رییس مجلس ملی سوئیس: یزد شهری  زیبا و مردم آن پرتلاش هستند

یزد- ایرنا- رییس مجلس ملی سوئیس گفت: قبل از سفر به شهر یزد فکر می کرد به منطقه بیابانی و خشک قدم می گذارد ، اما آن را بسیار زیبا و مردمانش را نیز پرتلاش و فعال دید.

به گزارش ایرنا، آندریاس آییبی پنجشنبه شب در دیدار با مهران فاطمی استاندار یزد افزود: یزد در عین حال شهری زیبا ، زنده  و پویاست از سفر به این منطقه بسیار خوشحال است .

وی ادامه داد: نگاه سیاسی باعث شده تا برخی اختلاف نظرها و موانعی که بوجود می آید ،باعث جدایی کشورها از یکدیگر می شود و با تغییر این نگاه می توان همه بن بست ها را رفع کرد.

رییس مجلس ملی سوئیس اظهارکرد: بازار ایران جالب و قشنگ است، انسان از تماشای آن لذت می برد ،من  کشاورز، سهامدار و سیاستمدار هستم و بازارهای این کشور بسیار جالب است و همه اقشار به عرضه تولیدات خود  می پردازند .

رییس مجلس ملی سوئیس: یزد شهری  زیبا و مردم آن پرتلاش هستند

آییبی در ادامه در پاسخ به درخواست استاندار یزد برای تبادل علمی با یکی از شهرهای سوئیس گفت: آماده هر گونه تبادل و همکاری هستیم به رغم اینکه بیشتر سفیران کشورهای خارجی دیداری با او داشته اند، اما تاکنون سفیر ایران را ملاقات نکرد، اگر شما دسترسی دارید از طریق سفیر ایران در سوئیس این موارد را پیگیری کنید.

وی در پاسخ به درخواست دیگر استاندار یزد در مورد حمایت های بین المللی از مهاجران افغان که به دلیل شرایط کشورشان در این استان سکونت و فعالیت دارند، گفت: ما هم به اتفاق های افغانستان توجه داریم ،سعی کردیم مهاجران را بپذیریم و مبلغ ۳۳ میلیون فرانک بودجه برای این منظور در نظر گرفته شد و در مورد حمایت های دیگر نیز آماده همکاری هستیم .

همچنین استاندار یزد در این نشست گفت: در ایران هر چهار اقلیم آب و هوایی وجود دارد، می توانیم در بخش های مختلف حرف های زیادی برای گفتن داشته باشیم و در این استان اقشار مختلف، سختکوش و پرتلاش در کنار یکدیگر و با هر دین و گرایشی با هم زندگی می کنند.

مهران فاطمی ادامه داد: یزد یکی از قطب های نساجی کشور است و می تواند بخش هایی از تنوع پوشاک سوئیس را تامین کند همچنین توانمندی های زیادی در زمینه دانشگاهی ،علمی و فناوری و همچنین علوم ارتباطات وجود دارد و امکان تبادل علمی بین دانشگاه های ما و دانشگاه های خوب کشور سوئیس نیز وجود دارد .

وی ادامه داد: یزدی ها معماری مناسب با اقلیم و کشاورزی متناسب با آن را به وجود آورده اند و نهایت استفاده را از کردند و به مهمان نوازی شهره هستند .

استاندار یزد افزود: بخش خصوصی در یزد بسیار فعال و با انگیزه است ،می توانیم تعامل و همکاری خوبی داشته باشیم و خوشبختانه یزدی ها همواره شخصیت های طراز اول سیاسی زیادی را در سطح کشور دارند و در زمینه علمی و فرهنگی نیز شخصیت های بزرگ زیادی داریم و حتی در سطح رییس جمهوری و فرماندهان عالی نظامی نیز از استان یزد افرادی بودند. 

فاطمی اظهارکرد : اگر نگاه های سیاسی یک طرفه کنار گذاشته شود، نگاه اخلاقی و فرهنگی بین کشورها برقرار شود بسیاری از مشکل ها رفع خواهد شد و خوشحال هستیم که زمینه گفت و گوها وجود داشته باشد و یزدی ها همواره در همزیستی مسالمت آمیز بین ادیان الهی و صلح و گفت وگو زبانزد هستند .

استاندار یزد گفت: تحریم های ناجوانمردانه باعث بروز مشکل هایی برای اقشار مختلف مردم ایران شد، اما هرگز باعث توقف روند شکوفایی کشور نشد و استعدادهای زیادی که در ایران وجود دارد با استفاده از توانمندی های داخلی باعث شگفتی جهانیان شد.

همچنین از سوی فاطمی ماکت یکی از آثار باستانی شهر میراث جهانی یزد به رییس مجلس ملی سوئیس اهدا شد .

رییس مجلس ملی سوئیس دیروز( پنجشنبه) وارد یزد شد و علاه بر دیدار با استاندار قرار است از بافت تاریخی این شهر دیدن کند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha