نماینده مجلس: احیای جهاد سازندگی زمینه‌ساز تثبیت جمعیت روستایی است

تربت حیدریه- ایرنا- نماینده مردم خواف و رشتخوار در مجلس شورای اسلامی گفت: احیای جهاد سازندگی موجب ارتقای فضای تولید در روستاهای کشور شده و زمینه‌ساز تثبیت جمعیت روستایی خواهد بود.

حجت‌الاسلام علی‌اکبر احمدپور فدکی یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: احیای نهاد جهاد سازندگی برای توسعه روستاها ضروری است، چون تا زمانی که این نهاد وجود داشت روستاها در همه عرصه های عمرانی، تولیدی و تثبیت جمعیت پیشرفت های خوبی داشتند اما از وقتی این نهاد در وزارت کشاورزی ادغام شد، روستاها متولی خاصی ندارند و رها شده اند.

وی اظهار کرد: امروز شاهدیم که روستاها از سکنه خالی می شوند و معضل حاشیه نشینی در شهرها زیاد شده است و این به دلیل نبود یک نهاد متولی برای روستاهاست و بر این اساس احیای جهاد سازندگی ضرورت دارد.

نماینده مردم خواف و رشتخوار در مجلس بیان کرد: روستاها که همواره در تاریخ کشور نقشی ویژه در عرصه تولید داشته اند، امروز شکل مصرف کننده به خود گرفته اند و با این وضعیت پشتوانه تولید نابود می شود و اگر بخواهیم نقش تولید در روستاها پررنگ شود باید نهاد جهاد سازندگی احیا شود.

احمدپور فدکی گفت: نیروهای جهاد سازندگی در گذشته با اعتقاد و ایمان کارها را پیش می بردند و امروز هم باید همان نیروی انسانی مخلص و همان روحیات جهادی فعال شود.

وی افزود: تاکید ریاست جمهوری بر احیای دوباره جهاد سازندگی، برای ایجاد نهادی متولی برای توسعه روستاهاست چون تعارض دستگاههای متولی رسیدگی به مشکلات روستاها و مناطق محروم باعث شده خیلی از تکالیف بر زمین بماند و اگر وظایف جهاد سازندگی احیا شود، تحول مهمی در توسعه روستایی ایجاد می شود.

وی اظهار کرد: مشکلات ناشی از کم‌توجهی به زیرساخت‌های تولیدی، خدماتی و معیشتی مناطق روستایی باعث شده که جمعیت روستاها کاهش یابد که با احیای جهاد سازندگی و تقویت زیرساخت‌ها می توان شاهد افزایش جمعیت روستایی باشیم.

به گزارش ایرنا، آیت الله سیدابراهیم رییسی نهم مهرماه در دیدار نخبگان، علما، خانواده شهدا و ایثارگران و جمعی از اقشار مختلف مردم کهگیلویه و بویراحمد گفت که دولت سیزدهم در راستای ایجاد سازوکاری مناسب برای تحول در روستاها، به زودی جهاد سازندگی را با محوریت سامان دادن به انگیزه‌ها و عزم و اراده جهادی جوانان مخلص و کارآمد کشور احیا خواهد کرد.

متعاقب این سخنان، رییس جمهوری در روز سیزدهم مهرماه به معاون اول خود ماموریت داد تا در قالب کارگروهی با حضور پیشکسوتان جهاد سازندگی و محرومیت‌زدایی در کشور و بسیج سازندگی، سازوکار و ساختارهای احیای ماموریت‌های جهاد سازندگی با محوریت مردم را در مدت ۲۰ روز بررسی و تدوین کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha