بازگشایی مدارس خارج از مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا ممنوع است

اراک - ایرنا - معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی گفت: بازگشایی مدارس و حضور دانش آموزان در فضاهای آموزشی خارج از مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا ممنوع است.

« بهروز اکرمی» روز شنبه در نشست ستاد مدیریت کرونا استان مرکزی در سالن غدیر استانداری این استان افزود: ملاک بازگشایی مدارس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا است و بخشنامه‌های استانی ملاک نیست.

وی بیان کرد: آموزش و پروش استان مرکزی برای بازگشایی مدارس نمی‌تواند تصمیم استانی بگیرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی ادامه داد: این استان در مدیریت کرونا اقدامات مناسبی داشته و طبق آخرین آمار اعلام شده جزو ۱۰ استان برتر در زمینه رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

اکرمی اظهار داشت: افزایش تعداد بستری‌ها در برخی شهرستان‌های استان مرکزی نگران کننده است و مردم باید همچنان نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی حساس باشند و در تزریق واکسن تعلل نکنند.

وی گفت: ایجاد تشکیک در اثربخشی واکسیناسیون کمک به مردم نیست چرا که تنها راه مقابله با این ویروس منحوس در دنیا، فراگیری واکسیناسیون است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی اضافه کرد: تزریق واکسن در شهرستان‌های کمیجان، محلات و خنداب کمتر از میانگین استان مرکزی است و نیاز است فرمانداران این شهرستان‌ها تلاش ویژه‌ای برای بهبود وضعیت واکسیناسیون داشته باشند.

اکرمی بیان کرد: هیچ‌گونه کمبود واکسنی در استان مرکزی وجود ندارد اما ۱۹ درصد از جمعیت این استان هنوز دُز اول واکسن را دریافت نکرده‌اند و نیاز است پیگیری‌های لازم در این راستا صورت گیرد.

وی گفت: اصناف و رانندگان وسایل نقلیه برون و درون شهری که اقدام به تزریق واکسن نکرده باشند، از اول آذرماه اجازه فعالیت ندارند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی افزود: در بحث مبتلایان به ویروس کرونا در بحث روانی این بیماری کمتر کار شده که نیاز است به این مهم توجه جدی شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز در ادامه این نشست گفت: واکسیناسیون با سرعت خوبی در استان مرکزی در حال انجام است و تا شب گذشته (جمعه) ۴۳۰ هزار و ۱۲۳ دُز واکسن در این استان تزریق شده که ۹۵۶ هزار و ۹۳۲ دز مربوط به تزریق دُز اول و ۴۷۳ هزار و ۱۹۱ دُز مربوط به تزریق ۲ نوبت است.

دکتر سید « محمد جمالیان» افزود: واکسیناسیون ۶۴ درصد از جمعیت هدف گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال استان مرکزی انجام شده اما توقع بود تعداد بیشتری از این گروه سنی واکسینه شده باشند.

وی بیان کرد: بهترین روش برای کنترل کرونا واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌های بهداشتی است و طبق بررسی‌های اخیر سازمان بهداشت جهانی، همه واکسن‌های مورد تایید اثربخشی در کاهش مرگ و میر و بستری را دارند و بهترین واکسن، در دسترس‌ترین واکسن است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک اضافه کرد: بیشترین نوع تزریق واکسن کشور از نوع سینوفارم است که این واکسن نیز تایید بهداشت جهانی را اخذ کرده است.

جمالیان بیان کرد: در مجموع ۸۱ درصد از جمعیت هدف استان مرکزی یک دُز واکسن خود را دریافت کرده‌اند که امید است در روزهای پیش رو به ۸۵ درصد برسد.

وی اظهار داشت: تعداد افرادی که ۲ دُز واکسن خود را دریافت می‌کنند، تا پایان هفته جاری چشمگیر خواهد بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک افزود: جای تاسف دارد که تعداد مبتلایان به ویروس کرونا دوباره وارد شیب افرایشی شده و تحربه پیک‌های قبلی این بیماری نشان داده که با تغییر رنگ‌ها یک عادی‌انگاری در جامعه رخ می‌دهد و پس از آن آمارها افزایش پیدا می‌کند.

جمالیان عنوان کرد: اگر عادی انگاری که مجدد در جامعه پیش آمده ادامه یابد، پیک پنجم که هنوز به نقطه پایانی نرسیده وارد مرحله ششم می‌شود.

وی تصریح کرد: کادر بهداشت و درمان استان مرکزی به شدت خسته است و شروع پیک دیگری از بیماری، عواقب خوبی در پی ندارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک ادامه داد: نباید برخی تصمیمات منجر به ایجاد پیک‌های دیگر و خستگی مضاعف کادر بهداشت و درمان شود.

جمالیان بیان کرد: استخرهای اراک به دلیل مشکلات اقتصادی و برخلاف پروتکل‌های ملی و با مصوبه استانی بازگشایی شده اما جای تاسف دارد که تصاویری که از استخرهای بازگشایی شده دیده می‌شود و ازدحام بالای جمعیت نگران کننده است.

وی گفت: اگر قرار است استخرها بازگشایی شود باید همه استخرها بازگشایی شود و تعطیلی برخی از آنها موجب ازدحام جمعیت در استخرهای فعال می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک اضافه کرد: انتظار است اداره کل ورزش و جوانان نظارت ویژه در این راستا داشته باشد و به بحث تعداد افرادی که پذیرش می‌شوند و بحث فاصله اجتماعی توجه ویژه داشته باشد و داشتن کارت واکسن تزریقِ ۲ دُز نیز برای افرادی که وارد استخر می‌شوند، الزامی لحاظ گردد.

جمالیان عنوان کرد: رعایت پروتکل‌ها در سایر اماکن نیز به شدت کاهش یافته و اگر تدابیر لازم اندیشیده نشود، مجدد در هفته‌های آتی باید تصمیمات سخت و یا اعمال محدودیت‌های جدی اعمال شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک افزود: باید شرایط لازم برای بازگشایی مدارس مهیا باشد و خطری دانش آموزان و معلمان را تهدید نکند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز در ادامه این نشست گفت: تعداد موارد مثبت کرونا در استان مرکزی از ۳ هزار و ۲۶۹ نفر در هفته دوم مهرماه به ۲ هزار و ۸۲۳ نفر در هفته سوم مهرماه رسیده است.

دکتر « علی علی‌محمدی» افزود: تعداد موارد سرپایی نیز در این مدت از ۲ هزار و ۹۹۲ نفر به ۲ هزار و ۵۱۸ نفر رسیده است.

وی بیان کرد: تعداد موارد سرپایی ناشی از ویروس کرونا در استان مرکزی از ۲۷۷ نفر در هفته دوم به ۳۰۵ نفر در هفته سوم رسیده که این موضوع نگران کننده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک ادامه داد: تعداد موارد فوت ناشی از این ویروس در هر ۲ هفته ۳۹ مورد بود و یکسان گزارش شده است.

علی‌محمدی عنوان کرد: در مجموع تعداد موارد مثبت شناسایی شده در استان مرکزی در هفته سوم مهرماه به نسبت هفته دوم ۱۴ درصد کاهش یافته، موارد بستری ۱۰ درصد افزایش داشته و موارد سرپایی نیز ۱۶ درصد کاهش یافته است.

شیوع ویروس کرونا از اسفندماه سال ۹۸ آغاز شد و استان مرکزی پس از قم در زمره نخستین استان‌هایی بود که موارد ابتلا در آن مشاهده شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha