مدیر جهاد کشاورزی بافق : ۲۴۱ تن ماهی تیلاپیا در این شهرستان برداشت شد

یزد - ایرنا-  مدیرجهاد کشاورزی بافق گفت: ۲۴۱ تن ماهی تیلاپیا و ۷۰ تن فیله این آبزی در مجموع به ارزش ۱۰ میلیارد تومان در ۶ ماهه نخست سال ۱۴۰۰ در مجتمع و استخرهای پرورش این شهرستان تولید وروانه بازار مصرف سایر استان ها شد.

علی اکبر رحمتیان روزشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ماهی تولیدی علاوه بر عرضه در بازارهای یزد، به استان‌های هرمزگان، خوزستان و سیستان و بلوچستان نیز عرضه شد.

مدیرجهادکشاورزی بافق با بیان اینکه از هرکیلوگرم ماهی تیلاپیا حدود ۳۵ درصد فیله قابل استحصال است ،تصریح کرد: فرآوری ماهی در واحدهای دارای مجوز با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی انجام می‌شود.

وی،سیستم‌های پرورش ماهی در شهرستان را سنتی، بیوفلاک و متراکم  اعلام کرد و گفت:  در سیستم‌های بسته حدود ۱۰ نفر به کار اشتغال دارند و بزرگترین مشکل تولیدکنندگان این نوع آبزی در شهرستان، نبود واحد فرآوری است که به همین منظور مجوز راه اندازی ۲ واحد فرآوری نیز در حال دریافت است.

به گفته وی، ۲ مجتمع با ۲ روش سیستم بیوفلاک و سیستم مدار بسته آر. آ. اس(RAS) با تکثیر سه میلیون قطعه بچه ماهی در سال و تولید سالانه ۱۰۰ و ۳۰۰ تن ماهی تیلاپیا در مجموع سال گذشته در این شهرستان به بهره برداری رسید.

این مسوول با اشاره به ظرفیت‌های خوب شهرستان در حوزه پرورش ماهی خاطرنشان کرد: مجوز ۷۵۰ تن پرورش تیلاپیا  سال ۱۴۰۰ اخذ  شد و ۶ ماهه گذشته ۵۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در بخش تکثیر و پرورش این گونه ارزشمند در بافق انجام شد.

وی اضافه کرد: در همین مدت ۴۸۳ هزار قطعه بچه ماهی تیلاپیا در استخرهای پرورش ماهی بافق رهاسازی شد که حاصل پرورش آن‌ ، برداشت ۲۴۱ تن ماهی است که نسبت به سال گذشته ۲ برابر افزایش دارد.

 به گفته رحمتیان با آغاز شیوع ویروس کرونا در اسفند ماه سال ۱۳۹۸، ترس و وحشتِ حاکم برجامعه باعث شد تا آبزی پروران بچه ماهی‌ کمتری رهاسازی کنند، به همین علت سال ۹۹ تولید گونه تیلاپیا در بافق به شدت کاهش یافت.

وی با اشاره به دریافت مجوز فرآوری این ماهی ، اظهار کرد: دریافت مجوز یک واحد ۲۵۰ تنی و یک واحد ۵۰ تنی برای فرآوری این آبزی در حال پیگیری است که ارزش افزوده خوبی نصیب پرورش دهندگان می‌شود.

وی  با اشاره به اینکه این ماهی برای اولین بار در سال ۱۳۸۷ شمسی از اندونزی برای انجام تحقیقات و پژوهش به مرکز تحقیقات ملی آبزیان آب‌های شوربافق  انتقاال یافت، افزود: مطالعه در خصوص امکان بومی سازی شرایط پرورش این آبزی چندین سال به طول انجامید و با توجه به خصوصیات خاص آن و دغدغه‌های سازمان حفاظت از محیط زیست ، صدور مجوز پرورش این گونه، تا سال ۱۳۹۷ در استان به تعویق افتاد.

رحمتیان اضافه کرد: پرورش آزمایشی تیلاپیا در هشت استخر خاکی مجتمع پرورش ماهی بافق و ۲ استخر ذخیره آب کشاورزی در سال ۱۳۹۲ ، برای یک دوره (رهاسازی در فصل بهار و صید در فصل پاییز) انجام شد، اما پس از آن به دلیل موافقت نکردن سازمان حفاظت از محیط زیست با رها سازی در سیستم آبزی پروری شهرستان، پرورش آن متوقف شد که با پیگیری مسوولان مربوطه پرورش این گونه با ارزش از سال ۹۸ در بافق رسمی و قانونی از سرگرفته شد.

پرورش ماهی تیلاپیا در ۱۱ باب مزرعه و ۲ مجتمعِ بافق انجام می شود که به لحاظ کیفیت آن و بازار مناسب عرضه هر سال بر تعداد استخرها افزوده می‌شود که  رونق تولید و اشتغال بیشتری را به دنیال دارد.

ماهی تیلاپیا تولیدی بافق علاوه بر مصرف مردم منطقه و مرکز استان در شهرستان‌های بهاباد ، کوهبنان کرمان، منطقه نوق و سیریز رفسنجان و سایر استان ها نیز عرضه می‌شود.

شهرستان بافق رودخانه دایمی ندارد،اما تعدادی رودخانه فصلی( مسیل)  دارد و عمده آب های زیرزمینی آن لب شور و شور است.   

مرکز شهرستان ۵۲ هزار نفری بافق در فاصله ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر یزد قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha