هنرمندان آذربایجان غربی استعداد خوبی دراجرای نمایشواره های آیینی دارند

مهاباد- ایرنا- مدیر کانون نمایش‌های دینی و مذهبی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برگزاری نخستین "نمایش‌واره آیینی عاشورایی" آذربایجان‌غربی در میاندوآب، گفت: این نمایشواره، پتانسیل جدیدی از هنرمندان این استان را در عرصه نمایش‌های دینی و مذهبی نمودار کرد.

محمود فرهنگ روز پنج‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در میاندوآب با بیان اینکه تمام کارهای راه یافته به این نمایشواره را به دقت مشاهده و مورد بررسی قرار داده است اظهار داشت: پتانسیل بسیار ستودنی در بین هنرمندان، کارگردانان و پیشکسوتان تئاتر این استان در این حوزه وجود دارد که قابل تامل است.

وی با تاکید بر اینکه باید این حرکت در سال‌های آینده نیز با حمایت‌های مادی و معنوی مرکز هنرهای نمایشی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ تدوام خواهد یافت گفت: امسال برای اولین بار این نمایشواره اجرا شد که انتظار می رود برای سال‌های آینده آثار پخته‌تری از نظر ادبیات نمایشی، بازیگری و کارگردانی و سایر بخش‌ها شامل طراحی صحنه را مشاهده کنیم.

مدیر کانون نمایش‌های دینی و مذهبی وزارت فرهنگ اظهار داشت: با توجه به اینکه نگاه دولت سیزدهم و به ویژه مقام عالی وزارت به برگزاری این گونه نمایش‌ها و تقویت آن جدی است، به تبع آن ما هم در جشنواره تئاتر صاحبدلان و کانون نمایش‌های دینی و مذهبی اداره کل هنرهای نمایشی تلاش خواهیم کرد در سال آینده در بخش کارشناسی، ارایه متون و کمک به کارگردان‌ها حمایت جدی از این نمایشواره ها داشته باشیم.

فرهنگ، تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میاندوآب‌ را در اجرای این مراسم ستودنی عنوان کرد و افزود: با وجود کمبود امکانات و بودجه برگزاری چنین رویدادی نشان‌ از همت و شجاعت متولیان و فعالان فرهنگی و هنری این استان و به ویژه شهرستان میاندوآب است.

وی بیان کرد: در سراسر کشور سوگواره های مختلفی در قالب تعزیه و نمایش‌های مذهبی برگزار می‌شود که عمده ترین آن شامل برگزاری پنج دوره سوگواره مذهبی عاشوراییان و ۱۴ دوره سوگ نمایشواره عاشورایی در بنیاد حفظ ارزش‌های دفاع مقدس است.

مدیر کانون نمایش‌های دینی و مذهبی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور شرکت در آیین اختتامیه نخستین سوگ "نمایش‌واره آیینی عاشورایی" آذربایجان غربی در میاندوآب به این شهرستان سفر کرده است.

اولین سوگ نمایشواره آیینی عاشورایی آذربایجان‌غربی پس از یک هفته انتشار از طریق شبکه های اجتماعی و سایت‌های آپارات، تیوال و سایت اختصاصی سوگ نمایشواره آیینی عاشورایی شب گذشته با تجلیل از آثار راه‌یافته به مرحله نهایی، به کار خود پایان داد.

از ۱۹ اثر ارسال شده به دبیرخانه این سوگ نمایشواره، هیات منتخب ۱۳ اثر را برای حضور در مرحله نهایی انتخاب کردند که با بارگذاری در فضاهای مختلف مجازی بیش از ۸۰ هزار نفر از آنها بازدید کرده بودند که به اذعان متولیان امر بی‌سابقه است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha