۱۱ درصد معلولان شیروان مشکل بینایی دارند

بجنورد- ایرنا- رییس اداره بهزیستی شیروان گفت: اینک ۴۹۰ نفر معلول این شهرستان خراسان شمالی مشکل بینایی دارند که ۱۱ درصد جمعیت این قشر را تشکیل می دهند.

علی اکبر آرام روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سن این افراد سه تا ۸۰ سال است که به دلایل  مختلف از جمله تصادف، مادرزادی، ژنتیک و بیماری دچار مشکل بینایی شده اند.

وی با بیان اینکه با توجه به تعداد نفرات خانوارها ماهانه به هر نفر از آنان بین سه میلیون و ۵۰۰ هزار تا ۱۱ میلیون ریال مستمری پرداخت می شود خاطرنشان کرد: همچنین خدمات مالی از جمله کمک هزینه تحصیلی و دانشگاه، هزینه درمان، ایاب و زهاب و خدمات غیرمالی انشعابات آب، برق،گاز و پروانه ساختمان به صورت یکبار رایگان، پرداخت بیمه کارفرمایی و خویش فرمایی، خدمات مسکن برای خانواده های ۲ نفر و به بالا، وام اشتغال با کارمزد چهاردرصد از ۵۰ میلیون تا یک میلیارد ریال پرداخت می شود.

آرام اهدای ساعت گویا، لمسی، عصای نابینایان، شطرنج  مختص آنان و کاغذ بریل را از دیگر اقلام حمایتی  بهزیستی به این قشر عنوان کرد و افزود: دیدگاه و رفتار مردم جامعه به معلولان، ازدواج، اشتغال، بی توجی مسئولان به مناسب سازی اماکن و معابر و پی گری نکردن برای استخدام ۳ درصد معلولان از جمله مهم ترین مشکلات آنان است.

بیش از ۳۰۰ نفر از این معلولان عضو موسسه نابینایان این شهرستان هستند.

از مجموع معلولان تحت پوشش این اداره، تعداد ۴۹۰ نفر دچار اختلالات بینایی، ۱۹ نفر صوت و گفتار، ۹۰۵ نفر ذهنی، ۴۲۶ نفر شنوایی، یکهزار و ۴۷۰ نفر معلولان ذهنی و جسمی و ۵۱۱ نفر دچار اختلالات روانی هستند.

۱۵ اکتبر مصاف با ۲۴ مهر ماه روز جهانی نابینایان (عصای سفید) نام‌گذاری شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha