وبینار صلح عادلانه گفتمان مشترک جهانی برگزار شد

تهران- ایرنا- وبینار «صلح عادلانه، گفتمان مشترک جهانی» روز ۲۲ مهرماه در یک اقدام ابتکاری و با همکاری رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در تونس و مجمع جهانی صلح اسلامی برگزار شد.

به گزارش روز شنبه ایرنا،  این وبینار برای گسترش همکاری‌های دوجانبه میان مراکز و مؤسسات غیر دولتی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تونس با حضور داود عامری دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی، محسن پاک آیین عضو شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی از ایران و عابد الزریعی رییس مرکز مطالعات توسعه سرزمین فلسطین و خانم سامیه‌الخلفی، عضو مرکز مطالعات توسعه سرزمین فلسطین برپا و سخنرانان به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند.

در این وبینار، نخست داود عامری دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی اهداف و فعالیت‌های این مجمع را تشریح و بر ضرورت جهانی شدن گفتمان صلح عادلانه تاکید کرد.

دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی با تاکید بر اینکه در چند دهۀ اخیر، «صلح» بیش از هر مسئله دیگری در معرض خطر، تهدید و نقض قرار دارد، افزود: مجمع جهانی صلح اسلامی قاعده و گفتمان «صلح عادلانه» را یک اصل جهان شمول و قابل پذیرش از سوی همه فرهنگ‌ها و انسان‌ها می‌داند که توانایی به توافق رساندن نخبگان در درجه اول و قاطبه جوامع انسانی را حول محور خود برای رسیدن به صلح پایدار ایجاد می‌کند.

عامری خاطرنشان کرد: این مجمع، ضمن تأکید بر حفظ صلح، عدالت و کرامت انسانی در همه نقاط جهان، اعلام می‌دارد در تاریخ مبارزات ملت‌ها از جمله در فلسطین همواره نمونه‌های بی‌شماری از مبارزه حق علیه تجاوز و بی‌عدالتی وجود داشته است که نکات عبرت‌آموزی را فراروی آزادی خواهان جهان قرار می‌دهد که باید از آنها برای پیشبرد اهداف صلح طلبانه بر محور عدالت بهره‌برداری شود.

وی ضمن اعلام آمادگی برای همکاری مستمر با مرکز مطالعات توسعه سرزمین فلسطین در تونس، گفت: ائتلاف‌های متعدد جهانی و منطقه‌ای در قالب نشست‌ها و بزرگداشت‌های مختلف و با مشارکت نخبگان در جهان، می‌توانند بر بسیاری از مشکلات و چالش‌های پیش روی بشریت مقابله کرده و با استفاده از ظرفیت‌های علمی و فرهنگی با ارایه راهکارهای دقیق و منطقی گره گشای بسیاری از موضوعات و پدیده‌ها در جهان باشند.

عابد الزریعی رییس مرکز توسعه سرزمین فلسطین نیز با تاکید بر اینکه صلحی که مبتنی بر عدالت نباشد پایدار نخواهد بود، بیان کرد: عدالت زمانی در فلسطین محقق خواهد شد که رژیم صهیونیستی دست از اشغال بردارد و این سرزمین به صاحبان اصلی آن برگردد.

وی صلح عادلانه را گفتمان روز جهان ارزیابی و ابراز امیدواری کرد که گفتمان صلح عادلانه تبدیل به راهکاری جهت ارائه به مجامع بین‌المللی و کشورهای مختلف و راهبردی برای حل مناقشات و منازعات بین‌المللی بخصوص حل مسئله فلسطین شود.

رییس مرکز توسعه سرزمین فلسطین خاطرنشان کرد: ما دست در دست شما می‌گذاریم و به ائتلاف سازمان‌های مردم نهاد می‌پیوندیم و برای همکاری مستمر با مجمع جهانی صلح اسلامی برای تبدیل گفتمان صلح عادلانه به یک گفتمان مشترک جهانی اعلام آمادگی می‌کنیم.

سامیه الخلفی حقوقدان تونسی نیز عدالت را مبنا و زیربنای اصلی صلح در جهان دانست و گفت: هرگز بدون نگاه عادلانه به مسئله فلسطین و جنایات رژیم صهیونیستی، صلح واقعی و نهادینه شده در این کشور محقق نخواهد شد.

وی با تاکید بر ضرورت آگاه‌سازی کودکان فلسطین نسبت به تاریخ این سرزمین و دسایس اشغالگران، باید همه نهادهای صلح طلب بین المللی از جمله در ایران فعال شوند، بیان کرد: مرکز مطالعات توسعه فلسطین، برای جهت پیگیری برقراری صلح عادلانه در فلسطین، دیدگاه نخبگان خود را به جامعه بین الملل ارایه می دهد.

محسن پاک آیین عضو شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی نیز در این وبینار با اشاره به مفهوم صلح و عدالت در آموزه‌های‌ اسلامی و آثار اندیشمندانی چون ابوالعلی مودودی، سید قطب و امام خمینی(ره) با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر این که امروز دنیا مثل همیشه به آرامش و صلح و امنیّت احتیاج دارد، افزود: رهبر معظم انقلاب با طرح گفتمان صلح عادلانه، ضمن اعلام مخالفت اسلام با جنگ و آتش افروزی، کشورهای جهان را به صلح و آرامش و رفتارهای عاقلانه دعوت کرده‌اند.

وی با تصریح بر اینکه امروز جهان بیش از پیش به تحقق صلح عادلانه‌ و به عبارت دیگر صلحی که مبتنی بر عدالت باشد، نیازمند است، گفت: بر اساس نظرات آیت الله خامنه‌ای، برای یک ملت، صلحِ تحمیلی و غیرعادلانه، از جنگ هم بدتر است و هر کس صلح را تهدید کند، بشریّت را تهدید کرده است.

عضو شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی گفت: صلح و عدالت، اگر بتواند موجب ایجاد یک گفتمان جدید در سطح نخبگی شود و چالش‌های جدی در مقابل استقرار صلح عادلانه را شناسائی و برای حل آن‌ها، راه حل ارائه کند، می‌تواند یک اقدام ارزنده برای دستیابی به صلح و عدالت باشد.

پاک‌آیین با تاکید بر اینکه مشکل فلسطین بدون عدالت حل نمی‌شود، بیان کرد: راه حل مشکل فلسطین اجرای طرح ایران مبتنی بر برگزاری همه پرسی در سرزمین های اشغالی و تعیین نظام اینده این سرزمین بر اساس آرای مردم است.

در پایان این وبینار ضمن توافق برای نشست‌های مشترک میان سازمان‌های مردم نهاد ایران و تونس و اعضای ائتلاف با محوریت دو سازمان بصورت مستمر میثم فراهانی رایزن فرهنگی سفارت ایران در تونس آمادگی این نهاد را به عنوان حلقه اتصال برای تداوم گفت وگوهای نهادهای غیردولتی ایران و تونس و این دو سازمان اعلام کرد و تعاملات مجمع جهانی صلح اسلامی و مرکز مطالعات توسعه فلسطین را گام ارزنده‌ای در این روند دانست.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha