مبادلات ایران و ترکمنستان باید به روزانه هزار کامیون برسد

مشهد- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی گفت: طبق توافق روسای جمهوری دو کشور ایران و ترکمنستان، رساندن مبادلات روزانه کامیونی در مرز به هزار دستگاه در افق همکاری‌های مشترک ضروری است.

مرتضی اشرفی عصر چهارشنبه در مراسم سی‌امین سالگرد بزرگداشت استقلال کشور ترکمنستان در مشهد، ضمن گرامیداشت این مناسبت گفت: با اراده و عزم جدی رهبران دو کشور و روی کار آمدن دولت جدید در ایران،که یکی از اولویت‌های اصلی سیاست خارجی اش توسعه روابط با کشورهای همسایه است، امید است شاهد آغاز فصل جدیدی از توسعه هرچه بیشتر همکاری‌های دوستانه فی‌مابین دو کشور به‌خصوص استان خراسان‌ رضوی و استان "ماری" ترکمنستان در تمامی زمینه‌های اقتصادی، فنی و مهندسی، ترانزیتی، حمل‌ونقل، علمی، آموزشی و فرهنگی باشیم.

وی بیان کرد: مقام‌ معظم رهبری در دیدار با رییس‌ جمهوری ترکمنستان در آخرین سفر وی به تهران در سال۱۳۹۴ روابط دو کشور را فراتر از همسایگی جغرافیایی و در واقع نوعی خویشاوندی عنوان کردند که نشان‌ دهنده اهمیت ترکمنستان برای جمهوری اسلامی ایران است.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: این استان ظرفیت‌های گسترده و بی‌نظیری در ابعاد مختلف اقتصادی برای تقویت تعاملات و تعمیق روابط با ترکمنستان با حضور استان‌های مجاور خود دارد که امیدواریم با همکاری و برنامه‌ریزی جدی‌تر مقامات دو کشور شاهد تقویت روابط استانی در ابعاد مختلف باشیم.

اشرفی اظهار داشت: تبادل منظم هیات‌های مختلف اقتصادی، علمی و فرهنگی و برگزاری نشست‌ها در دیدارهای نوبه‌ای بین مقامات استانی دو کشور می‌تواند محرک مؤثری برای گسترش مناسبات استانی بین دو کشور باشد.

وی ادامه داد: خراسان‌ رضوی و استان ماری ترکمنستان در حال نهایی کردن متن یادداشت تفاهم همکاری مشترک هستند که با امضای آن در آینده نزدیک شاهد توسعه بیشتر روابط استانی در ابعاد مختلف اقتصادی، علمی، فرهنگی و زیست‌محیطی خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: مقامات ۲ کشور ایران و ترکمنستان در سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری‌های گسترده ای برای توسعه ارتباطات ریلی و جاده‌ای ترانزیتی بین دو کشور انجام داده‌اند که سه گذرگاه اصلی آن در استان خراسان‌ رضوی واقع‌ شده است.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: بدون تردید رفع موانع تجاری و ترانزیت کالا بین دو کشور علاوه‌ بر توسعه روابط فرامنطقه‌ای، نقش قابل‌ توجهی در ارتقای سطح تعاملات اقتصادی و تجاری دوجانبه خواهد داشت.

اشرفی افزود: جمهوری اسلامی ایران علی‌رغم گسترش بحران جهانی کرونا از ابتدا تلاش کرد تا با فراهم کردن امکانات و رعایت پروتکل‌های بهداشتی مرزهای خود را با کشور ترکمنستان باز و فعال نگه دارد لذا امیدواریم با همکاری طرف ترکمنی و تسریع روند واکسیناسیون در دو کشور شاهد بازگشایی تمامی معابر و بازارچه‌های مرزی بین دو کشور و استفاده حداکثری از آن‌ها برای توسعه مبادلات دوجانبه باشیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: این استان بیش از ۵۰۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکمنستان و سه مرز زمینی و یک مرز ریلی فعال با این کشور دارد.

اشرفی افزود: غنای فرهنگی و پیشینه تاریخی مشترک دو کشور ایجاب می نماید تا با استفاده از ظرفیت های فراوان موجود در جهت توسعه همکاری ها گام های موثر و عملی برداشته شود.

وی بیان کرد: یقینا امنیت، رفاه و پیشرفت همسایگان و کشورهای منطقه به نفع ایران است و از این رو باید مرزهای ایران و ترکمنستان را مرزهای صلح و آرامش و موجب آسایش خاطر طرفین دانست.

آیین سی‌امین سالگرد استقلال کشور ترکمنستان با حضور روسای کنسولگری های پاکستان، افغانستان، ترکیه، عراق و نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل در مرز و تنی چند از مقامات و مسوولان استان خراسان رضوی به میزبانی سرکنسول جمهوری ترکمنستان در مشهد برگزار شد.

ترکمنستان در پنج ماهه نخست سال جاری شریک سوم صادراتی و یازدهمین شریک وارداتی استان خراسان رضوی بوده است.

صادرات استان به ترکمنستان از ابتدای سال جاری تاکنون ۵۷ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال بیش از ۲۰۰ درصد رشد داشته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha