۱۴۰ هزار تن به ظرفیت صنایع تبدیلی استان مرکزی افزوده‌ شد

اراک - ایرنا - مدیر صنایع تبدیلی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: بهره‌برداری از ۲۵ طرح مختلف در سال جاری منجر به افزایش ۱۴۰ هزار تنیِ ظرفیت تولید صنایع تبدیلی این استان شد.

«علی صفری» روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: برای راه‌اندازی این میزان ظرفیت فرآوری محصولات کشاورزی در استان یک‌هزار و ۸۰۶ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شده است.

وی ادامه داد: با بهره برداری از این طرح‌ها  ۴۹۷  فرصت شغلی جدید در حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی استان فراهم شد.

مدیر صنایع تبدیلی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی خاطرنشان کرد: آغاز به‌کار واحدهای جدید صنایع تبدیلی و تکمیلی استان  توانسته ۱۴۰هزار تن ظرفیت جذب محصولات خام کشاورزی  را بهبود دهد.

صفری، از صدور ۲۲ فقره جواز تاسیس صنایع تبدیلی و تکمیلی در سال جاری در استان مرکزی خبرداد و گفت: تحقق این اهداف بستر افزایش ۱۵۵ هزار تن جذب محصولات خام کشاورزی را مهیا می‌کند.

وی، سرمایه مورد نیاز برای ایجاد این طرح‌ها را ۲ هزار و ۱۷۱ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: با بهره ‌رداری از این طرح‌ها برای ۳۳۴ نفر در استان مرکزی اشتغال‌زایی می‌شود.

مدیر صنایع تبدیلی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی یادآور شد: ۲۹۴ واحد صنایع تبدیلی، تکمیلی و عمل آوری به ظرفیت ۲ میلیون و ۹۹۷ هزار و چهارصد تن محصولات خام کشاورزی در این استان وجود دارد که با فعالیت این واحدها در استان برای پنج هزار و ۶۹۹ نفر اشتغال ایجاد شده‌است.

صفری گفت: سه میلیون و ۷۴۰ هزار تن ظرفیت جذب محصولات خام کشاورزی با بهره برداری از این طرح‌ها در استان مرکزی ایجاد شده‌است.

استان مرکزی با یک میلیون و ۴۱۴ هزار نفر جمعیت و ۱۲ شهرستان در قلب کشور قرار دارد. استان مرکزی به عنوان دومین قطب صنایع مادر تخصصی، چهارمین قطب صنعت کشور محسوب می‌شود و در زمینه تنوع تولیدات صنعتی رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.

این استان با وجود صنعتی بودن در زمره ۱۰ استان نخست کشور در بخش کشاورزی است که ۹۰ هزار بهره‌بردار شامل ۲۰ درصد شاغلان استان در این حوزه فعال هستند.

۶۷۰ هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد که یک و ۲ دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می‌شود.

این استان رتبه چهارم تولید بچه ماهی قزل آلا، رتبه اول در تنوع تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم تولید گل‌ها شاخه بریده، رتبه سوم در تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم سطح زیر کشت و تولید انار کشور، رتبه ششم تولید پسته، مقام هشتم تولید گل محمدی، مقام نهم در تولید انگور، رتبه سوم در تولید لوبیا و رتبه پنجم در تولید جو را به خود اختصاص داده است.

استقرار ایستگاه انار ساوه، پژوهشکده گل و گیاهان زینتی محلات، ایستگاه ملی تحقیقات لوبیای خمین، وجود شعبه ششم تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، وجود ایستگاه تحقیقات ماهیان زینتی و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی نیز از ظرفیت‌های علمی و تحقیقاتی استان مرکزی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha