۲۴ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۳۷
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 84506034
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

توافق اولیه احزاب برای تشکیل دولت آینده آلمان

تهران-ایرنا- ائتلاف متشکل از سوسیال دموکرات ها، حزب سبز آلمان و دموکرات های آزاد روز جمعه با توافق اولیه بر سر تعیین اولاف شولتس به عنوان صدر اعظم جدید این کشور، یک گام به دوران آلمان بدون آنگلا مرکل نزدیک تر شدند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، تارنمای پولیتیکو نوشت: سه هفته بعد از برگزاری انتخابات سراسری در آلمان، سران سه حزب اصلی این کشور شامل حزب چپ میانه سوسیال دموکرات، حزب سبز و حزب دموکرات های آزاد (FDP) که طرفدار تجارت است، توافق کردند مذاکرات را برای تشکیل دولت آینده این کشور آغاز کنند.

اگر این گروه از احزاب سیاسی در آلمان در مذاکرات خود پیروز شوند اولین ائتلافی خواهد بود که در آلمان حکومت می کند و به دولت محافظه کاری که ۱۶ سال تحت حکومت مرکل اداره می شد، پایان خواهند داد.

با خودداری مرکل به عنوان صدراعظم کارکشته آلمان در انتخابات ماه گذشته، اتحاد محافظه کاران اتحادیه دموکرات مسیحی یا اتحادیه سوسیال مسیحی بدترین نتایج انتخابات را رقم زد. این امر باعث شد حزب سوسیال دموکرات و نامزد آن اولاف شولتس که وزیر دارایی آلمان نیز هست به عنوان نامزد صدر اعظمی این کشور مطرح شود.

سه حزب مذکور روز جمعه دستور کار خود به عنوان «ائتلاف پیشرفت» را ارائه دادند که طرح های آنها شامل افزایش حداقل حقوق، حذف استفاده از برق تولیدی با استفاده از زغال سنگ  هشت سال زودتر از پیش بینی های انجام شده تاکنون و خودداری از افزایش مالیات شرکتی می شود.

رهبران حزب محافظه کار آلمان دستور کار ائتلاف جدید را غیرواقع گرایانه توصیف کرده اند و آن را مبهم و نامعلوم در بسیاری از حوزه ها می دانند.

روزنامه گاردین در گزارشی درباره تحولات اخیر آلمان نوشت: بزرگترین همسایگان این کشور نظاره گر تشکیل دولت جدید این کشور با ترکیبی از امید و ترس هستند. آنها نگران این هستند که یک مقام تندرو در مسائل مالی وزیر دارایی آینده این کشور شود و قاره اروپا را به بن بست ناشی از بحران یورو بازگرداند.

در چنین شرایطی صدر اعظم آینده آلمان، اولاف شولتس وزیر دارایی کنونی از حزب سوسیال دموکرات چهره ای سرشناس در پاریس و رم بوده است.

یک نماینده پارلمان فرانسه که متحد امانوئل مکرون رئیس جمهوری این کشور نیز هست گفت: شولتس فردی عملگرا در کاهش بدهی عمومی در طرح احیای اقتصادی ناشی از کووید ۱۹ است، اما انتظار می رود سیاستمداری لیبرال جایگزین شولتس شود که بر اساس گزارش نشریه آلمانی فوکوس با روی کار آمدن او نیمی از اروپا به لرزه در خواهد آمد.

کریستین لیندنر رهبر حزب دموکرات آزاد آلمان گفته است یونان باید از منطقه یورو خارج شود تا از شرایط ویژه بخشش بدهی ها بهره مند شود و طرح های اقتصادی مکرون را به دلیل بازگرداندن اتحادیه اروپا به یک سیستم به سبک و سیاق اتحاد جماهیر شوروی سابق رد کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha