مناطق آزاد باید به عنوان موتور اقتصاد کشور عمل کنند

آبادان - ایرنا - مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی کشور گفت: مناطق آزاد ظرفیت هایی دارند که باید به عنوان موتور اقتصاد کشور از این ظرفیت ها استفاده کنند.

به گزارش ایرنا سعید محمد جمعه در نشست با فعالان اقتصادی منطقه آزاد اروند افزود: مناطق آزاد کشور از ظرفیت‌های بالایی برای فعالیت های توسعه ای، اقتصادی، سرمایه گذاری و صادراتی برخوردارند که بر اساس سیاست های کلان کشور، استفاده از این ظرفیت مورد توجه قرار خواهد گرفت. 

وی اظهار داشت: مناطق آزاد قانون، ابزار و امکاناتی دارند که بر مبنای آن برنامه ها و فعالیت های خود را پیش می برند، البته در این راه نیاز به کمک و هماهنگی همه دستگاه های اجرایی دارند تا بتوانند به اهداف تعیین شده برسند. 

محمد با اشاره به اینکه ماهیت تجاری مناطق آزاد با قاچاق همخوانی ندارد گفت: قاچاق یک پدیده پیچیده، پنهان و مرموزی است که ممکن است در تمام نقاط کشور رخ دهد، نگاه به مناطق آزاد باید نگاه تجاری و اقتصادی باشد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد گفت: یکی از عمده ترین مشکلات مناطق آزاد موضوع مالیات بر ارزش افزوده است که لایحه ای در این زمینه به دولت تقدیم خواهد شد تا پس از بررسی در مجلس شورای اسلامی به نتیجه برسد.

وی اظهار داشت: فعالیت و ماموریت مناطق آزاد فرابخشی است، این مناطق بخصوص منطقه آزاد اروند دارای پتانسیل بسیار خوبی است که باید از این پتانسیل‌ها بهره برد.

مشاور رییس جمهوری افزود: اصل رونق اقتصادی و تجاری در سرزمین اصلی است و مناطق آزاد باید در جهت سرمایه‌گذاری ، صادرات ، تولید ، وارد کردن فناوری‌های نوین فعالیت کنند.

وی افزود: شاخص هایی در مناطق آزاد وجود دارد اما متاسفانه این شاخص‌ها ضعیف هستند و بعد از گذشت این همه سال رونق خاصی نه دربحث سرمایه‌گذاری نه تولید اتفاق نیافتاده است. ما باید مناطق آزاد را در مسیر اصلی خود قرار دهیم تا در جهت ایجاد یک رونق تجاری و اقتصادی سرزمین اصلی فعالیت کنیم.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد با بیان اینکه ظرفیت رونق در مناطق آزاد کشور وجود دارد اما در کنار آن نیازمندی هایی نیز مطرح است که برای رفع آنها نیازها ،هم افزایی بین بخشی لازم است گفت:

جذب منابع دولتی در مناطق آزاد لازم است.برای ایجاد تجارت در مناطق آزاد نیاز به منابع دولتی است تا مناطق خود و شهرهای اطراف را اداره کنند.

وی در ادامه افزود: از ظرفیت قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی و توسعه مناطق آزاد و رونق و کسب کار استفاده خواهیم کرد.
محمد افزود: اساس منطق وجودی منطقه آزاد تسهیل بازرگانی و اعطای مشوق‌های ویژه تولید، صادرات و توسعه اقتصادی است، اما در آبادان و خرمشهر مشکلات عمران شهری بی شمار است.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد در ادامه بیان کرد: شورای عالی مناطق آزاد در حد توان برای برطرف شدن چالش‌ های شهری این مناطق کمک خواهد کرد، اما هدف‌ گذاری اصلی نباید فراموش شود.
محمد گفت: متاسفانه و به اشتباه از گذشته تا کنون منابع مالی مناطق آزاد بر اساس فروش زمین تامین شده است که این موضوع سبب چالش‌های فراوانی در این زمینه شده است، این رویه به زودی اصلاح می‌شود.

محمد با اشاره به مشکلات زیرساختی در مناطق آزاد به خصوص منطقه آزاد اروند بیان کرد: وجود مشکلاتی در زمینه زیرساخت، آب و فاضلاب و برق در منطقه آزاد اروند در  شان مردم این خطه نیست لذا باید برای رفع این مشکلات اقدام شود تا ساکنان این منطقه آزاد از حداقل امکانات رفاهی بهره مند شوند.

وی منطقه آزاد اروند را منطقه ای مستعد نامید و گفت: منطقه آزاد اروند ظرفیت بالایی برای سرمایه گذاری و رونق اقتصادی منطقه دارد.امید است با عملکرد تیم دیپلماسی کشور شاهد رشد صعودی و چشمگیری در منطقه آزاد اروند باشیم.

وی آرامش را نیاز مبرم در منطقه آزاد اروند عنوان کرد و گفت: باید بستری برای هم افزایی بین مسوولان و دستگاه‌های اجرایی در منطقه آزاد اروند ایجاد شود تا تعهدات عملی شود.

منطقه آزاد اروند با مساحت ۳۷ هزار و ۴۰۰ هکتار در شمال غربی خلیج فارس شامل شهرهای آبادان، خرمشهر و مینوشهر(جزیره مینو) می باشد که در محل تلاقی دو رودخانه اروند و کارون واقع است. 
این منطقه در همجواری با کشورهای عراق و کویت با داشتن ظرفیت های مناسب نظیر حمل و نقل جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha