۲۰ هزار دز واکسن پاستوکووک وارد استان قزوین شد

قزوین-ایرنا-رئیس گروه بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: ۲۰ هزار دز واکسن پاستوکووک وارد استان قزوین شده است که میزان اثربخشی آن برای سن ۱۲ تا ۱۸ سال ۹۰ درصد است.

صفر فیض الهی روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: محموله واکسیناسیون پاستوکوک از اواخر هفته گذشته وارد استان شده که به دلیل اختلال در سامانه پیتک و سامانه سیب هنوز تزریقی از این واکسن صورت نگرفته است.
وی با بیان اینکه پاستوکوک محصول مشترک کشور ایران و کوبا است، تصریح کرد: این واکسن دارای ویژگی های منحصر به فردی است که میزان اثر بخشی بالای آن سبب شده تا کشورهای دیگر نیز خواهان خرید آن باشند.  
این مسوول تصریح کرد: با توجه به اینکه پاستوکووک برای سن ۱۲ تا ۱۸ سال در نظر گرفته شده،  هشدارهایی هنگام تزریق آن مطرح است.  
وی ادامه داد: دانش آموزان پایه اول دوره دوم متوسطه که طی سه ماه گذشته واکسن کزاز یا واکسن دوگانه دریافت کردند؛ نباید از واکسن پاستوکووک به جهت تداخل دو واکسن استفاده کنند.  
فیض الهی با بیان اینکه پوشش واکسیناسیون نوبت اول زیر ۱۸ سال به ۵۸.۴ درصد رسیده است، اظهار داشت: با توجه به اینکه میزان واکسیناسیون دبیران و کارکنان اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین ظرف یک هفته به ۹۸ درصد رسید،  انتظار استقبال واکسیناسیون دانش آموزی بسیار بالا بود که متاسفانه این موضوع مطابق ‌پیش بینی‌ها صورت نگرفت.  
رئیس گروه بیماری‌های واگیر استان قزوین بیان کرد: ۲ عامل در کاهش استقبال واکسیناسیون دانش آموزی وجود دارد که مهمترین آن درخواست واکسن ایرانی برای دانش آموزان توسط والدین و نشر اخبار کذب و حساسیت های کاذب در زمینه واکسیناسیون بوده است.
وی با بیان اینکه میزان پوشش واکسیناسیون دانش آموزی در استان همتراز با متوسط کشور است، افزود: وضعیت واکسیناسیون در نوبت اول برای گروه های هدف از مرز ۸۰ درصد عبور کرده است و این یک نقطه قوت برای استان تلقی می شود.
فیض الهی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی تلاش می کند گروه های هدف در فاصله زمانی کوتاهی به پوشش ۱۰۰ درصدی ایمنی برسند، اظهار داشت: امیدواریم تا اواسط آبان ماه، روند واکسیناسیون عمومی استان تکمیل شود.  
وی با بیان اینکه تا اطلاع ثانوی واکسن برکت در نوبت اول در استان قزوین تزریق نمی شود، بیان کرد: با توجه به اینکه استقبال از واکسن برکت در استان قزوین بسیار بالا بوده است به پشتوانه تحویل واکسن در دوز دوم آن اطمینان نداریم بنابراین تا تکمیل دز دوم واکسن برکت، دز اول آن تزریق نمی شود.  
این مسوول افزود: در سبد واکسیناسیون استان، واکسن سینوفارم در نوبت اول و دوم، واکسن پاستوکووک برای سن ۱۲ تا ۱۸ سال و واکسن های برکت و آسترازنکا در نوبت دوم موجود است.  
وی تصریح کرد: بر اساس برنامه های کشوری، فاصله بین نوبت اول و نوبت دوم واکسن آسترازنکا ۱۲ هفته بوده که به دلیل کوتاه کردن زمان پوشش ایمنی، این فاصله به هشت هفته تقلیل یافته است.
فیض الهی گفت: شهروندانی که فاصله واکسیناسیون آنها هشت هفته شده است می توانند جهت تزریق نوبت دوم واکسن خود به مراکز واکسیناسیون مراجعه نمایند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha