سفرهای استانی وحدت آفرین؛تلاش برای توسعه کشور

استانها- ایرنا-خطیبان نماز جمعه، سفرهای استانی رییس جمهوری را باعث وحدت و همدلی دولت و ملت و در جهت توسعه کشور دانستند و تاکید کردند که با همراهی و همکاری مردم و مسوولان می توان اقتدار و عظمت ایران اسلامی را حفظ و در جهت تحقق آرمان ها و اهداف انقلاب اسلامی و رفع مشکلات جامعه گام برداشت.

به گزارش ایرنا، امامان جمعه در بخش هایی از خطبه های این هفته، سفرهای استانی دولت سیزدهم را اقدامی ارزشمند و بدون واسطه برای آشنایی با مشکلات مردم نقاط مختلف کشور توصیف کردند و گفتند که آیت الله رییسی با تبعیت از فرامین رهبری باب سفرهای استانی را در روزهای آغازین دولت برای شناخت شرایط و وضعیت کشور در بخش های مختلف گشودند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر گفت: سفرهای استانی دولت باعث وحدت، همگرایی و اجرایی شدن بسیاری از پروژه‌های مورد نیاز مردم می‌شود.

آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری در خطبه های نماز جمعه افزود: ارتباط دو سویه بین دولت و مردم و مردم با دولت و آشنایی از نزدیک دولتمردان با مشکلات مردم و ایجاد زمینه برای حل این تنگناها از دیگر مزایای سفرهای استانی دولت به شمار می‌رود.

 نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان نیز با بیان اینکه دشمن کنونی در مقایسه با گذشته تفاوت‌هایی نکرده است و همچنان دست به توطئه می‌زند، گفت: تنها راه مقابله با توطئه‌های گوناگون دشمنان، اتحاد، همبستگی و تبعیت از فرامین رهبر فرزانه انقلاب است.

حجت الاسلام علی خاتمی در خطبه های نماز جمعه این هفته زنجان به ۱۲ ربیع الاول سالروز ولادت پیامبر اسلام اشاره کرد و گفت: شیطان بزرگ جهان اعلام کرده بود که ایران اسلامی از روی نقشه جغرافیایی کره زمین باید پاک شود که با این موضوع تعارف نداشت.

وی به لزوم دشمن شناسی و بصیرت بهنگام تاکید کرد و یادآور شد: زمینه های اختلاف افکنی دشمن را باید شناخت و به دنبال آن راهکاری نشان داد.

نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز با اشاره به سفرهای استانی دولت سیزدهم گفت: هیچ چیز مثل سفرهای استانی، مسئولان را با مشکلات مردم و معضلات کشور آشنا نمی‌کند.

 نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه گفت: باید وحدت کلمه در جامعه حفظ شود زیرا این وحدت عامل اقتدار و تداوم پیروزی ملت در مقابل دشمنان است.

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه های این هفته نمازجمعه ارومیه افزود: امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری همواره بر حفظ وحدت کلمه تاکید داشته اند و با توجه به این مساله نباید فریب دشمنان را نخوریم. 

وی با بیان اینکه اهل تشیع بیش از ۹۵ درصد با اهل تسنن مشترکات دینی معنوی دارند، گفت: نباید آن پنج درصد را منشا اختلاف قرار داد چرا که اختلافات باعث بروز مشکلات در جامعه می شود و افرادی‌که به اختلافات دامن می زنند، از ایادی شیطان هستند.

امام جمعه ارومیه افزود: هر کسی تفرقه بیافریند به عذاب بزرگ خداوند دچار می شود و اختلاف افکنی بین شیعه و سنی و آذری و فارس از کارهای شیطانی است.

حجت الاسلام قریشی ادامه داد: مقام معظم رهبری و امام (ره) سفارش می‌کنند که به مقدسات دیگران توهین نکنید چرا که در سایه وحدت و بصیرت مردمی  در استان ما آرامش و امنیت به شکل بهینه ای ساری و جاری است.

امام جمعه موقت قم نیز تحرکات مرزهای شمال غربی را مورد توجه قرار داد و گفت: ایران هر وقت لازم باشد از منافع و امنیت ملی خود دفاع و هرجا که لازم بداند اقدام عملی خواهد کرد.

آیت الله علی رضا اعرافی در خطبه های نماز جمعه قم، ادامه داد: ما از حضور اسرائیل و آمریکا در مرزهای خودمان نگرانیم ؛این نگرانی را برطرف کنید و اقتدار و حاکمیت ایران را محترم بشمارید و مانع از یکه تازی آنها در درون سرزمین های اسلامی شوید.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: مردم جمهوری آذربایجان اشتراکات دینی، قومی، زبانی و مذهبی بیشماری با ایرانیان دارند و ما آنها را در دل و جان خود می دانیم و فاصله ای بین خود و آنها احساس نمی کنیم.

 امام جمعه تبریز گفت: تفرقه افکنان باید بدانند ارتباط قلبی مسلمانان ایران و آذربایجان به قدری نزدیک است که از یکدیگر گسستنی نیست.

 حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم در خطبه های نماز جمعه تبریز اظهار کرد: بدخواهان می خواهند بین جمهوری آذربایجان و ایران تفرقه ایجاد کنند.  

وی همچنین با اشاره به پیش‌رو بودن هفته‌ وحدت، این هفته را یکی از اقدامات ماندگار امام خمینی(ره) دانست و یادآور شد: مسلمانان در بسیاری از موارد از جمله خدای واحد، پیامبر، قرآن، قبله، مناسک حج و برخی احادیث اشتراکات زیادی دارند و همچنین دشمن مشترکی نیز دارند که عبارت است از آمریکا و رژیم غاصب صهیونیستی، پس چرا با وجود این تعدد اشتراکات، به دنبال اختلافات باشیم.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی همچنین با اشاره به آخرین تحولات افغانستان، خاطر نشان کرد: آمریکا و برخی در افغانستان با دنباله روی از سیاست های شکست خورده آمریکا تمام توان خود را در حمایت از داعش گذاشته اند و با ایجاد زمینه اقدامات نظامی محدود ایجاد ناامنی می کنند.  

 آل هاشم گفت: این تهدیدات همچون تهدیدات داعش که زمینه ناامنی افغانستان را فراهم کرده باید در نطفه خفه شوند تا ناامنی گسترده تر نشود، و راهبرد ایران است که نیروهای بیگانه و فرامنطقه ای حضور نداشته باشند و خود افغانی ها می توانند امنیت و آسایش کشورشان را فراهم کنند.  

 آیت الله لطف الله دژکام در خطبه‌های نمازجمعه شیراز با اشاره به هفتمین سفر استانی دولت که پنجشنبه ۲۲ مهرماه به استان فارس انجام شد، افزود: ازجمله استان هایی که در تهران و پایتخت میگویند وضع آن از هر جهت خوب است و مشکلی ندارد استان فارس است. الحمدلله! البته وضع فارس از جهات بسیاری خوب است اما در بسیاری از جهات نیز مشکلات عدیده و عقب ماندگی ها و محرومیت هایی داریم.
دژکام گفت: خوبی سفر رئیس جمهوری و وزرا به فارس همین است که مشکلات را از نزدیک می بینند و درک می کنند.
نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری گفت: یک فایده مهم دیگر، آشنا شدن دولت با ظرفیت های بسیار خوب استان فارس است. فارس در تامین منابع انرژی کشور چه نقشی دارد؟ فارس یکی از اصلی ترین منابع تامین انرژی است و حال که اینگونه است باید بخشی از این درامد نیز برای رفع محرومیت و توسعه استان اختصاص یابد.
وی گفت: فایده دیگر سفرهای استانی این است که مردم مستقیما با وزرا و مسئولان ارشد ارتباط می گیرند و رو در رو سخن می گویند.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی نیز گفت: وحدت مهمترین راهبرد استراتژیک برای مسلمانان است و جهان اسلام باید بیش از پیش در حفظ و ارتقای وحدت بکوشد.

آیت الله «قربانعلی دری نجف‌آبادی» در خطبه‌های نماز جمعه این هفته اراک با یادآوری هفته وحدت و سالروز ولادت رسول اکرم (ص) و امام صادق (ع)، افزود: مسلمانان برای دفاع از کیان امت اسلام و مقابله با توطئه‌های دشمنان به ‌ویژه داعش و اسرائیل نباید از مسئله وحدت غافل شوند.

وی ادامه داد: مسلمانان باید در حوزه‌های مختلف علمی و اجتماعی با یکدیگر همکاری تنگاتنگی داشته باشند و شیعه و سنی با قدرت از منابع اسلام در برابر آمریکا، داعش و اسرائیل دفاع کنند.

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی و امام‌جمعه بجنورد گفت: اکنون کشور گرفتاری‌های زیادی دارد که حل مشکلات و توسعه همه جانبه نیاز به همفکری و همدلی آحاد جامعه بویژه گروه ها و جناح های سیاسی دارد.

حجت الاسلام رضا نوری در خطبه های این هفته نماز جمعه بجنورد اظهار داشت: همه گروه ها و جناح های سیاسی بدون تخریب یکدیگر باید در کنار هم برای توسعه و رفع مشکلات کشور تلاش کنند.

وی در ادامه به وحدت آحاد جامعه اشاره و تاکید کرد: فتنه های دشمن زمانی خنثی می شود که همه گروه ها یکدل در کنار هم باشند.

نوری گفت: هم اینک کشور با مسایل و مشکلات مختلفی در زمینه های اقتصادی، خشکسالی و شیوع ویروس کرونا مواجه است که تنها راه نجات وحدت تمامی گروه ها با هم است.

 امام جمعه موقت اصفهان هم در خطبه های نماز جمعه گفت: زمان تهدید ایران برای انجام مذاکرات، گذشته است و ایران از این پس، زیربار مذاکرات تحمیلی نمی‌رود.

آیت‌الله حاج سید ابوالحسن مهدوی با اشاره به کوتاهی آمریکا در مقابل تعهدات خود در مقابل ایران، افزود: تصمیم بر این است که شتابزدگی در ادامه مذاکرات وجود نداشته باشد.
امام‌جمعه موقت اصفهان تصریح کرد: آمریکا با نفوذهایی در برخی تاسیسات ایران، خرابکاری‌هایی انجام داد که باید جبران شود.
وی با بیان  اهمیت توجه به بلوک شرق، ادامه داد: عضویت ایران در سازمان شانگهای، نشان از اختیار مراوده حکومت ما با دیگر کشورها دارد.

 نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه کرمان هم  با اشاره به عزم جدی دولت برای حل مشکلات و ضمن تاکید بر اینکه حل مشکلات کشور زمان مناسب می‌خواهد گفت: مطالبه‌گری باید جدی و بجا باشد و نیز مراقبت کنیم که این مطالبه موجب تضعیف انقلاب نشود.

حجت الاسلام و المسلمین حسن علیدادی سلیمانی در خطبه های نماز جمعه این هفته کرمان افزود: دولت انقلابی و مردمی با عزم جدی و راسخ به جنگ مشکلات رفته و رئیس جمهوری انقلابی نیز روز، شب و ایام تعطیل به عنوان سرباز ولی امر مسلمین با قدرت و خستگی ناپذیر به جنگ مشکلات کشور رفته تا وعده ها را محقق کند.

وی اظهارداشت: تلاش برای مهار تورم، حل مشکل معیشت، رشد اقتصادی، اشتغالزایی و مبارزه با فساد از جمله اقدامات دولت است اما حل مشکلات کشور زمان مناسب می خواهد و انتظارات نیز باید واقعی و مبتنی و اقتضائات کشور باشد.

نماینده ولی فقیه در استان کرمان ادامه داد:همه باید انرژی ها را متمرکز و دولت را در این مسیر کمک کنیم تا دولت افتخارآمیز از این پیچ سخت عبور کند.

وی تاکید کرد: باید مراقب بود و حواس ها جمع باشد زیرا دشمن در کمین نشسته است.

امام جمعه کرمان همچنین با اشاره به آغاز هفته وحدت در روزهای آینده گفت: شیعه و سنی هر دو مسلمان و تحت پرچم نبی مکرم اسلام هستند که باید در کانون وحدت در ایران اسلامی، دست برادری به همدیگر بدهند و تحت زعامت رهبر معظم انقلاب اسلامی با اقتدار جلو دشمنان و استکبار بایستند.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان نیز با اشاره به اهمیت وجود وحدت در میان جوامع اسلامی گفت: نامگذاری هفته وحدت توسط امام راحل به درستی خط بطلانی بر ادعای تفرقه افکنانه دشمنان بود و این حرکت از مهمترین مباحث جامعه اسلامی است.

آیت الله مصطفی محامی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته زاهدان ضمن تسلیت ایام شهادت امام هادی (ع)اظهارداشت: بی معرفتی و قدر نشناسی مردم آن زمان نسبت به امام خود از رنجش هایی بود که امام هادی (ع) متحمل شدند.

وی با بیان اینکه سرنوشت یک قوم تغییر نمی کند مگر به دست خودشان افزود: اگر می‌خواهیم نعمت از دست رفته حضور امام زمان(عج) را بازیابیم باید خود و جامعه را تغییر داده و برای ظهور امام آماده کنیم.

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان با بیان اینکه آیات و  روایات مناسب بسیاری از ویژگی یاران امام زمان (عج) عنوان شده است، گفت: ایمان قوی، اوج بصیرت و عقل، یکدل و صمیمی بودن از جمله ویژگی های مهمی یاران امام زمان(عج) است.

وی با اشاره به هفته وحدت اظهارداشت: وحدت امت اسلامی مهمترین نیاز در جهت احیا تمدن اسلامی است.

امام جمعه زاهدان خاطر نشان کرد: باید همواره بر وحدت جامعه اسلامی تکیه کنیم و اگر جمعی را می بینیم که به دنبال انتشار بذر تفرقه و نفاق در بین امت اسلامی است باید با آن مقابله کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha