بلینکن: آمریکا از عادی‌سازی روابط با سوریه حمایت نمی‌کند

تهران-ایرنا- آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه (به وقت محلی) اعلام کرد تا زمانی که پیشرفت برگشت ناپذیر به سمت یک راه حل سیاسی در سوریه وجود نداشته باشد، آمریکا از هیچ تلاشی برای عادی‌سازی روابط با سوریه حمایت نخواهد کرد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از "الجزیره"، اظهارات بلینکن در یک کنفرانس خبری در واشنگتن با حضور عبدالله بن زاید وزیر خارجه امارات و یائیر لاپید وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی درحالی منتشر می‌شود که در چند ماه اخیر تعدادی از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و در منطقه خاورمیانه سعی کرده‌اند با سوریه روابط خود را از سر بگیرند. 
اردن در اواخر ماه سپتامبر یکی از مرزهای بزرگ خود با سوریه را بازگشایی کرد. عبدالله پادشاه اردن در ماه جاری پس از یک دهه با بشار اسد رییس جمهوری سوریه گفت و گو کرد. 
در همین حال وزرای امور خارجه سوریه و مصر در ماه جاری در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیو یورک با یکدیگر دیدار کردند. رسانه‌های مصری این سطح از دیدار را در یک دهه گذشته بی‌سابقه توصیف کردند. 
همچنین وزیر اقتصاد امارات روز یکشنبه اعلام کرد که این کشور و سوریه برای گسترش همکاری‌های اقتصادی و کشف زمینه‌های جدید همکاری به توافق رسیده‌اند. 
امارات در سال ۲۰۱۸ سفارت خود در سوریه را بازگشایی کرد و در اوایل سال جاری اعلام نمود تحریم‌های گسترده آمریکا علیه دمشق بازگشت آن به لیگ کشورهای عرب را دشوار ساخته است. 
وزیر خارجه آمریکا گفت: آنچه ما انجام نداده‌ایم و قصد نداریم انجام دهیم حمایت از تلاش‌ها برای عادی‌سازی روابط یا احیای بشار اسد یا لغو هرگونه تحریم علیه سوریه یا تغییرموضع خود در مخالفت با بازسازی سوریه است. تا زمانی که پیشرفت برگشت ناپذیری به سمت یک راه حل سیاسی وجود نداشته باشد، که ما معتقدیم این امر ضروری و حیاتی است، آمریکا از هیچ تلاشی برای عادی‌سازی روابط با سوریه حمایت نخواهد کرد. 
آمریکا در سال ۲۰۱۲ سفارت خود در سوریه را تعطیل کرد. 
بلینکن گفت: با گذشت نه ماه از آغاز به کار جو بایدن رییس جمهوری آمریکا در ۲۰ ژانویه، واشنگتن بر گسترش دسترسی بشردوستانه به سوریه، تداوم مبارزات علیه گروه داعش و روشن ساختن تعهد آمریکا به مطالبه پاسخگویی از دولت بشر اسد تمرکز کرده است. 
بر اساس داده‌های سازمان ملل، جنگ در سوریه تاکنون ۳۵۰ هزار قربانی گرفته است. 

 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha