پوتین: موقعیت دلار آمریکا در حال تزلزل است

مسکو - ایرنا - ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گفت که موقعیت دلار آمریکا به عنوان ارز ذخیره جهانی در حال تزلزل است.

به گزارش ایرنا، پوتین در گفت و گو با شبکه تلویزیونی سی ان بی سی آمریکا، که روز پنجشنبه بخش هایی از آن در خبرگزاری ریانووستی منتشر شد،گفت که موقعیت دلار آمریکا به عنوان ارز ذخیره جهانی در حال تزلزل است.

پوتین با اشتباه خواندن سیاست های آمریکا که منجر به وضعیت کنونی برای دلار شده است، اظهار کرد: در این رابطه آمریکا شاخه ای که بر روی آن نشسته است را با اره می برد (مرتکب اشتباه می شود). 

وی افزود: زیرا که آنها (مقامهای آمریکایی) امتیاز رقابتی دلار به عنوان ارز ذخیره جهانی را برای منافع زودگذر سیاسی و به زیان منافع اقتصادی راهبردی خود از بین می برند

رئیس جمهوری روسیه یادآوری کرد که حجم پرداخت ها و دخایر ارزی کشورها با دلار آمریکا در حال کاهش است. روسیه هم به کاهش سهم دلار در ذخایر ارزی خود می پردازد و سعی دارد در پرداخت های با کشورهای دیگر از ارز ملی استفاده کند. 

پوتین این را نیز گفت که وضع اقتصاد جهانی به وضعیت اقتصاد آمریکا بستگی دارد و روسیه علاقه مند است که نوسانات شدید رخ ندهد. 

 خودداری پوتین از پاسخ  به سوالی در مورد نامزدی اش در انتخابات

وی در پاسخ به این پرسش که آیا در انتخابات ریاست جمهوری آینده روسیه نامزد خواهد شد گفت که ترجیح می دهد به این سوال پاسخ ندهد.

رئیس جمهوری روسیه در ادامه گفت: این پاسخ مرسومی و متداول من است. تا انتخابات ریاست جمهوری زمان زیادی باقی مانده است. صحبت ها در این مورد وضعیت را بی ثبات می کند. 

 وی افزود: وضعیت باید آرام و باثبات باشد تا همه سازمان های دولتی بتوانند در آرامش و بطور سنجیده کار کنند و به آینده بنگرند.

پوتین به حق خود برای نامزدی در دوره آینده انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و افزود: هنوز هیچ تصمیمی در این مورد نگرفته است.

انتخابات ریاست جمهوری روسیه در ماه مارس سال ۲۰۲۴ برگزار می شود و بر اساس اصلاحات قانون اساسی روسیه، پوتین می تواند دو دوره دیگر در انتخابات نامزد شود. 

پوتین از سال ۲۰۰۰ رئیس جمهوری روسیه است و فقط از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ نخست وزیر روسیه بود و در آن دوره دیمیتری مدودیف معاون فعلی شورای امنیت روسیه برای دوره ای چهار ساله رئیس جمهور شد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha