نماینده پارلمان ایرلند بر راه حل تشکیل «یک کشور» فلسطینی تاکید کرد

لندن – ایرنا – یک نماینده پارلمان ایرلند که از دیدگاه‌های ضد صهیونیستی برخوردار است، رژیم اشغال‌گر قدس را یک عنصر آپارتاید نامید و تصریح کرد که راه حل پایان مناقشه بین فلسطین و رژیم اسرائیل تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی است.

به گزارش پنجشنبه شب ایرنا، «ریچارد بوید بَرِت» از حزب «همبستگی – مردم پیش از سود» با انتشار سلسله پیام‌هایی در توئیتر نوشت که اسرائیل شایسته برخورد مشابهی است که با رژیم سابق آپارتاید آفریقای جنوبی صورت گرفت. وی افزود: به عنوان کسی که به مدت یک سال در اسرائیل/فلسطین زندگی کردم شک ندارم که اسرائیل یک عنصر آپارتاید است.

این قانون‌گذار ایرلندی سیاست تشکیل دو کشور فلسطین و اسرائیل را یک کد رمز برای انکار حق بازگشت ۶ میلیون فلسطینی دانست که طبق قطعنامه ۱۹۴ سازمان ملل متحد به مردم فلسطین اعطا شده است. این سیاست همچنین کدی است که به گفته وی برای پاکسازی فلسطینیان از وطن‌شان در نظر گرفته شده است. «برت» در همین پیوند تصریح کرد که تنها راه حل این مناقشه، تشکیل یک کشور مستقل فلسطین است.

برت همچنین از اقدام خانم «سالی رونی» نویسنده شناخته شده ایرلندی که به یک شرکت صهیونیستی اجازه ترجمه کتابش را به زبان عبری نداد تقدیر کرد. رونی که کتاب‌های اخیرش پرفروش شده، می‌گوید طرفدار جنبشی است که اسرائیل را به دلیل رفتارش با فلسطینیان بایکوت می‌کند.

این نویسنده ایرلندی درخواست انتشارات مودان در سرزمین های اشغالی را برای ترجمه کتاب جدیدش به نام «دنیای زیبا، کجایی» را نپذیرفت. 

سالی رونی با اشاره به گزارش تازه دیدبان حقوق بشر که اسرائیل را به آپارتاید علیه فلسطینیان متهم کرده، گفت که تصمیم دارد با «جنبش بایکوت اسرائیل» همراه شود. نام این جنبش، کمپین انزوا، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم (بی‌دی‌اس) است.

به گفته سالی رونی، هیچ قرارداد جدیدی را با شرکت‌های اسرائیلی امضا نمی‌کند مگر آنکه به طور علنی با سیاست‌های "نژادپرستانه" اسرائیل علیه فلسطینیان ابراز مخالفت کرده و از آن فاصله گرفته باشند و از حق قانونی فلسطینیان که سازمان ملل هم آن را به رسمیت شناخته، حمایت کرده باشند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha