۲۳ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۳۴
کد خبرنگار: 2785
کد خبر: 84505265
۰ نفر

برچسب‌ها

بیش از ۹۰ هزار مددجو تحت پوشش بهزیستی زنجان هستند

زنجان - ایرنا- مدیرکل بهزیستی استان زنجان با اشاره به اینکه ۹۰ هزارو ۵۴۰ مددجو تحت پوشش بهزیستی استان هستند گفت: این تعداد ۲۹ هزارو ۷۷۱ خانوار را شامل می‌شود که حدود ۱۵ هزار از مددجویان مستمری ماهیانه دریافت می کنند.

محمد محمدی قیداری روز جمعه در دیدار شماری از نابینایان و سالمندان با استاندار زنجان با بیان اینکه تمامی افراد مراجعه کننده به بهزیستی خدمت دریافت می کنند افزود: بهزیستی استان به فعالیت در زمینه توانمند سازی معلولان، پیشگیری از آسیب های مختلف اجتماعی و جلب و جذب مشارکتهای مردمی توجه ویژه ای داشته است و از جمله اولویت ها به شمار می آید.

این مسوول با اشاره به اینکه ۵۰ درصد معلولیت ها به علت اختلالات ژنتیکی رخ می دهد، اضافه کرد: برای کاهش معلولیتها در جامعه باید تدبیری اندیشیده شود که در این ارتباط ماده ۷۵ قانون برنامه ششم توسعه به این مهم اشاره دارد که آزمایشات ژنتیکی باید در قالب شبکه ها بهداشت برای زوجین در شرف ازدواج انجام گیرد.

وی با بیان اینکه هر چند این موضوع مسکوت مانده است اما اداره کل بهزیستی استان اقداماتی را مورد توجه قرار داده است، اظهار داشت: اجباری بودن انجام آزمایش‌های ژنتیک برای زوجین در آستانه ازدواج با هدف پیشگیری از بروز معلولیت ها اهمیت زیادی دارد که امیدواریم زنجان اولین استان کشور در این خصوص باشد.

مدیر کل بهزیستی استان زنجان با بیان اینکه ۱۹ هزار بیماری و اختلالات ژنتیکی شناسایی شده است، گفت: کاهش معلولیت های شنوایی نیز در دستور کار بهزیستی قرار دارد، بطوریکه نوزادان یک تا ۱۰ روزه غرالگری شنوایی می شوند و در صورت ناشنوا بودن برای کاشت حلزون ارجاع داده می شوند.

به گفته این مسوول سال گذشته ۱۱ هزارو ۹۲۹ نوزاد تحت غربالگری قرار گرفتند، که ۱۵ نفر برای کاشت ناشنوایی ارجاع داده شدند که امسال نیز ۶ هزار و ۶۱۵ نوزاد غربال شدند که ۱۷ نفر ناشنوا تشخیص داده شدند.

این مسوول اجرای برنامه پیشگیری از تنبلی چشم کودکان سه تا ۶ ساله را از دیگر برنامه های بهزیستی برشمرد و گفت: تنبلی چشم یکی از علت های رایج نابینایی است که همه ساله این برنامه اجرا می شود و طی سال گذشته از ۳۷ هزار و ۴۵۸ آزمایش انجام گرفته ۳۳۰ کودک مشکوک شناسایی، برای ۱۱۷ کودک کمک هزینه عینک ارایه شد و مابقی اعمال جراحی انجام گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: در بحث پیشگیری از اعتیاد نیز ۱۸۷ محیط با ۲۲۷ تعداد تیم مورد ارزیابی قرار می گیرد که نگرانی ها در این زمینه تغییر مصرف مواد از سنتی به صنعتی، افزایش اعتیاد زنان زنجانی، کاهش سن اعتیاد و مصرف بیشتر مواد در بین جوانان و دانشجویان است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha