امید کارگران فارس به رئیس جمهوری و کابینه سیزدهم

شیراز-ایرنا- فعالان تشکل‌های کارگری و کارگران فارس همزمان با هفتمین سفر استانی ریاست جمهوری و هیات دولت به این استان نسبت به رفع مشکلات این قشر مولد توسط دولتمردان جدید امید بسته‌اند.

به گزارش ایرنا،نقش کار و تولید برای برون رفت از مشکلات کنونی جامعه و رونق پایدار اقتصادی کشور بر کسی پوشیده نیست و کارگران بعنوان نیروی اصلی کار نقش اساسی در این زمینه دارند.

نیروی کار و تلاش استان فارس که حضور پررنگی در انتخابات گذشته نیز داشته امید زیادی به کابینه سیزدهم دارند تا با تصمیم گیری‌های کارشناسی و درست برای رفع مشکلاتشان گام‌های اساسی برداشته شود.

براساس آمار تامین اجتماعی فارس بیش از ۷۰۰ هزار کارگر در این استان مشغول فعالیت‌اند که با درنظر گرفتن خانواده آنها حدود نیمی از جمعیت این استان را شامل می شوند.

کارگران: امنیت شغلی فراهم شود

رئیس خانه کارگر استان فارس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به سفر آیت الله رئیسی و هیات دولت به استان فارس گفت: در شرایط کنونی با وجود کرونا مشکلات زیادی برای اقشار مختلف و خصوصا جامعه بزرگ کارگران استان بوجود آمده است.

علی راستگو مشکل اساسی و اصلی جامعه کارگری این استان را نبود امنیت شغلی عنوان کرد و اظهار داشت: کارگران این استان امنیت شغلی ندارند و باتوجه به اینکه ازدواج توصیه دینی و اجتماعی برای جوانان است و در حال حاضر رشد جمعیت و ثبات نیروی کار در سالیان آینده یکی از اولویت های کشور است اما نبود امنیت شغلی باعث شده گره این مشکل و بسیاری از معضلات جامعه باز نشود.

وی با بیان اینکه مشکلات معیشتی نیز در بین اغلب کارگران این استان وجود دارد ادامه داد: خط فقر حدود ۱۰ تا ۱۱ میلیون تعریف شده و در حال حاضر حقوق یک کارگر در ماه حدود ۳ و نیم تا ۴ میلیون تومان است و این در حالی است که بسیاری از کارفرمایان مزایای جانبی کارگران ازجمله حق مسکن ، اولاد و بن را نیز پرداخت نمی‌کنند.

فکری برای سرپناه کارگران کنید

وی ادامه داد: در حال حاضر اجاره بهای یک واحد مسکونی در مناطق متوسط و پایین شیراز کمتر از ۳ میلیون تومان یا ودیعه ۲۰۰ میلیون تومان وجود ندارد و عملا حقوق کامل یک ماه کارگر برای اجاره مسکن هزینه می شود.

رئیس خانه کارگر استان فارس با بیان اینکه تورم و افزایش نرخ تامین ارزاق عمومی،کارگران را دچار زحمت کرده گفت: کارگر نیروی مولد جامعه و قشری است که بهره‌وری ایجاد می کند و باید انگیزه‌ای برای زندگی و امنیت شغلی آنها وجود داشته باشد که از رئیس جمهوری و کابینه سیزدهم درخواست می شود برای این موارد فکری اساسی کنند.

قانون در مورد درمان کارگران اجرا شود

او ارتقای سطح کیفی تولیدات داخلی را نیازمند ایجاد انگیزه در نیروی کار عنوان کرد و افزود: موضوع درمان جامعه کارگری امروزه با مشکلات زیادی روبه رو است و وضعیت درمان برای قشر بازنشسته که از نظر سنی بیشتر به خدمات درمانی احتیاج دارند وخیم تر است.

راستگو موضوع معیشت کارگران را نیز مساله مهمی دانست که باوجود تورم افسارگسیخته در این زمینه طی ۱ سال اخیر نیازمند حمایت و چاره اندیشی است،اظهار داشت: قیمت یک واحد مسکونی در مناطق پایین و متوسط شیراز اکنون بیش از ۱ میلیارد تومان است که با درآمد کنونی قشر کارگر هم خوانی ندارد و یک کارگر تا پایان عمر هم اگر حقوق خود را پس انداز کند توانایی خرید منزل را نخواهد داشت.

قانون درمان کارگران اجرا شود

وی اضافه کرد: در قانون اساسی کشور درمان شاغلین و کارگران بصورت کاملا رایگان پیش بینی شده درصورتیکه این قانون درست اجرا نمی شود و از رئیس جمهوری توقع می رود که بر اجرای این قانون نظارت و آن را محقق کنند.

رئیس خانه کارگر استان فارس عنوان کرد: تاکنون نامه‌نگاری‌های بسیاری با دولت‌های گذشته برای اجرای قانون درمان کارگران انجام شده اما تاکنون به این قانون عمل نشده است.

روند تعیین حقوق در  شورای عالی کار اصلاح شود

وی بیان کرد: شورای عالی کار تصمیم گیری در مورد حقوق کارگران را سالیانه بررسی می‌کند و وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی که بعنوان رئیس این شورا است نباید روند این تصمیم گیری را تنها به پایان اسفندماه هرسال موکول کند و ضروری است این کار در طول سال انجام و کار کارشناسی در این زمینه صورت گیرد.

راستگو ادامه داد: در حالی که زندگی کارگران در سال ۱۴۰۱ در همان سال رقم خواهد خورد اما تصمیم گیری در زمینه تعیین حقوق این قشر در این سال براساس تورم اسفندماه سال ۱۴۰۰ انجام می شود و این روند درست نیست و باید مدنظر کارشناسان قرار گیرد.

مگر تحصیل رایگان نیست؟

وی در بخش دیگر سخنان خود موضوع هزینه تحصیل فرزندان کارگران را نیز امری دانست که با شرایط موجود هم خوانی ندارد و گفت: تحصیل دانش آموزان در مدارس غیرانتفاعی اکنون رقم هایی بین ۷ تا ۱۵ میلیون تومان هزینه دارد و در مدارس دولتی نیز برخلاف اینکه حق تحصیل در قانون اساسی رایگان تعیین شده اما هزینه دریافت می‌شود که این روند با حقوق اندک کارگران همخوانی ندارد.

نامه‌هایی به رئیس جمهوری

رئیس خانه کارگر استان فارس در بخش دیگر سخنان خود بیان کرد: خانه کارگر این استان در حال تهیه نامه هایی از کارگران است تا در سفر ریاست جمهوری به دست وی رسانده شود که امیدواریم در این خصوص نیز همکاری و دقت نظر صورت گیرد.

وی عنوان کرد: رئیس جمهوری سیزدهم فردی دغدغه مند در زمینه مسایل کارگری است و رهبر معظم انقلاب نیز در این باره همواره بر رفع مشکلات کارگران تاکید دارند که امیدواریم در دولت جدید فکری برای دغدغه های اصلی قشر کارگر شود.

لزوم توجه به وضعیت معیشت کارگران ساختمانی و فصلی

یکی از کارگران استان فارسی به ایرنا گفت: کارگران ساختمانی و کارگران فصلی نیاز به حمایت بیشتری دارند چرا که این ۲ قشر از زمان شیوع ویروس کرونا تاکنون بسیار متضرر شده‌اند.

محمدعلی اکبری بیان کرد: علیرغم شیوع کرونا کارگران و نیروی کار و تلاش این استان نگذاشته اند حتی ۱ روز هم در این شرایط بحرانی تولید این استان متوقف شود و در مقابل کارگران نیز توقع دارند برای رفع و کاهش مشکلاتشان گام‌های اساسی برداشته شود.

مشکلات کارگران صنفی است نه سیاسی

یکی دیگر از کارگران شیرازی با بیان اینکه مسایل و مشکلات جامعه کارگری صنفی است نه سیاسی، اظهار داشت: کارگران، هر زمان که نیاز بوده برای حمایت از نظام و دولت نهایت تلاش خود را بکار گرفته و در آینده نیز به کار خواهند گرفت.

سجاد اعتمادی گفت: کارگران استان فارس بیش از یک هزار و ٥٠٠ شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده‌اند و در همه مقاطع کارگران در کنار دولت‌ها و نظام بوده و انتظار دارند مسوولان نیز به آنان توجه کنند.

کارگران سهام دار شوند

وی همچنین به فروش سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی موسوم به "شستا" در بورس اشاره و بیان کرد: سهام شستا در بورس ارایه شده اما باید ابتدا آن را به سهامدار اولی آن یعنی کارگران بدهند.

او افزود: سهام عدالت نیز شامل تعدادی از کارگران استان فارس نشده که لازم است دولت سیزدهم در این مورد نیز پیگیری لازم را انجام دهد.

وی، همچنین خواستار تدوام حمایت‌های معیشتی کارگران از سوی دولت شد و گفت: کارگران فصلی و ساختمان به دلیل شیوع کرونا ماه‌ها در خانه مانده‌اند و با مشکلات معیشتی فراوانی رو به رو هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha