شیوع کرونا هشت هزار میلیارد ریال به بخش گردشگری استان مرکزی خسارت زد

اراک - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: شیوع ویروس کرونا تاکنون هشت هزار میلیارد ریال به بخش صنعت گردشگری و صنایع دستی این استان خسارت وارد کرده است.

«مصطفی مرزبان» روز شنبه در جمع خبرنگاران افزود: میزان و حجم خسارت‌های وارد شده به دلیل شیوع کرونا به فعالان حوزه گردشگری استان مرکزی از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای ارایه تسهیلات کم‌بهره به فعالان این حوزه گردآروی شده‌ است.

وی ادامه داد: بهره‌مندی از  تخفیف مالیات، اقساط بیمه سهم کارفرما و استمهال تسهیلات از اقدامات اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی در راستای حمایت از خسارت دیدگان کرونا در استان است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی از پرداخت یک‌هزار و ۱۳۰ میلیارد ریال تسهیلات به فعالان بخش گردشگری استان خبرداد و گفت: تسهیلات ۶۰ درصد متقاضیان پرداخت شده و با رفع مشکل بقیه متقاضیان، پرداخت تسهیلات آنان نیز در دست  انجام است.

مرزبان، توسعه و پیشرفت اقامتگاه‌های بوم گردی را از جمله برنامه‌های اولویت‌دار اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی عنوان کرد و گفت: شمار این اماکن از ۶ اقامتگاه در سال ۹۸ به ۲۴ اقامتگاه در سال جاری افزایش یافته‌ است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی اظهار داشت: ۲۴ روستای هدف گردشگری و ۲۸ منطقه نمونه گردشگری در این استان وجود دارد که واگذاری این مناطق به سرمایه گذار در دستور کار قرار دارد.

مرزبان با یادآوری هفته گردشگری شهرستان اراک، افزود: برگزاری بازارچه صنایع دستی، اجرای سرود محلی، تقدیر از برترین‌های حوزه صنایع دستی و برگزاری جشنواره آش در منطقه نمونه گردشگری دره گردوی اراک با همکاری شهرداری و شورای شهر این شهرستان در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی قرار دارد.

وی گفت: بازگشایی منزل امیرکبیر در روستای هزاره اراک با حضور وزیر ورزش و جوانان و بازدید رایگان از موزه‌های شهرستان اراک از دیگر برنامه های این اداره کل در هفته فرهنگی این شهرستان است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی، از مرمت ۵۰ بنای تاریخی استان در سال جاری خبرداد و افزود: مشارکت در مرمت سرای نبی زاده، فلسطینیان و کاشانی بازار اراک،  آغاز عملیات اجرایی مرمت منزل قنبری، مقبره آقا نوالدین با همکاری شورای شهر این شهر و امامزاده موت آباد از جمله اقدامات این اداره کل بوده‌ است.

مرزبان افزود: مرمت این بناها با اعتباری بالغ بر ۵۰ میلیارد ریال در ۱۲ شهرستان استان مرکزی انجام شد.

وی گفت: ۲ هزار اثر تاریخی در استان مرکزی شناسایی شده که مرمت این بناها بر اساس اولویت انجام می شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی خاطرنشان کرد: پنج میلیارد ریال اعتبار امسال برای مرمت بازار اراک اختصاص یافته که با توجه به حجم بالای مرمت مورد و نقاط حادثه‌خیز بازار شهرستان، این منابع ملی برای مرمت این بنا بسیار ناچیز بوده و مرمت آن نیازمند همکاری سایر دستگاه‌ها و فعالان این بخش دارد.

مرزبان یادآور شد: بر اساس دستورالعمل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی صندوق احیای این وزارتخانه مجری فهرست‌برداری از بناهای تاریخی استان‌ها و واگذاری آن‌ها به سرمایه‌گذار معرفی شده‌است.

وی ادامه داد: بناهای تاریخی که نیاز به تعمیر و مرمت دارند بر اساس این دستورالعمل به سرمایه‌گذار و پیمانکاری که از شرایط کافی برخوردار باشد واگذار می‌شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: منزل حسن پور، موزه مفاخر، قلعه بهادری اسفندان و سایر بناهای تاریخی استان که نیاز به بازسازی دارند و در فهرست واگذاری این صندوق قرار گرفته‌ است.

مرزبان افزود: موزه چهار فصل، منزل حسن پور و موزه مفاخر از سوی صندوق به مزایده گذاشته و موزه مفاخر و منزل حسن پور توسط این صندوق به سرمایه‌گذار واگذار شده‌است.

وی ادامه داد: کاروانسراهای کهک ، مشهد میقان و  خشک رود زرندیه نیز امسال توسط صندوق برای واگذاری به سرمایه‌گذار به مزایده گذاشته شد که مورد استقبال سرمایه‌گذاران قرار نگرفت و واگذاری این بناها در دستور کار قرار دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی افزود: پرداخت تسهیلات ۱۲ درصد به سرمایه‌گذاران از جمله اقدامات حمایتی این وزارتخانه از سرمایه‌گذاران برای مرمت و بازسازی بناهای تاریخی استان و کشور است.

مرزبان اظهارداشت: نبود ثبات قیمت مصالح، هزینه بالای طراحی، نوع کاربری، موقعیت استان مرکزی و کاروانسراها از جمله مهمترین عوامل استقبال نکردن سرمایه‌گذاران برای مشارکت در موارد پیشنهادی ارایه شده  است.

بیش از ۲ هزار جاذبه گردشگری در استان مرکزی شناسایی شده که ۸۷۳ اثر تاکنون در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha