جاذبه گردشگری مروارید سبز ارسنجان، نیازمند حمایت مسوولان ملی است

شیراز-ایرنا- رییس‌ اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ارسنجان گفت: درخت مروارید سبز به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهرستان نیازمند حمایت از سوی مسوولان ملی، استانی و دوستداران طبیعت برای حفاظت بیشتر است.

حسن خسروانیان شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به محل و موقعیت ویژه استقرار درخت مروارید سبز ارسنجان افزود: این پدیده نادر که در فاصله ۱۲۰ کیلومتری شمال شرقی مرکز استان فارس واقع شده، در ۲ کیلومتری شمال شهرستان و نزدیک دانشگاه آزاد اسلامی شهر ارسنجان قرار گرفته است.

وی ادامه داد: این درخت بر روی سنگ صخره‌ای مکعب شکل به ارتفاع ۶ متر واقع شده که ارتفاع درخت نیز پنج متر است و در مجموع ۱۱ متر ارتفاع دارد و نگاه هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ارسنجان از دیگر نکات جذاب درخت مروارید سبز این شهرستان را صبور بودن آن دانست و گفت: این درخت جهت استقرار کامل خود به مرور زمان صخره را بطور کامل شکافته و ریشه خود را به زمین رسانده و استقامت کرده است که از عجایب روزگار محسوب می‌شود و قدرت لایزال الهی را به نمایش گذاشته است.

خسروانیان بیان کرد: از جاذبه‌های گردشگری و مناطق دیدنی ارسنجان، وجود جنگل‌های ناحیه رویشی ایران _تورانی در حوزه شهرستان و وجود گیاهان دارویی با ارزش در منطقه است که نگاه هر بیننده‌ای را به خود جلب نموده و بسیار جذاب و دل هر انسانی را به وجد در می‌آورد.

جاذبه گردشگری مروارید سبز ارسنجان، نیازمند حمایت مسوولان ملی است

وی ادامه داد: وجود چنین درخت نادر، ارزشمند و کمیاب در منطقه نیازمند عزم ملی مسوولان در زمینه حفاظت و نگهداری است که می‌توان با نگاه ویژه و تخصصی، زمینه حفاظت از آن در دستور کار قرار گیرد و تمهیدات لازم در این خصوص اتخاذ شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ارسنجان گفت: درخت مروارید سبز در یک منطقه عاری از درخت رشد کرده است که تا فرسنگ‌ها هیچ درخت دیگری نبوده و به همین خاطر نگهداری از این موهبت الهی، وظیفه همگان است.

خسروانیان به مسوولان کشوری، استانی و شهرستان پیشنهاد کرد که اعتبار مصوبی از محل اعتبارات ملی و یا استانی در زمینه ترمیم و بهسازی راه دسترسی خاکی از محل خیابان دانشگاه به طول تقریبی ۲ کیلومتر و انجام تمهیدات لازم در خصوص حفاظت و نگهداری از آن را در نظر بگیرند.

وی همچنین از فرماندار و اعضای شورای اسلامی شهر ارسنجان خواست میدانی بنام مروارید سبز نامگذاری شود و خیابان منتهی به این درخت را بنام طبیعت یا جنگلبان نامگذاری کنند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ارسنجان با بیان اینکه محل مورد نظر در آینده یکی از اهداف گردشگری شهرستان خواهد بود، به مردم فهیم، با فرهنگ و طبیعت دوست شهرستان توصیه کرد که از نوشتن یادگاری و بالا رفتن از سنگ و روشن کردن آتش در مجاورت مروارید سبز خودداری نموده و حداکثر تلاش را در زمینه حفاظت از این پدیده نادر داشته باشند.

شهرستان ارسنجان که ۷۹ هزار هکتار اراضی جنگلی را در خود جای داده است، در فاصله ۱۲۵ کیلومتری شمال شیراز قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha