صاحبان صنوف و صنایع، حلقه مفقوده آموزش های مهارتی هستند

اصفهان_ایرنا_مدیرکل فنی و حرفه ای استان اصفهان گفت: صاحبان صنوف و صنایع، حلقه مفقوده آموزش های مهارتی هستند و تا زمانی که آنها با اداره فنی و حرفه ای تعامل نداشته باشند نیاز واقعی بازار نیز شناسایی َنمی شود.

 به گزارش ایرنا، سومین دوره مسابقات آزاد کشوری نماچینی آجر با رویکرد استفاده از نمای خشک برای بهینه سازی انرژی در اصفهان قرار است از ششم تا دوازدهم آبان سال جاری در محل دائمی نمایشگاه‌های استان برگزار خواهد شد.

آرش اخوان روز شنبه در نشست خبری این مسابقات  افزود: شناسایی نیاز واقعی بازار در گرو تعامل اداره کل فنی و حرفه ای استان، صنایع و صنوف است.

وی با بیان اینکه هر سال به ۱۲۰ هزار نفر در بخش دولتی و خصوصی در عرصه فنی و حرفه ‌ای به روش "عرضه محور" آموزش داده می شود، خاطرنشان کرد: با این حال، بهترین رویکرد مهارت آموزی در کشور، "سفارش محوری" است.

وی تاکید کرد: بزرگترین ضعف آموزشی کشور عرضه محور بودن آن است و تا وقتی برنامه‌ریزی در این بخش وجود نداشته باشد امور آموزشی نیز کارایی نخواهد داشت و مفید نخواهد بود.

اخوان اظهار داشت: سازمان فنی و حرفه‌ای استان اصفهان منشا حرکات نوین در کشور است و طی سال های گذشته با بخش خصوصی، صنایع و صنوف همکاری خوبی داشته که برگزاری مسابقات آجرچینی یکی از آنهاست.

وی با بیان اینکه به مجموعه فنی حرفه ای استان، سال ها اعتبار داده نشده است، گفت: در  سطح کارگاه‌های فنی و حرفه ای، تجهیزات مناسب آموزش هنرجویان وجود ندارد که باید در این زمینه اقدامی صورت گیرد.

 مدیرکل فنی و حرفه ای اصفهان در باره اتخاذ رویکرد جدید در مهارت آموزی فنی حرفه ای استان گفت: شیوه سفارش محور بهترین رویکرد آموزشی است چون تا سفارشی در بازار کار نباشد آموزش نیز معنایی نخواهد داشت.

به گفته وی، کشف استعداد نیروهای مهارتی در مسابقات آجرچینی یکی از اهدافی است که در این عرصه مسابقات دنبال می شود.

عضو هیات مدیره خانه صنعت. معدن و تجارت اصفهان نیز در این نشست گفت: در کشور ما  بدرستی به موضوع آموزش و مهارت پرداخته نشده است و به آن توجه کافی نمی شود.

 رضا چینی با تاکید به ضرورت توجه به فارغ التحصیلان دانشگاهی و مهارت آنها گفت: در سه سال گذشته با همکاری اداره کل فنی و حرفه‌ای اصفهان در سراسر ایران ۲۲ نمایندگی برای آموزش مهارت در رشته نماکاری آجر ایجاد کرده ایم.

وی تصریح کرد: در سال ۹۹ تعهد برای ۲۰ هزار ساعت آموزش را تا حد ۸۰ درصد محقق کردیم و دلیل آن این بود که آموزش مهارتی از راه دور میسر نیست.

چینی تصریح کرد :در حال حاضر آلمان برای همکاری با کشور ما در زمینه آموزش مربیان مهارتی اعلام آمادگی کرده است. 

عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت اصفهان گفت: برنامه دولت سیزدهم برای ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور بطور روزانه به پنج میلیون نیروی ماهر نماکار نیاز دارد.

چینی تصریح کرد: مصرف انرژی در کشورمان بین ۲ و نیم تا ۳ برابر میانگین جهانی است و این موضوع در زمینه نماکاری دیوارهای ساختمان نیز مشهود است.

وی با بیان اینکه با استفاده از نما در کشورهای توسعه یافته، یک فاصله هوایی را عایق  سازی می کنند، اضافه کرد: این موضوع ضرورت استفاده از نمای خشک برای بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه شیوه درست نماکاری با استفاده از چسب آجر به شرکت کنندگان در دوره مهارت نماکاری آموزش داده شده است، گفت: افرادی که در این دوره حضور دارند تحصیلات دانشگاهی دارند و در حال حاضر کار اجرایی می کنند.

وی افزود: ۶  خانم از میان ۳۶ شرکت کننده در این دوره با تحصیلات مهندس معماری از استان‌های مختلف، اکنون روی داربست به نماکاری مشغولند.

چینی با تاکید بر  ضرورت حفظ ملاحظات محیط زیست در آموزش نماکاری افزود: استفاده از چسب نما به جای ملات آجری به حفظ محیط‌زیست کمک می کند و در آن مواد کمتری بکار می رود.

وی با بیان اینکه برای استفاده بهینه از انرژی، شیوه نماچینی آجر به روش خشک را در سال جاری در سراسر کشور آموزش می دهیم، تصریح کرد: ایران به کشورهایی از جمله کانادا، آسیای میانه و اروپا آجر صادر می کند.

وی یادآور شد: مجبوریم تحریم ها را دور بزنیم تا خود را بعنوان برند در کشورهای آلمان و اسپانیا که مادر آجر دنیا محسوب می شوند، معرفی کنیم.

چینی تصریح کرد: ایران تولیدات معدنی خوبی دارد و در کشور می توانیم بیش از ۷۰ رنگ آجر را بدون استفاده از رنگ دانه تولید کنیم.

به گزارش ایرنا، در این مراسم پوستر سومین دوره مسابقات آزاد کشوری نماچینی رونمایی شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha