۲۲ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۵۶
کد خبرنگار: 1416
کد خبر: 84503983
۰ نفر

برچسب‌ها

بیش از ۳۰۰ تن انار در خلخال تولید شد

اردبیل _ ایرنا _ مدیر جهاد کشاورزی خلخال گفت: برداشت محصول انار از باغ های میوه مناطق نیمه گرمسیری آغاز شده و طبق پیش‌بینی امسال بیش از ۳۰۰ تن محصول انار از این شهرستان روانه بازار مصرف می‌شود.

محمد شادخاطر روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد: بیش از ۳۵ هکتار از اراضی باغی مناطق  نیمه‌گرمسیری این شهرستان در بخش خورش‌رستم به کشت انار اختصاص یافته و ۲۰ هکتار آن بارور بود که بطور میانگین در هر هکتار  ۱۵ تن محصول تولید شده است.

او با بیان اینکه در سال گذشته نیز نزدیک به ۳۰۰ تن انار در این شهرستان تولید شد، اظهار کرد: برغم تاثیر مستقیم خشکسالی و کم‌آبی در برخی از مناطق این شهرستان بر روند تولید محصولات سردرختی باغی محصول انار منطقه خورش‌رستم از گزند آسیب گرما و خشکسالی در امان مانده است.

وی بیشترین سهم انار تولیدی این شهرستان را ارقام شاه‌بار شیرین ، ترش ، ملس ،ساوه و طارم ذکر کرد که در باغ‌های انار روستاهای نمهیل ، برندق ، چنارلیق ،کمر،جعفرآباد و زاویه جعفرآباد از توابع بخش خورش‌رستم این شهرستان تولید می‌شود.

شادخاطر گفت: از بین روستاهای تولیدکننده انار خلخال روستای نمهیل در بخش خورش‌رستم شمالی بیشترین سطح کشت و تولید این محصول کشاورزی و باغی پرفروش را به خود اختصاص داده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خلخال بیان کرد: می‌توان با مدیریت و بهره‌گیری از کیفیت و ماندگاری این انار، در زمینه ایجاد کارگاه ها وکارخانه‌های فراورده تبدیلی نیز قدم‌های خوبی برداشت که به غیر از مصرف خام آن ، پخت رب انار که ارزش افزوده میوه انار را چندین برابر افزایش می‌دهد، علاوه بر ایجاد ارزش افزوده زمینه اشتغال جمعی از اهالی روستاهای منطقه را فراهم کرد.

شادخاطر گفت: توصیه می‌شود؛ باغداران با توجه به روند کم‌آبی و حفظ احتیاط برای آبیاری باغات در فصل‌های خشک و کم باران حتما با بهره‌گیری از نظرات کارشناسان جهاد کشاورزی و استفاده از الگوهای نوین آبیاری تحت فشار و کم فشار بیشترین بهره را از باغات خود ببرند.

وی افزود: درخت انار نسبت به سرما حساس بوده و در دمای کمتر از ۱۲ درجه سانتی‌گراد که بیش از ۲ روز استمرار یابد تاج درخت از بین رفته و در شرایط دمایی سرد حتی ریشه درخت نیز آسیب‌دیده و از بین می‌رود.

برداشت میوه انار هرچند بر خلاف محصول گردو که همراه با خطرات سقوط از درختان بلند است ،آسان‌تر بوده ولی حمل نقل محصول پس از برداشت و به لحاظ قرار گرفتن باغ‌های انار در سراشیبی دره‌ها و دل کوهستان هزینه‌بر است.

خلخال دارای بیش از ۴۵ هزار هکتار اراضی مستعد کشاورزی است که از این میزان هفت هزار و ۵۰۰ هکتار به باغ‌های میوه اختصاص یافته و میوه‌هایی همچون انار ، پسته ، زیتون و انجیر از باغ‌های میوه مناطق نیمه گرمسیری حاشیه رودخانه قزل‌اوزن در بخش خورش‌رستم تولید می‌شود.

این شهرستان در جنوب اردبیل از جمله مناطق دارای شرایط آب و هوایی متنوع برای محصولات باغی سردسیری و نیمه‌گرمسیری است که منطقه جنوبی این شهرستان از مناطق مستعد برای احداث باغ محصولات باغی مناطق نیمه‌گرمسیری از جمله انار است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha