امید کارگران سبلان پارچه اردبیل به رفع مشکلات در سفر رئیس جمهوری

اردبیل- ایرنا- کارگران کارخانه بزرگ سبلان پارچه این روزها نگرانند، چند ماهی است که حقوق نگرفته‌اند و در اضطراب به‌سر می‌برند که بار دیگر به بهانه‌های غیرمنطقی چرخ تولید در این واحد متوقف شود؛ از این رو در آستانه سفر رئیس جمهوری به استان اردبیل به رسیدگی و رفع مشکلاتشان امیدوارند.

به گزارش ایرنا، کارگران از ترس تکرار حوادث چند سال پیش در این کارخانه به استانداری مراجعه کرده و از استاندار دولت سیزدهم خواستار رفع مشکلاتشان شده‌اند؛ برخی از آنها می‌گویند: عده‌ای نه به دلیل موجه، بلکه به بهانه‌های واهی دنبال ایجاد بحران در این کارخانه هستند.

کارگران سبلان پارچه چند روزی است که به وضعیت موجود در کارخانه اعتراض دارند، اختلاف بین کارگران، مالک و مدیران کارخانه اوج گرفته و در این میان استاندار و سایر مسئولان استانی سخت در تکاپو برای رفع مشکل کارگران هستند.

سال ۸۶ زمانی که روبان قرمز رنگ مجتمع بزرگ سبلان بریده شده و بزرگترین کارخانه پوشاک و ریسندگی خاورمیانه در اردبیل راه‌اندازی شد، قرار بود به سرعت بازارهای منطقه و حتی جهان را به تسخیر خود درآورده و به برندی معتبر در دنیای پوشاک تبدیل شود.

 این آرزوی بزرگ اما در آن سال‌ها محقق نشد و در همان ابتدای کار به دلایلی که از آن به عنوان ضعف مدیریتی و برخی سوء استفاده‌ها یاد می‌شود، در نطفه خاموش ماند و امکان رشد و تعالی نیافت.

سبلان پارچه برای سال‌های مدید به کما رفت، دولت‌ها یکی پس از دیگری تلاش کردند که حیاتی دوباره به این کارخانه دهند اما هر روز وضعیت بدتر شد و کار این واحد تولیدی بزرگ به جایی رسید که در اختیار اداره‌کل تصفیه امور ورشکستگی قوه قضاییه رفت و در آستانه ورشکستگی کامل قرار گرفت.

نیمه مهر سال ۱۳۹۹، در سالی که به نام جهش تولید نام‌گذاری شده بود، این کارخانه جانی دوباره گرفت؛ آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس وقت قوه قضاییه در جریان سفر به استان اردبیل از این کارخانه و چند واحد تولیدی راکد و نیمه فعال دیگر بازدیدی سرزده انجام داد.

قوه قضاییه در نهایت حکم به واگذاری سبلان پارچه به مالک اصلی داد و با حمایت‌های مالی دولت چرخ‌های تولید در این واحد دوباره جان گرفت؛ سبلان پارچه با کمک‌های دولت و قوه قضاییه در مدتی کوتاه رونق گرفت، افزایش تولید در آن موجب شد تا تعداد کارگران آن چندین برابر شود، تولید در آن افزایش مطلوبی به خود گرفته و امیدها برای تبدیل این بنگاه بزرگ تولیدی به یکی از قطب‌های استحصال پوشاک کشور بیشتر شد.

کارخانه‌ای که در سال‌های ورشکستگی تعداد کارگران آن به تعداد بسیار معدودی رسیده بود، پس از ورود قوه قضاییه و رونق تولید در آن، کارگرانش به یک‌هزار و ۴۰۰ نفر در اردیبهشت امسال رسید و تولیدات آن نیز تا حدودی روانه بازار شد.

در سبلان پارچه چه خبر است؟

امور در کارخانه سبلان پارچه در نزدیک به یک‌سالی که از احیای آن می‌گذشت، به خوبی در حال پیشرفت بود، عزم کارخانه بر افزایش کارگران تا چهار هزار نفر از زبان مالک و مدیران آن اعلام می‌شد و حتی به تازگی نیز آگهی جذب ده‌ها نفر متخصص و کارگر ساده از سوی این کارخانه برای به‌کارگیری در بخش‌های توسعه‌ای آن انتشار یافت.

این روند اما به‌تدریج و در روزهای اخیر  با نشر اخباری از مشکلات کارگری در این واحد تولیدی متوقف شد؛ فضای مجازی استان محل بازنشر تصاویر و اعتراضات کارگران سبلان پارچه شد که ادعا می‌کردند از سه ماه پیش حقوقی به آنها پرداخت نشده است؛ حتی تجمع‌های کوچکی از سوی کارگران در محوطه کارخانه برپا شد و برخی مدعی شدند که صاحبان و مدیران کارخانه تعدادی از کارگران را اخراج کرده‌اند.

اوضاع آرام و رو به رشد کارخانه سبلان پارچه در زمانی کوتاه و بدون دلیلی منطقی رو به وخامت گذاشت، کارگران برای احقاق حقوق خود رهسپار استانداری شدند و نمایندگان آنها با استاندار جوان و تازه منصوب دولت سیزدهم دیدار کردند و قول مساعدی مبنی بر رفع مشکلات گرفتند.

اما این همه ماجرا نبود و نخستین علایم بروز مشکلات در این کارخانه در فضای مجازی خود را نشان داد؛ خبرهای ناخوشایندی از ماه گذشته از این کارخانه به بیرون درز کرد و ماه جاری کارگران این کارخانه از پرداخت نشدن دستمزد خود در سه ماه گذشته خبر دادند و مدعی شدند، علاوه بر اینکه در چند ماه گذشته حقوق و دستمزد آنها پرداخت نشده است، مالک و مدیران کارخانه نیز در مقابل اعتراض آنها تهدید به اخراج کارگران معترض کرده‌اند.

اینها در حالی است که در روزهای اخیر از سبلان پارچه اخبار متناقضی شنیده می‌شود، مبنی بر اینکه صاحبان و مدیران این کارخانه به دلایل واهی قصد دارند در راستای فشار به دولت برای کسب امتیاز و به احتمال زیاد تسهیلات مالی اخلال در روند امور ایجاد کنند.

یکی از کارگران سبلان پارچه در این زمینه گفت: مالک و مدیران کارخانه به‌جای توجه به تولید، قصد دارند نسبت به انجام فعالیت‌های جنبی غیرمرتبط از جمله در بخش گردشگری اقدام کنند.

وی که نخواست نامش در گزارش درج شود، حتی به نقل از مدیران کارخانه مدعی تبدیل برخی از سوله‌های کارخانه به استخر و فعالیت در این زمینه شد.

تحلیل‌هایی که در روزهای اخیر در فضای رسانه‌ای و مجازی استان اردبیل از مشکلات موجود در کارخانه سبلان پارچه اردبیل ارائه می‌شود، متفاوت و گاه ضد و نقیض است؛ برخی تحلیل‌ها مالک و مدیران این کارخانه را متهم به کارشکنی در مسیر تولید و ناسپاسی در برابر کمک‌های قوه قضاییه و دولت می‌کنند.

برخی تحلیل‌ها نیز از این امر حکایت دارد  که مالک و مدیران کارخانه به صورت عمدی از پرداخت حقوق کارگران در ماه‌های گذشته خودداری کردند تا به نوعی دولت را برای دریافت امتیاز و تسهیلات بیشتر تحت فشار قرار دهند.

برخی ادعاهای نیز از پرداخت حقوق‌های نامتعارف به بعضی افراد خاص تحت عنوان مشاوره و حتی زد و بند افراد سیاسی در راستای مشکل تراشی برای استاندار جوان و تازه‌کار دولت سیزدهم حکایت دارد که قابل تایید نیست.

امید کارگران سبلان پارچه به رفع مشکلات در سفر رئیس جمهوری

ورود سریع مسئولان برای بررسی مسائل سبلان پارچه  

در راستای طرح مشکلات کارخانه سبلان پارچه و دیدار کارگران معترض، مسئولان استانی با برگزاری جلسه‌ای ویژه نسبت به دعوت از مالک کارخانه اقدام کرده و برای بررسی و تصمیم‌گیری جهت رفع مشکلات موجود کردند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اردبیل در این زمینه اظهار کرد: بر اساس اظهارات مالک سبلان پارچه تمامی کارگران این مجموعه از روز شنبه بر سر کار حاضر شده‌اند و هیچ کارگری از این واحد تولیدی اخراج نشده است.

بهروز ندایی بیان کرد: دولت با هدف حمایت از تولید و اشتغال همواره در کنار سرمایه‌گذاران بوده و تلاش‌ها بر حل مسائل و مشکلات کارگران و کارفرمایان در حوزه تولید و صنعت استوار است.

وی با بیان اینکه سبلان پارچه پس از ۱۴سال با اشتغال‌زایی یک‌هزار و ۴۰۰ نفر فعالیت خود را از سر گرفته است، گفت: مشکلات باید با هم‌فکری و هم‌اندیشی حل و فصل شود و در این راستا انتظار می‌رود کارخانه سبلان پارچه با الگوبرداری از واحدهای موفق، خود به الگوی تولید و اشتغال در سطح کشور تبدیل شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اردبیل ادامه داد: مدیران واحدهای تولیدی و صنعتی باید پیش از بروز هرگونه مشکل احتمالی موضوع را با مسئولان در میان بگذارند تا تصمیم‌های لازم در سطح استانی و ملی برای حل مشکلات اتخاذ شود.

وی با بیان اینکه مشکل بیمه تامین اجتماعی و مساله بانکی سبلان پارچه در دست پیگیری است، اظهار کرد: مسائل مالی با تداوم فعالیت کارخانه و افزایش تولید در سطح گسترده قابل حل است و از این رو باید با تدبیر، از بروز هرگونه مشکل در چنین واحدهایی کنترل و به مطالبات به صورت شفاف پاسخ داده شود.

ندایی اضافه کرد: با قولی که مسئولان سبلان پارچه در گذشته و در حال حاضر داده‌اند، افزایش اشتغال و تولید در این مجموعه رخ خواهد داد که این مساله امید را در دل جوانان و مردم ایجاد کرده است؛ بر این اساس نباید به یاس و ناامیدی تبدیل شود.

این جلسه با حضور دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، مدیرکل دفتر سیاسی و انتخابات استانداری، مدیرکل تامین اجتماعی استان، نماینده کارگران سبلان پارچه، نماینده اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اعضای هیات مدیره شرکت سبلان پارچه در استانداری اردبیل برگزار شد.

استاندار اردبیل: مشکلات کارگران سبلان پارچه حل می‌شود

استاندار اردبیل نیز چند روز پیش در حاشیه افتتاح پروژه پل قدس در مرکز استان بر رفع مشکلات کارگران کارخانه سبلان پارچه تاکید کرد و گفت که ما مدافع حقوق کارگران هستیم.

سید حامد عاملی یادآور شد: کارخانه سبلان پارچه با دستور آیت الله رئیسی در زمان ریاستش بر قوه قضاییه به مالک آن تحویل و زمینه فعال شدن آن فراهم شد.

به گفته وی، یکی از مشکلات این کارخانه پس از راه‌اندازی دوباره افزایش جذب کارگر بدون افزایش تولید بوده و به همین دلیل مشکلاتی برای این واحد تولیدی به‌وجود آمده است.

استاندار اردبیل همچنین اظهار کرد: گویا اقدام‌هایی در راستای تغییر کاربری کارخانه و تبدیل برخی سوله‌ها به استخر از سوی مالک و مدیران سبلان پارچه مطرح شده که این اقدام در صورت صحت، مخالف اهداف تولیدی این بنگاه تولیدی است.

وی با اشاره به اینکه برخی افراد با ایجاد مشکل در کارخانه سبلان پارچه به دنبال رانت هستند، تاکید کرد که دولت سیزدهم دولت عدالت‌خواه و فسادستیز بوده و اجازه این سوء استفاده‌ها را نخواهد داد.

عاملی بیان کرد: با مالک و کارگران سبلان پارچه در ارتباط هستیم، هشدارهای لازم نیز به مجموعه داده خواهد شد و به‌زودی این کارخانه در مسیر درست تولید خود قرار خواهد گرفت.

علی نیکزاد نماینده اردبیل، نیر، نمین و سرعین و نایب رئیس در مجلس شورای اسلامی نیز دیروز از اختصاص چهار هزار میلیارد ریال تسهیلات مالی در راستای رفع مشکلات اقتصادی این کارخانه در آستانه سفر رئیس جمهوری به استان اردبیل خبر داد.

مجتمع کارخانه‌ای سبلان پارچه شامل هفت کارخانه تولیدی پوشاک زنجیره‌ای در سال ۸۶ راه‌اندازی شد؛ این واحد بزرگ تولیدی چرخه کامل تبدیل پنبه به نخ و نخ به انواع منسوجات و پارچه‌ها را داراست و با صرف یک‌هزار و ۲۰۰ میلیارد ﷼ با ظرفیت ایجاد اشتغال برای حدود پنج هزار نفر افتتاح شد اما پس از مدت بسیار کوتاهی به تعطیلی کشیده شد و تا مرز ورشکستگی پیش رفت.

بنابر آمارهای رسمی اکنون یک‌هزار و ۴۵ واحد تولیدی با اشتغال ۲۵ هزار نفر و سرمایه‌گذاری بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد ریال در این استان وجود دارد که حدود ۷۳ درصد آنها فعال هستند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha