بازار خدمات نانویی کشور ۱۳۰ درصد رشد کرد

تهران- ایرنا- یکی از عرصه‌های فناورانه نانو به حوزه خدمات مربوط می‌شود، این بخش در یک سال گذشته رشد ۱۳۰ درصدی را در کشور تجربه کرده و از ۴۴۳ میلیارد ریال به یک هزار و ۱۵ میلیارد ریال رسیده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محصولات فناوری نانو ایران به طور کلی در سه گروه کالا، خدمات و تجهیزات دسته بندی می‌شوند. فناوری نانو شاخص موج چهارم انقلاب صنعتی خوانده می شود و همه عرصه‌های علمی را تحت تاثیر قرار داده است.

این فناوری همه‌فن حریف روند رو به رشدی را طی کرده است و هر روز شاهد افزایش کاربردهای آن در صنایع مختلف هستیم.

بازار این فناوری در دنیا داغ و پرمشتری است. در ایران نیز این محصولات در سه گروه کالا، خدمات و تجهیزات دسته بندی می‌شوند. گزارش‌ها نشان می‌دهد بیشترین حجم بازار نانو، معادل ۹۶ درصد، متعلق به کالاها است، بخش خدمات نیز در یک سال اخیر نزدیک به ۱۳۰ درصد رشد داشته و از ۴۴۳ میلیارد ریال به یک هزار و ۱۵ میلیارد ریال رسیده است.

فروش تجهیزات آزمایشگاهی و صنعتی فناوری نانو نیز با وجود تحریم‌ها و کمبود منابع مالی و حمایتی با افزایش ۴۸ درصدی همراه بوده است. بیش از ۵۵ درصد از حجم بازار کالاهای فناوری نانو به حوزه ساخت و ساز و محصولاتی مانند «شیرآلات»، «شیشه‌های کم گسیل»، «بتن سبک»، «انواع کف پوش» و «انواع کاشی و گرانیت آنتی با کتریال» تعلق دارد.

صنایع اپتوالکترونیک نیز در رتبه بعدی ایستاده و حدود ۱۲ درصد از بازار کالاهای نانو ایران‌ساخت را به خود اختصاص داده است. محصولات حوزه خودرو، نفت و گاز، نساجی و پلیمر و کامپوزیت با سهم بین ۹/۲ تا ۵/۲ درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.

شیرآلات بهداشتی و خانگی به دلیل گستردگی بازار مصرف، حجم بالای تولید و همچنین کاربرد خوب تجهیزات لایه نشانی PVD در این صنعت، حجم بالایی از محصولات نانوی حوزه ساختمان (عددی بیش از ۷۰ درصد) را به خود اختصاص داده‌ اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha