مراسم بزرگداشت شهدای نماز جمعه قُندوز افغانستان در مشهد برگزار شد

مشهد- ایرنا- مراسم بزرگداشت شهدای نماز جمعه قُندوز افغانستان با سخنرانی نماینده سابق ولی فقیه در سوریه در شعبه مشهد جامعة المصطفی برگزار شد.

آیت الله سید ابوالفضل طباطبایی اشکذری روز پنجشنبه در این مراسم گفت: افغانستان بخش مهمی از محور مقاومت است و امنیت شیعیان این کشور و دیگر کشورها جزئی از امنیت ملی ماست.

وی با بیان این که حمایت از شیعیان در هر زمانی متفاوت است افزود: جمهوری اسلامی ایران هرگز شیعیان افغانستان را تنها نخواهد گذاشت.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: امروز شیعیان افغانستان همانند دوره امام حسن عسکری(ع) تحت فشار هستند و کسانی که در نماز جمعه به شهادت رسیدند شهدای محراب افغانستان هستند.

طباطبایی افزود: آمریکا طی ۲۰ سال ۲ تریلیون و ۶۵۰ هزار دلار هزینه کرد تا افغانستان را به صورت یک مشکل برای ایران، روسیه، چین و هند درآورد اما موفق نشد.

وی ادامه داد: علاوه بر هزینه نظامی از نظر فرهنگی هم خواستند تا فرهنگ منحط غرب را میان مردم مسلمان، متدین، انقلابی و اهل مقاومت افغانستان رواج دهند.

نماینده سابق ولی فقیه در سوریه گفت: امروز هیچ فتنه‌ای در دنیا بدون پشتوانه سیاسی آمریکا و اسرائیل و پشتوانه مالی عربستان و امارات انجام نمی‌شود.

طباطبایی افزود: دشمنان، به دنبال ایجاد جنگ مذهبی شیعه و سنی در افغانستان هستند و باید مراقب باشیم که حرفی از روی احساس و هیجان نزنیم و در این راه به دشمن کمک نکنیم.

حمله‌ انتحاری به مسجد سیدآباد قندوز ظهر روز جمعه ۱۶ مهرماه هنگام اقامه نماز جمعه صورت گرفت. داعش مسوولیت این حمله را بر عهده گرفته و گفته است که مسجد مرکزی شیعیان را هدف قرار داده است. منابع خبری افغانستان اعلام کرده اند که بر اثر این حمله تروریستی ۱۵۰ تن کشته و ۲۰۰ نفر زخمی شده اند.

حمله انتحاری به مسجد شیعیان با واکنش گسترده داخلی و خارجی مواجه شد و همه کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران از طالبان خواستند که تامین امنیت مردم را برعهده گیرند و عاملان این جنایت  را مجازات کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha