پاکستان موضوع تشکیل اتاق مشترک تهاتر با ایران را پیگیری کند

تهران - ایرنا - رییس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و پاکستان پیگیری جدی موضوع تشکیل اتاق مشترک تهاتر از سوی طرف پاکستانی را حائز اهمیت دانست و گفت: روند بازرگانی کالا در قبال کالا، رونق اقتصادی را در پی خواهد داشت.

به گزارش روز شنبه ایرنا از خانه ملت، احمد امیرآبادی فراهانی در دیدار با ناصر حیات ماکو رییس فدراسیون های اتاق بازرگانی پاکستان در شهر کراچی، با اشاره به ارتباطات دیرینه و اشترکات فرهنگی دو کشور، گفت: همواره روابطی برادرانه میان مردم ایران و پاکستان برقرار بوده و این روابط پشتوانه محکمی برای توسعه و گسترش مناسبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی فیمابین است.

رییس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و پاکستان به حجم  مبادلات اقتصادی میان ایران و پاکستان اشاره کرد و گفت: ظرفیت‌های فراوان اقتصادی، صنعتی و کشاورزی در دو کشور وجود دارد که باید با برنامه‌ریزی صحیح از آن در راستای منافع دو ملت بهره برد.

وی با طرح پیشنهاد «مکانیسم در دسترس» بین دو کشور خاطرنشان کرد: در شرایطی که تحریم‌های یکجانبه آمریکا موانعی در مسیر تعاملات فیمابین بوجود آورده است، ایجاد «مکانیسم در دسترس» فرصت مناسبی برای همکاری‌های تجاری و تسهیل کننده امور مالی و بانکی است.

امیرآبادی افزود: پیگیری جدی موضوع تشکیل اتاق مشترک تهاتر از سوی طرف پاکستانی حائز اهمیت است و روند بازرگانی کالا در قبال کالا، رونق اقتصادی را در پی خواهد داشت.

رییس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و پاکستان گشایش بازارچه های مرزی و تسهیل در امور گمرکی را در پیشبرد اهداف اقتصادی - تجاری مهم ارزیابی کرد و گفت: مرز طولانی بین ایران و پاکستان نیاز به رونق بخشیدن به زندگی مردم دو سوی مرز دارد، بنابراین گشایش بازارچه‌های مرزی و تسهیل امور گمرکی پشتوانه خوبی برای مردم این منطقه است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس توجه ویژه به روند اقتصادی و تجاری دو کشور را حائز اهمیت دانست و اظهار کرد: در شرایطی که توان تحریمی آمریکا بر علیه جمهوری اسلامی ایران کاهش یافته و صادرات فرآورده های نفتی - پتروشیمی رونق گرفته است ضرورت دارد که پاکستان نیز  با انجام تعهدات در قبال ایران به طور جدی به حمایت عملی خود بپردازد.

وی توجه به توسعه تجارت و تامین نیازهای جامعه بازرگانی را ابزاری برای عبور از تحریم‌ها دانست و  متذکر شد که عراق توانسته است از طریق فشارهای بین المللی با استفاده از معافیت تحریم‌ها همچنان به واردات انرژی از ایران ادامه دهد.

امیرآبادی در ادامه به سفر مشاور اقتصادی نخست وزیر پاکستان در ماه آینده به تهران اشاره و تصریح کرد: رایزنی‌ها با وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران در خصوص بحث‌های کارشناسی در موضوع طرح تهاتری انجام شده است که در سفر مشاور اقتصادی نخست وزیر به این مهم پرداخته می‌شود.

ناصر حیات ماکو رییس فدراسیون های اتاق بازرگانی پاکستان هم در این دیدار طرح پیشنهاد اتاق تهاتر را مسیر تازه‌ای برای مراودات دوجانبه دانست و گفت: قوانین خاص تجارت در پاکستان  برای همکاری با جمهوری اسلامی ایران نیاز به اصلاح دارد.

وی ادامه داد: تقویت بازارچه‌های مرزی و پیشبرد این روند در جهت تسهیل امور گمرکی حائز اهمیت است و فدراسیون‌های اتاق بازرگانی پاکستان علاقمند به تقویت مناسبات و تعاملات با جمهوری اسلامی ایران است.

در نشست هیات اعزامی گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و پاکستان با رییس فدراسیون‌های اتاق بازرگانی پاکستان محسن پیرهادی، اسماعیل حسین زهی، ملک فاضلی و الهام آزاد نمایندگان مردم تهران، خاش، سراوان و نایین در مجلس حضور داشتند.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha