بومی‌سازی مجموعه زمان‌بندی سوپاپ‌های خودرو به همت دانش بنیان‌ها

تهران- ایرنا- یک شرکت دانش بنیان فعال در زمینه تولید قطعات فلزی به روش متالورژی پودر موفق به طراحی و بومی سازی مجموعه CVVT(زمان بندی سوپاپ ها) برای موتور خودرو شد که با حمایت های صندوق نوآوری و شکوفایی در نیمه دوم سال شاهد بی نیازی کشور از واردات این مجموعه خواهیم بود.

به گزارش روز شنبه ایرنا از صندوق نوآوری و شکوفایی، این شرکت دانش بنیان از بزرگ ترین واحدهای تولیدی کشور و تامین کننده اصلی قطعات پودری برای صنعت خودرو است که اخیرا صادرات محصولات خود به روسیه را آغاز کرده است، همچنین آزمایشگاه‌های کنترل کیفیت این شرکت نیز به عنوان آزمایشگاه همکار سازمان ملی استاندارد ایران مطرح است. 

علیرضا عشقی مدیرعامل این شرکت دانش بنیان در مورد کارکرد و ویژگی‌های مجموعه  سیستم زمان بندی سوپاپ ها (continuous variable valve timing - CVVT ) گفت: این مجموعه که برای موتور خودروهای ایران‌خودرو طراحی شده، قطعه‌ای است که روی میل بادامک خودرو نصب می‌شود و زمان حرکات بادامک‌ها و سوپاپ‌های خودرو را تنظیم و بهینه می‌کند.  

وی افزایش بازدهی و بهره‌وری و کاهش مصرف سوخت را از دیگر مزیت‌های استفاده از این قطعه در خودرو اعلام کرد که تاکنون به صورت واردات، تامین شده است.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان گفت: ما با یک شرکت آسیایی که صاحب برند در تولید این قطعه خودرویی است، توافقاتی کردیم که بخشی از دانش فنی آن را از این شرکت اخذ و بخشی هم داخل کشور ایجاد شده است که این رویه از خروج ارز از کشور جلوگیری کرده است،چرا که حدود ۵۰ یورو ارزبری برای هر خودرویی است که از این مجموعه استفاده می‌کند.  

عشقی خاطرنشان کرد:  این شرکت در پنج سال گذشته خرید خارجی همه قطعات فلزی که به روش متالوژی پودری ساخته می‌شوند را صفر کرد و آن را با کیفیت و قیمت رقابتی تولید کرد، قیمتی که به خودروساز اعلام کرده‌ایم، کمتر از قیمت مشابه خارجی است.

وی افزود: با فرصتی که در اختیار داریم و در صورت کمک صندوق نوآوری و شکوفایی می‌توانیم نیمه دوم امسال خط تولید خود را با همه امکانات شامل تجهیزات تولیدی و دستگاه‌ها، راه‌اندازی کنیم و خودروساز را از واردات مجموعه CVVT  بی‌نیاز کنیم.

این فناور به حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی از تولید مجموعه CVVT  اشاره کرد و گفت: صندوق نوآوری در حوزه سرمایه در گردش از ما حمایت کرده که جای تقدیر دارد اما باز هم نیازمند حمایت مالی در بخش سرمایه‌گذاری ثابت هستیم چرا که بازار هدف ما سایر خودروسازان کشور و جلوگیری از خروج ارز از کشور و توسعه اشتغال پایداردر این واحد تولیدی دانش بنیان است.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha