۲۲ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۵۱
کد خبرنگار: 3088
کد خبر: 84504109
۰ نفر

برچسب‌ها

اسپانیا؛ ۳۰ میلیارد یورو کسری بودجه

تهران- ایرنا- اسپانیا با ۳۰ میلیارد یورو کسری بودجه در حالی به استقبال دوره پساکرونا در سال ۲۰۲۲ می‌رود که براساس اعلام صندوق بین المللی پول با بیشترین کسری بودجه (معادل ۸.۶ درصد) نسبت به سایر کشورهای پیشرفته اروپا مواجه است.

به گزارش ایرنا از نشریه ال کنفیدنسیال اسپانیا، در حالی که هزینه عمومی دولت اسپانیا برای بودجه بندی سال ۲۰۲۲، ۶۰ میلیارد یورو بالاتر از میزان هزینه در آغاز همه‌گیری در سال ۲۰۱۹ پیش‌بینی شده، درآمد این کشور به زحمت تا نیمی از این میزان یعنی ۳۰ میلیارد یورو افزایش داشته است و اسپانیا با کسری بودجه ۳۰ میلیارد یورویی در دوره پساکرونا روبرو می شود.

از سوی دیگر، صندوق بین المللی پول هشدار داده که کسری بودجه اسپانیا بیش از همه اقتصادهای پیشرفته اروپایی خواهد بود.

بنابر ارزیابی این نهاد مالی، کسری بودجه اسپانیا تا سال ۲۰۲۶ همچنان بالاتر از ۴ درصد باقی خواهد ماند.

همچنین براساس پیش‌بینی این سازمان، کسری بودجه اسپانیا نه تنها بیشترین میزان را در میان اقتصادهای بزرگ اروپا به خود اختصاص می دهد، بلکه بسیار بالاتر از حد برآوردشده برای این کشورها خواهد بود. فرانسه نیز دومین کشوری است که بیشترین کسری بودجه را در یک نقطه پایین تر از اسپانیا با ۳.۴ درصد سود ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۶ تجربه خواهد کرد.

عدم تطابق بین هزینه و درآمد عمومی اسپانیا، به کسری بودجه ۸.۶ درصدی در پایان سال جاری میلادی (۲۰۲۱) منجر می شود که اگرچه کمتر از میزان پیش بینی شده از سوی صندوق در ماه آوریل (معادل ۹%) بوده، اما همزمان از ۷.۶ درصد برآورد شده توسط بانک اسپانیا در ماه سپتامبر نیز بیشتر است.

با این همه، پیش بینی ها نشان می دهد که کسری بودجه  کشورهای اروپایی تا ۳ درصد در سال ۲۰۲۲ کاهش خواهد یافت و در سال ۲۰۲۶ به سطوح پیش از پاندمی بازمی‌گردد.

براساس آمار ارائه شده از سوی صندوق بین‌المللی پول، فقط هفت کشور از ۱۹ کشور حوزه یورو، امسال (۲۰۲۱ میلادی) به تولید ناخالص داخلی خود به میزان قبل از همه‌گیری باز می‌گردند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha