در حال بررسی است

تهران- ایرنا- سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه نحوه ورود به مذاکرات هسته‌ای در حال بررسی است، گفت: به زودی از سوی وزارت خارجه ۳۵ رایزن بازرگانی به کشورهای مختلف آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین اعزام می‌شوند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «سید نظام الدین موسوی» روز یکشنبه درباره جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی با  «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه، به خبرنگاران گفـت: در ماه‌ها و هفته‌های اخیر در غرب آسیا و همسایگان ایران تحولاتی رخ داده است که از نگاه افکار عمومی و مردم و نمایندگان مجلس شورای اسلامی حائز اهمیت بود.

سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی افزود: امروز از وزیر امور خارجه دعوت شد تا درباره تحولات و نقش دستگاه دیپلماسی گزارشی ارائه کند.

موسوی،  انتخابات عراق را یکی از موضوعات مطرح شده در این جلسه غیرعلنی عنوان کرد و افزود: انتخابات پارلمانی عراق هفته گذشته برگزار شد که از دل ‌این انتخابات دولت جدید شکل می‌گیرد. همچنین موضوع افغانستان و تغییر حاکمیت در این کشور و گروه طالبان مورد بررسی قرار گرفت.

وی درباره سخنان وزیر امور خارجه درباره تحولات سوریه و لبنان، افزود: همچنین تحرکاتی که در سطح کلان از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی در قبال منطقه و همسایگان دنبال می‌شود در جلسه غیرعلنی امروز بحث و بررسی شد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه وزیر امورخارجه در جلسه امروز از اعزام ۳۵ رایزن به کشورهای مختلف خبر داد، بیان کرد: رییس دستگاه دیپلماسی در این جلسه تاکید کرد که برای افزایش توسعه اقتصادی کشور، به زودی ۳۵ رایزن بازرگانی به کشورهای مختلف آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین اعزام می‌شوند.

وی با اشاره به تحولات جمهوری آذربایجان و قفقاز گفت: در جلسه امروز تحولات شمال غرب و شکل گیری تهدید احتمالی در مرزهای این بخش نیز توسط وزیر امورخارجه مطرح شد و آقای امیرعبداللهیان درباره هر کدام از این موارد توضیحات کاملی مطرح کردند.

نماینده مردم تهران ادامه داد: وزیر امورخارجه دراین نشست تحلیل جامعی از برنامه آمریکا و رژیم صهیونستی برای تحت تاثیر قرار دادن این تحولات ارائه دادند و مقرر شد مجلس شورای اسلامی به ویژه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس این تحولات را با دقت بیشتری دنبال کند تا با هماهنگی با سایر قوا منافع ملی کشور تامین شود.

موسوی درباره توضیحات وزیر امورخارجه درباره رزمایش نیروهای مسلح در شمال غرب کشور هم گفت: وزیر امور خارجه درباره این مانور توضیحاتی ارائه دادند و آنچه که درک شد این است که دستگاه دیپلماسی با دقت مسائل منطقه و تحرکات دشمن را رصد می‌کند و نسبت به آن اشراف دارد و مسائل تدافعی ما در این زمینه کاملا روشن است.

سخنگوی هیات رییسه مجلس با تاکید براینکه جمهوری اسلامی به هیچ وجه اجازه نخواهد داد که تهدیدی متوجه کشور شود، ادامه داد: فلسفه ورود جمهوری اسلامی ایران به منطقه و آنچه که می‌تواند ثبات و آرامش را به منطقه بازگرداند، عدم مداخله دشمنان و نیروهای فرامنطقه‌ای است و باید مردم منطقه مسائل خود را خودشان حل کنند.

وی ادامه داد: سیاست جمهوری اسلامی براساس تعامل و احترام است، اما ما به هیچ وجه مداخله سایرین را نمی‌پذیریم و خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران در مورد مسائل مرزی کاملا روشن است و اقدامات صورت گرفته در حوزه نظامی نظیر رزمایش‌ها، مباحث امنیتی و دیپلماسی به صورت مرتب در حال انجام است.

 موسوی تاکید کرد: روابط تجاری ما با همسایگان و دنیا بسیار مهم است و زمانی که نمایندگان به دولت رای دادند استفاده جدی از دیپلماسی برای پیگیری مسائل اقتصادی مطرح بود که وزیر امورخارجه  کارهای در حال انجام در این زمینه را تشریح کردند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اظهارات وزیر امور خارجه درخصوص مذاکرات هسته ای هم گفت: در موضوع هسته ای مدل‌های مختلفی وجود دارد و راهبردهای مختلفی تاکنون توسط جمهوری اسلامی ایران دنبال شده است. ابتدا ما از طریق ۳ کشور اروپایی به عنوان کشورهای واسط این مسیر را پیش بردیم، سپس با گروه ۱+۵ وارد گفت و گو شدیم که منجر به توافق برنامه جامع اقدام راهبردی شد.

سخنگوی هیات رییسه مجلس تاکید کرد: اینکه در دور جدید مذاکرات چه مدلی را انتخاب کنیم نیازمند بررسی دقیق تری است و باید ابتدا مدلهایی که در گذشته دنبال شده، بررسی شود.

وی خاطرنشان کرد: بهترین مدلی که با همکاری دولت، مجلس و دستگاه های ذیربط از جمله شورای عالی امنیت ملی و براساس سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، انتخاب شود آن را برای مذاکرات هسته ای انتخاب خواهیم کرد تا بتوانیم این موضوع را در قبال مذاکره یا تعامل بر اساس آن پیش ببریم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha