استفاده از سربازمعلم در مناطق عشایری برخلاف عدالت آموزشی است

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر وزارت آموزش‌وپرورش گفت: بهره‌مندی از سربازمعلمان در مناطق عشایری برخلاف عدالت آموزشی است، چرا که آنها دوره آموزشی معلمی را نگذرانده‌اند.

محمدرضا سیفی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا در این خصوص توضیح داد: در حال حاضر هفت هزار سربازمعلم در کشور وجود دارد. برای برقراری عدالت آموزشی و توسعه در کشور نباید از سرباز معلمان در مناطق عشایر و روستایی استفاده شود.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب عدالت آموزشی را به نصیب آموزشی یکسان تعبیر کرده اند،  ادامه داد: بستر عدالت اجتماعی در عدالت آموزشی محقق می شود و باید دانش آموزان در دورترین نقطه کشور نیز از امکانات دانش آموزان در شهرها بهره مند شوند.

مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر خاطرنشان کرد: ضمن احترام به شخصیت سربازمعلمان که شمار زیادی از آنها با عشق و علاقه کار می کنند، این افراد آموزش ندیده اند و اطلاعات کافی برای معلمی ندارند.

سیفی یادآور شد: تعلیم و تربیت یک کار تخصصی است که باید برای فعالیت در این زمینه دوره های آموزشی گذرانده  شود.

به گفته وی، یکی از آسیب های جدی در این زمینه این است که تعداد کثیری از پسران به دلیل دوری از شرایط سخت سربازی در پادگان، سربازمعلمی را انتخاب می کنند که کاری راحت تر است.

مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر گفت: پیشتر نیز از مسوولان آموزش و پرورش خواستار تامین نیروی انسانی برای مناطق عشایری و روستایی بوده و آسیب های بهره مندی از سربازمعلمان را عنوان کرده ایم. از جمله این آسیب ها می توان به نداشتن اطلاعات کافی آموزشی و تربیتی و دلسوزی این افراد اشاره کرد.

سیفی افزود: سربازمعلمان موظف به خدمت نیستند و این کار را پس از ۲ سال رها می کنند، همچنین آموزش و پرورش هم از آنها به عنوان مسکّن موقت بهره می گیرد و آنها هم امیدی به استخدام ندارند.

وی تاکید کرد: در کشورهای پیشرو آموزشی از سربازمعلمان، به عنوان معلم موقت و معلمان نهضت سوادآموزی برای مناطق محروم استفاده نمی کنند چراکه این افراد معلمان موقت هستند که از سیستم آموزش ندیده اند.

مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر، با تاکید بر اهمیت آموزش در دوره ابتدایی گفت: اولین اقدام استان ها در تامین نیروی انسانی کارآمد برای دوره های متوسطه اول و دوم است و هر آنچه را که از نیروها باقی بماند، برای دوره ابتدایی می فرستند، این توزیع نیرو اشتباه است؛ چراکه پایه تمام دوره های تحصیلی، دوره ابتدایی است و باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش ایرنا، دانش‌آموزان عشایری در بیش از ۶ هزار مدرسه ثابت، نیمه سیار و سیار تحصیل می کنند و که کلاس‌های آنها از اول مهر به صورت حضوری برگزار شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha