۲۲ مهر ۱۴۰۰،‏ ۹:۲۷
کد خبرنگار: 1427
کد خبر: 84503724
۰ نفر

برچسب‌ها

پیش بینی برداشت چهار هزار و ۵۰۰ تن محصول برنج در چرداول

ایلام - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی چرداول گفت: امسال در سال زراعی جاری پیش بینی می شود بیش از چهار هزار و ۵۰۰ تن محصول برنج از اراضی این شهرستان برداشت شود.

سهراب پسندیده روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: سال زراعی جاری بیش از یک هزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان چرداول به کشت برنج محلی اختصاص یافته است که پیش بینی می کنیم بیش از چهار هزار و ۵۰۰ تن محصول برداشت شود که با توجه به خشکسالی یک رکورد خوب در امر تولید برنج است.

وی اضافه کرد: سطح زیرکشت برنج محلی در چرداول نسبت به سال گذشته علیرغم کمبود بارش باران و کاهش شدید آب های جاری هیچ کاهشی نداشته ولی از لحاظ کیفی وضعیت تولید بسیار مناسب است که تولید برنج  در سال جاری نسبت به مشابه سال قبل ۵/۷ درصد افزایش پیدا کرده است.
مدیر جهاد کشاورزی چرداول تاکید کرد: ارقام برنج محلی در مزارع کشاورزی چرداول ۷۰ درصد عنبربو، شمشیری ۱۵ درصد و ارقام پاکوتاه شفق و پیروزی نیز ۱۵ درصد بوده است و برنج محلی چرداول از بهترین  برنج های کشور می باشد. 

پسندیده اضافه کرد: ارزش ریالی هر تن برنج محلی  ۴۰۰ میلیون ریال است که با توجه به میزان تولید برنج پیش بینی شده ارزش محصول تولید شده ۱۸۳ میلیارد تومان است و تعداد ۳۴ دستگاه کمباین کار برداشت برنج در مزارع کشاورزی چرداول را انجام می دهند.

وی یادآور شد: ۲ نفر در هر هکتار اشتغال زایی مستقیم و هر هکتار ۲ و نیم نفر اشتفال زایی غیر مستقیم سال زراعی جاری در بحث کاشت برنج  داشته ایم که در مجموع ۲ هزار و ۶۰۰ نفر مستقیم و سه هزار و ۲۵۰ نفر غیر مستقیم مشغول به کار شده اند.

مدیر جهاد کشاورزی چرداول در خصوص کشت مکانیزه برنج گفت:  امسال ۶ هکتار بصورت کشت مکانیزه شده ولی بعلت کوچک بودن قطعات کشاورزی و وضعیت زمین های کشاورزی کشت مکانیزه با مشکلاتی مواجه است.

پسندیده اظهار داشت: مجموع اراضی کشاورزی شهرستان چرداول ۳۳ هزار و ۵۶۶ هکتار است که ۲۸ هزار و ۷۵۰ هکتار دیم و چهار هزار و ۸۱۶ هکتار آبی است.

شهرستان چرداول به مرکزیت شهر سرابله در ۳۵ کیلومتری ایلام قرار دارد و از قطب های مهم تولید برنج محلی، گندم و جو در استان ایلام است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha