افزایش هزینه مدیریت بحران در کشور با غفلت از الگوهای پدافند غیرعامل  

تهران- ایرنا- در نشست هم‌اندیشی پدافند غیرعامل و کارکردهای رسانه ای که به همت کمیته پدافند غیرعامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، بر ضرورت بازسازی ساختار رسانه‌ای کشور مبتنی بر الزامات جنگ شناختی تاکید شد.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،نشست هم اندیشی پدافند غیرعامل و کارکردهای رسانه ای با حضور محمد اسکندری مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل سازمان پدافند غیرعامل کشور، سعید جابری انصاری مشاور معاون وزیر و دبیر کمیته پدافند غیرعامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، موحدی صفت رئیس گروه سایبری دانشگاه عالی دفاع ملی به صورت ویدئوکنفرانسی برای مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها و جمعی از مدیران مسئول رسانه ها برگزار شد.

برنامه ریزی کمیته پدافند غیرعامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای توسعه سواد رسانه ای

در ابتدای این نشست سعید جابری انصاری دبیر کمیته پدافند غیرعامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سیاست گذاری کمیته پدافند غیرعامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه ارتقای سواد رسانه ای عموم مردم، در برابر جنگ شناختی و فرهنگی دشمن تاکید کرد: در سال جاری و سال آینده هدف گذاری این کمیته ارتقای نقش فعالان رسانه ای در مباحث پدافند غیرعامل است.

وی با اشاره به اینکه دست‌یابی به تاب آوری ملی نیازمند دفاع فرهنگی فعال و پویا است، گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری سازمان پدافند غیرعامل کشور در تلاش است تا دوره های آموزشی پدافند رسانه ای را برای فعالان رسانه ای برگزار کند.

تدوین سند راهبردی پدافند فرهنگی کشور

جابری انصاری به تدوین سند راهبردی پدافند فرهنگی کشور اشاره کرد و افزود: در این سند ضمن ارزیابی آسیب‌پذیری ها و رصد تهدیدات، الگوهای مقابله و دفاع فعال فرهنگی با محوریت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نقش و جایگاه سایر دستگاه ها تبیین و راهبردهای مقابله با تهدیدات احصا شده است.

دبیر کمیته پدافند غیرعامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه غفلت از الگوهای پدافند غیرعامل می تواند هزینه های سنگینی برای کشور داشته باشد، گفت: برای مثال در حوزه اقتصادی مقام معظم رهبری بیش از یک دهه پیش نسبت به این موضوع هشدارهای لازم را داده بودند اما با بی توجهی و غفلت برخی شرایط جنگ اقتصادی را به کشور تحمیل کرد.

جابری انصاری با اشاره به تلاش برای بازسازی ساختار فرهنگی کشور براساس تدابیر مقام معظم رهبری از طریق آماده سازی زیر ساخت ها و الگوهای دفاع فرهنگی و ایجاد وفاق بین دستگاه های متولی حوزه فرهنگ برای این مهم، اظهار داشت: امروز باید جهاد رسانه ای شکل بگیرد. مقام معظم رهبری در پیام اربعین به باز نشر ارزش‌ها و پیام های حادثه عاشورا از طریق جوانان در فضاهای رسانه ای تأکید داشتند.

وی با اشاره به «تلاش دولت سیزدهم و وزیر محترم برای رفع کاستی ها و تقویت ظرفیت‌های موجود در حوزه های فرهنگی و هنری به ویژه رسانه ها برای امید بخشی در لایه های مختلف جامعه»، تاکید کرد: ما در جنگ فرهنگی با دشمنان هستی