معاون استاندار خراسان شمالی: بانک ها منابع خود را در استان هزینه کنند

بجنورد- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان شمالی گفت: بانک ها باید منابع خود را در استان هزینه کنند و نسبت به مشکل در جذب و پرداخت نشدن تسهیلات طرح رونق تولید پاسخگو باشند.

به گزارش ایرنا، محمود قنبری روز شنبه در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید خراسان شمالی اظهار داشت: میزان منابع بانک ها و تعهدات آنها در قبال بخش تولید توسط مدیریت امور شعب استان مشخص شود و بانک هایی که در این زمینه کم کاری کنند به هیات انتظامی بانک ها معرفی شوند.

وی تصریح کرد: مردم و صنعتگران سرمایه‌های خود را به بانک‌ها می‌سپارند و منابع بانک‌ها را تامین می‌کنند و این منابع باید صرف رونق تولید و اشتغال در این استان شود. مردم و صنعتگران سرمایه‌های خود را به بانک‌ها می‌سپارند و منابع بانک‌ها را تامین می‌کنند و این منابع باید صرف رونق تولید و اشتغال در این استان شود.

رییس شورای هماهنگی بانک های خراسان شمالی نیز در ادامه گفت: سه هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال منابع بانک آینده در این استان است که تنها هشت درصد منابع این بانک در نیمه نخست سالجاری صرف تسهیلات به واحدهای تولیدی شده است.

علی اصغر هدایتی اظهار داشت: بر اساس قانون، بانک ها باید حداقل ۵۰ درصد از منابع را برای رونق تولید هزینه کنند ولی خروجی بانک خصوصی آینده بیانگر توزیع نامتوازن منابع مالی درخراسان شمالی است.

وی تصریح کرد: بانک آینده منابعی که از این استان جمع آوری شده را در اختیار ستاد مرکزی قرار می دهد و بیشتر این منابع پیرامون مرکز و در اختیار سایر استان‌ها قرار می گیرد.

هدایتی افزود: طرح های زیادی مبنی به تعهد به بانک آینده در ارائه تسهیلات در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید مصوب شده و این بانک تاکنون هیچگونه تعهدی نسبت به این مصوبات نداشته و لازم است در این زمینه پاسخگو باشد.

براساس آمار؛ مصارف بانکهای استان در سال ۹۹ که در قالب تسهیلات بانکی در اختیار مردم و تولیدکنندگان قرارگرفت با رشد ۵۸ درصدی به نسبت سال قبل از آن به  ۱۳۷ هزار ۷۴۶ میلیارد ریال رسید به طوری که براساس این گزارش مطالبات معوقه این بانک ها در سال ۹۸ چهار هزار و ۵۳۰ میلیارد ریال بود که با مدیریت مطالبات رقم آن در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ افزایش نداشت، ضمن اینکه حدود ۵۰ درصد از این مطالبات غیر جاری و مشکوک الوصول است که دریافت این مطالبات برای بانکهای هزینه های زیادی دارد.

کمیسیون هماهنگی بانک های دولتی خراسان شمالی از ۱۳ بانک دولتی و خصولتی تشکیل شده است.

بررسی وضعیت واحد صنعتی آذین فورج اسفراین، مشکل بدهی یک واحد گلخانه با صندوق کارآفرینی امید و بررسی مشکل بدهی یک واحد گاو شیری با بانک کشاورزی از دستور کار این جلسه بود.

استان خراسان شمالی با ۸۶۳ هزار نفر جمعیت در شمال شرق کشور واقع است و ۴۴ درصد از جمعیت آن در روستاها سکونت دارند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha