۲۲ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۰۵
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 84504337
۰ نفر

برچسب‌ها

انگلیس به تبانی در شکنجه  زنان و کودکان در سوریه متهم شد

تهران-ایرنا- یک گروه دیده بان حقوق بشر انگلیس را متهم کرد با خودداری از بازگرداندن زنان و کودکانی که در یک اردوگاه در سوریه زندانی هستند، در  شکنجه این افراد تبانی کرده و نسبت به نوع رفتارها با این افراد بی اعتنا بوده است.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، روزنامه گاردین نوشت: ارزیابی دیده بان حقوق بشر موسوم به «حقوق و امنیت بین المللی» (RSI) نشان می دهد انگلیس و برخی دیگر از کشورها چشم خود را به روی شرایط غیرقانونی در دو اردوگاه های کثیف و غیرقانونی که محل نگهداری ۶۰ هزار زن و کودک است و بسیاری از آنها از زمان سقوط داعش در این اردوگاه های نگهداری می شوند، بسته است.

حدود ۱۵ تا ۲۰ نفر از خانواده ها و افرادی که از انگلیس به سوریه آمده اند در بین افراد بازداشت شده در شمال غرب روسیه هستند.  شمیمه بیگم و برخی دیگر از شهروندان سوریه که از حق شهروندی انگلیس محروم شده اند، در بین این افراد هستند. 

 مدیر اجرایی این نهاد حقوق بشر گفت: دولت انگلیس با خودداری از بازگرداندن این گروه از زنان و کودکان از جمله شهروندان خود به انگلیس- آن هم در شرایطی که می توانست چنین اقدامی را انجام دهد- مردم را در معرض شکنجه و مرگ قرار داده است.

سارا سنت وینست افزود: این اقدام آشکارا حقوق بشر را که دولت انگلیس در عرصه بین المللی درباره آن تبلیغ می کند، نقض می کند و رفتار این کشور با زنان و کودکان مسلمان غیرانسانی است.

بیشتر زنان و کودکان تا زمانی که داعش آخرین اراضی خود را در نتیجه سقوط شهر دیروالزور در سال ۲۰۱۹ از دست داد و جنگجویان کرد سوری این شهر را تصرف کردند، بیشتر این زنان و کودکان تحت سلطه داعش بسر می بردند.

انگلیس همچنان چنین استدلال می کند که زنان تهدیدی علیه امنیت ملی این کشور هستند و حق شهروندی این افراد را لغو کرده است. این کشور مدعی است اجازه به بازگشت هر یک از افراد بزرگسال انگلیس آنها را با اتهام ترور مواجه خواهد کرد هر چند که معلوم نیست دادستان ها چه شواهدی ارائه خواهند داد.

وزارت کشور انگلیس خاطرنشان کرده که در مواردی می تواند به کودکان اجازه دهد به کشور بازگردند به شرطی که مادران آنها اجازه دهند انها با دیگر اعضای خانواده خود زندگی کنند. اما پیشنهاد جدا کردن خانوارها جنجال برانگیز است و چنین اتفاقی رخ نداده است.

دیگر کشورها جدا کردن تدریجی زنان و کودکان را آغاز کرده اند. هفته گذشته آلمان گفت ۸ زن و ۲۳ کودک را در عملیات مشترکی با کمک دانمارک به کشور بازگردانده است. دانمارک سه و ۱۴ کودک را به کشور بازگردانده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha