استاندار قم: تدوین سند راهبردی آموزش مهارتی ضروری است

قم ـ ایرنا ـ استاندار قم، با اشاره به لزوم افزایش مهارت‌آموزی بر تدوین سند راهبردی آموزش مهارتی استان تاکید و بیان کرد: سازمان آموزش فنی و حرفه ای استان به عنوان مرکزی برای ارایه آموزش‌های غیررسمی می‌تواند نقشی مهم در عرصه مهارت‌آموزی ایفا کند.

به گزارش روابط عمومی استانداری قم، بهرام سرمست در دومین جلسه کارگروه تخصصی آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری استان قم در سالن جلسات کرامت استانداری افزود: این سازمان با تعامل با دستگاه‌های اجرایی و واحد های تولیدی و اخذ اطلاعات نیروی مهارتی استان، برای تهیه بانک اطلاعاتی مورد نیاز برای تدوین و تدوین سند راهبردی آموزش مهارتی، اقدام کند.

وی همچنین با اشاره به لزوم توجه به مسایل پژوهشی در نظام آموزشی اظهار داشت: نظام آموزشی باید از ابتدای ورود دانش‌آموزان به عرصه تحصیل، توجه ویژه‌ای به امر آموزش فنی و مهارت‌آموزی داشته باشد.

وی با بیان اینکه شکاف هایی بین نظام آموزشی و بازار کار وجود دارد، گفت: در سالیان متمادی برنامه های متعددی در این زمینه اجرا شده که عملا نتیجه قابل توجهی نداشته و لازم است تا مدیران دستگاه های اجرایی تصمیمات مقتضی در راستای ارتباط مراکز آموزشی و بازار کار و بخش های صنعتی صورت دهند. 

سرمست ادامه داد: کارآفرینان و فعالان اقتصادی برای راه اندازی واحدهای تحقیق و توسعه در واحدهای تولیدی اهتمام ویژه داشته باشند تا افراد متخصص در واحدهای صنعتی و تولیدی مشغول به کار شوند.

وی با تاکید بر ضرورت تربیت نیروی ماهر بر اساس نیاز جامعه در مراکز آموزشی تصریح کرد: در تولید کتاب های درسی و درج محتوای آموزشی و نیز جذب دانشجو و رشته های درسی تحصیلات آموزش عالی باید این امر مهم در نظر گرفته شود.

وی همچنین با انتقاد از برخی موازی کاری ها در راستای مهارت آموزی و تربیت نیروی ماهر و متخصص از سوی بخش های گوناگون اجرایی افزود: باید توان مدیریتی همه بخش ها در راستای اصلاح نظام آموزشی به کار گرفته شود.

استاندار قم خاطرنشان کرد: با الزام بر مهارت و تخصص افراد در مرکزهای آموزشی و آموزش عالی، شرایط لازم برای بهره مندی افراد از فرصت های اشتغالزایی و کارآفرینی در استان ایجاد شود./

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha