مخالفت آمریکا با شهرک‌سازی‌های اسراییل، طبل توخالی

تهران - ایرنا - رژیم صهیونیستی اعلام کرد که مقامات واشنگتن در جریان سفر هفته گذشته "یائیر لاپید" وزیر خارجه اسراییل به آمریکا، به او گفته‌اند که دولت بایدن با ادامه ساخت شهرک‌های صهیونیست‌نشین مخالف است، موضوعی که به اعتقاد کارشناسان مسایل منطقه طبل توخالی بوده و واقعیت ندارد.

دولت "جو بایدن" رییس جمهوری آمریکا ادعا کرده که در مخالفت با گسترش بیشتر شهرک‌های صهیونیست‌نشین در اراضی اشغالی فلسطینی‌ها تاکید دارد؛ اقدامی که سال‌هاست به دلیل غیرقانونی بودن با مخالفت جامعه جهانی روبه رو و محکوم بوده است.

اگر به تاریخ روابط سیاسی آمریکا و رژیم صهیونیستی در 73 سال گذشته یعنی از زمان تاسیس رژیم غاصب صهیونیستی بیندازیم، مشاهده می‌کنیم که اکثر روسای جمهوری و مقامات سیاسی آمریکا با غصب سرزمین‌های فلسطینیان و ساخت شهرک‌های صهیونیست‌نشین موافق بوده‌اند و اگر فردی هم در بین آنها با این مساله مخالفت کرده، فقط در ظاهر بوده، چون تمامی مقامات آمریکایی زیر نظر لابی صهیونیست زندگی و فعالیت می‌کنند و عملا سرباز صهیونیست‌ها بشمار می‌روند و در صورت مخالفت با صهیونیست‌ها از صفحه تاریخ حذف می‌شوند.

یک مقام ارشد صهیونیستی (بدون اشاره به نام او) پنجشنبه گذشته به خبرگزاری «رویترز» گفته بود که آمریکا در جریان مذاکرات هفته گذشته خود با لاپید، مخالفتش را با ساخت شهرک‌های یهودی‌نشین توسط اسرائیل اعلام کرد.

این مقام ارشد صهیونیستی در پاسخ به این سوال رویترز که آیا آمریکا مساله مزبور را در جریان سفر یائیر لاپید وزیر خارجه رژیم صهیونیستی به واشنگتن مطرح کرده، پاسخ مثبت داد.

لاپید سه‌شنبه هفته گذشته برای دیدار و رایزنی با "آنتونی بلینکن" همتای آمریکایی خود و دیگر مقامات ارشد این کشور به واشنگتن سفر کرده بود.

یک مقام ارشد دولت بایدن نیز این ماه اعلام کرده بود که اسرائیل از دیدگاه دولت آمریکا نسبت به لزوم خودداری از اقداماتی که می‌تواند تحریک آمیز و تضعیف کننده تلاش‌ها برای رسیدن به راه حل دو کشوری باشد، آگاه است.

در دوره چهار ساله ریاست جمهوری "دونالد ترامپ" در آمریکا، "بنیامین نتانیاهو" نیز نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی بود، دوره‌ای که صهیونیست‌ها اقدامات غاصبانه خود را بیشتر از گذشته توسعه دادند و حتی با کمک ترامپ  در ۶ دسامبر ۲۰۱۷، به‌طور رسمی بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل توسط ایالات متحده به رسمیت شناخته شد، مساله‌ای که در عین حال با مخالفت بسیاری از کشورهای جهان روبه رو شد.

هرچند رژیم صهیونیستی از سال 1948 کار اشغال و غصب سرزمین فلسطینیان را آغاز کرده، ولی این رژیم اشغال کرانه غربی و بیت المقدس شرقی را در سال 1967 اشغال و در کنار آن ساخت شهرک‌های صهیونیست را شروع کرده است.

تمام شهرک‌های صهیونیست نشین در کرانه غربی طبق قوانین بین‌المللی غیرقانونی است، اما رژیم صهیونیستی این موضوع را رد می‌کند و هیچ توجهی به قوانین بین‌المللی ندارد.

در مقابل موضوع شهرک‌ها برای فلسطینیان نیز از اهمیت زیادی برخوردار است، چرا که آنها بیم آن را دارند که ادامه این اشغالگری و ساخت و سازها امکان تشکیل کشور مستقل فلسطینی را با مشکل روبه رو کند.

فلسطینیان خواهان آن هستند که کشور مستقل آنها با پایتختی بیت المقدس شرقی شکل گیرد و نگران این موضوع هستند که ادامه فعالیت‌های ساختمانی صهیونیست‌ها، ارتباط میان بیت المقدس شرقی و کرانه غربی را قطع کند.

طبق مذاکرات صلح "آناپولیس" در سال 2007 و طبق طرح صلح "نقشه راه"، رژیم صهیونیستی با تعلیق فعالیت‌های شهرک سازی‌ها در ظاهر موافقت کرده است، اما این رژیم در عمل هنوز هم به غصب سرزمین فلسطینیان و ساخت شهرک‌های صهیونیستی بر روی آن ادامه می‌دهد.

رژیم صهیونیستی در جنگ سال ۱۹۶۷ بخش شرقی بیت المقدس را به اشغال خود درآورد و در سال 1980 نیز بیت المقدس را، پایتخت خود معرفی کرد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی در روزهای آخر ریاست جمهوری دونالد ترامپ از او درخواست کرد که تا کاخ سفید با احداث صدها واحد مسکونی صهیونیست‌نشین در منطقه «عطروت» در قدس و همچنین منطقه‌ای موسوم به «گیوات هاماتوس» موافقت کند.

در همان زمان برخی منابع اعلام کردند که نتانیاهو خواستار موافقت فوری آمریکایی‌ها با این طرح، پیش از آغاز زمامداری جو بایدن رییس جمهوری منتخب آمریکا شده است.

این منابع همان زمان افزودند که اگر این اقدام حالا اتفاق نیفتد، در دولت بایدن اتفاق نخواهد افتاد، چرا که پیش بینی می‌شود بایدن با احداث این شهرک‌ها خارج از خط سبز مخالفت کند.

شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی در اراضی فلسطینی‌ها از جمله قدس اشغالی در دوره ریاست جمهوری ترامپ گسترش یافته بود.

با وجود آنکه جامعه بین‌المللی انضمام شرق قدس از سوی اسرائیل را به رسمیت نشناخته است، اما این رژیم، قدس را پایتخت خود می‌شمارد و ساخت و ساز در شرق آن را به منزله شهرک‌سازی به شمار نمی‌آورد.

به اعتقاد برخی از کارشناسان و تحلیلگران مسایل سیاسی با روی‌کار آمدن جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، مساله ایران و برنامه‌های شهرک‌سازی، به پرونده‌های چالش ‌برانگیزی در مسیر روابط تل‌آویو با واشنگتن تبدیل شده و رژیم صهیونیستی به رقم این که خود دارای بیش از 200 بمب اتم و تاسیسات هسته‌ای خارج از نظارت سازمان‌های بین‌المللی است، اما خواستار برچیده شدن برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران می‌باشد.

از سوی دیگر و به ‌رغم اظهارات اطمینان‌بخش مبنی بر عدم انتقال سفارت آمریکا از بیت‌المقدس به تل‌آویو، اسرائیل نگرانی خود را نسبت به پیامدهای ناشی از مواضع جدید آمریکا در قبال مساله فلسطین، به ویژه در مورد پروژه‌های شهرک‌سازی پنهان نمی‌کند.

در حالی‌ که پرونده ایران، اسرائیلی‌ها را نگران کرده است، پرونده فلسطین نیز برای تل‌آویو چالش برانگیز و حائز اهمیت به شمار می‌رود.

برخی تحلیلگران سیاسی پیش‌بینی می‌کنند که تصمیم مقامات رژیم صهیونیستی برای احداث واحدهای جدید مسکونی در کرانه باختری، ناراحتی (ظاهری) جو بایدن را به همراه داشته است.

معاون نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد چندی پیش اعلام کرد که دولت بایدن به حمایت از تلاش‌های صورت گرفته برای عادی سازی روابط دیگر کشورهای عربی با اسرائیل ادامه خواهد داد، اما در عین حال این مساله را جایگزینی برای برقراری صلح میان فلسطین و اسرائیل نمی‌داند.

به اعتقاد ناظران سیاسی، دیدگاه دولت بایدن نسبت به شهرک سازی‌های رژیم صهیونیستی همان دیدگاه دولت «باراک اوباما» خواهد بود که بایدن در آن نقش معاون ریاست جمهوری وی را داشت و در آخرین هفته کارش برای اولین بار به قطعنامه نکوهش ساخت‌ و سازهای رژیم اسرائیل در شورای امنیت رای ممتنع داد.

تحلیلگران امور سیاسی معتقدند، دولت بایدن چنانچه مخالفت جدی و راهبردی خود را از برنامه رژیم صهیونیستی مبنی بر ادامه شهرک سازی در سرزمین‌های اشغالی ادامه ندهد، حداقل از این برنامه‌ها حمایت نخواهد کرد و در این زمینه رژیم صهیونیستی یکی از بزرگترین حامیان خود را از دست خواهد داد و این رژیم در مجامع بین‌المللی از حمایت دولت آمریکا آنگونه که در دوران ترامپ برخوردار بود، برخوردار نخواهد بود.

موضوع مهمی که در این میان وجود دارد این است که مخالفت مقامات فعلی دولت آمریکا با توسعه شهرک سازی‌های رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی، ظاهری و در شعار می‌باشد، چرا که در سال‌های اخیر مقامات رژیم صهیونیستی تا توانسته‌اند کار خود را با حمایت آمریکا انجام داده‌اند و مقامات آمریکایی اگر راست می‌گویند باید صهیونیست‌ها را برای بازگرداندن اراضی اشغال شده به فلسطینی‌ها تحت فشار بگذارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha