موفقیت یک شرکت فناور در بومی‌سازی لیزر کم‌توان برای کاهش درد

تهران- ایرنا- یک شرکت دانش بنیان فعال در حوزه تجهیزات پزشکی با بومی سازی دو دستگاه لیزرتراپی کم‌توان و تحریک مغناطیسی، نیاز کشور به واردات این دو محصول را مرتفع کرد.

به گزارش روز شنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مریم نوربخش مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان در خصوص کاربرد لیزرتراپی کم‌توان در محدوده توان زیر ۵۰۰ میلی‌وات در حوزه‌هایی همچون پزشکی و فیزیوتراپی گفت: کاربرد این محصولات فناور، در درمان بیماری‌های مختلف و انواع دردها تایید شده و دارای قابلیت های مختلفی برای درمان انواع زخم ها، التهاب‌ها و دردها است.

این فعال حوزه فناوری می گوید: این محصول دانش‌بنیان، اکنون نیاز جامعه درمانی را برطرف کرده است و در فاز بعدی، محصولی برای تحریک مغناطیسی مغز (TMS) تجاری‌سازی می‌شود.

به گفته وی، در این محصول که مبتنی بر یک روش غیرتهاجمی است، با القای یک میدان مغناطیسی خاص توسط یک سیم‌پیچ عایق و به صورت پالس‌های کوتاه مدت روی نقاط مشخصی از جمجه انجام می‌شود تا عوارض ناشی از عارضه‌هایی همچون سکته مغزی کاهش یابد.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان گفت: این محصول دانش‌بنیان تاکنون تست های حیوانی را سپری کرده و در حال نهایی کردن بخش های مختلف و پایداری دستگاه است.

وی افزود: هر دو محصول در حوزه سلامت، بالینی و پژوهشی کاربرد دارد و پیش‌بینی می‌شود برای پوشش ۳۰ درصدی فیزیوتراپی‌های کشور، حداقل ۲ هزار دستگاه لیزرتراپی نیاز باشد.

نوربخش بیان کرد: برای تامین نیاز ۳۰ درصد از حوزه روانپزشکی کشور، حداقل ۵۰۰ دستگاه مورد نیاز است که در صورت وجود سرمایه در گردش، این شرکت قادر به ساخت سالانه ۱۰۰ دستگاه خواهد بود.

به گفته وی، مزیت اصلی نوآوری در این محصول، قابل حمل بودن، سبک بودن و امکان شارژ مجدد آن است که این ویژگی‌ها، تقریبا در هیچ دستگاه لیزرتراپی ایرانی و خارجی که خوشه‌ای و دارای چندین توان و طول موج باشد، وجود ندارد.

نوربخش گفت: این شرکت در حال حاضر صادرات را آغاز کرده و با بهره گرفتن از تجربه‌های خود در تولید و توسعه محصولات حوزه سلامت، توانسته است صادرات هر دو محصول لیزرتراپی و تحریک عصبی مغز را به عنوان برنامه‌ای جدی دنبال کند.

وی همچنین تصریح کرد: میزان ارزآوری این شرکت با قیمت ارزی محصول لیزرتراپی برای هر نمونه، میانگین ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار است که با صادرات حداقل ۵۰۰ نمونه ایران‌ساخت از این محصول حدود ۲۰۰ هزار دلار درآمد ارزی برای کشور حاصل خواهد شد.

این فعال حوزه دانش بنیان افزود: دستگاه تحریک عصبی مغز نیز می‌تواند تا پایان سال با قیمت ارزی ۲۵ هزار دلار روانه بازار شده و صادرات حداقل هفت نمونه از این محصول ایران‌ساخت، ارزآوری ۱۳۰ هزار دلاری را به دنبال خواهد داشت.

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha