افسر منتقد فرماندهان ارتش آمریکا در دادگاه ویژه نظامی محاکمه می شود

تهران – ایرنا – وکیل سرهنگ دوم استوارت شلر تفنگدار دریایی آمریکا و منتقد عقب نشینی شتابزده و پر هرج و مرج نیروهای ارتش این کشور از افغانستان، گفت که موکلش قصد دارد در هنگام محاکمه در دادگاه ویژه نظامی، ارتکاب جرم را بپذیرد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از تارنمای سی ان ان؛ شلر که در پی انتشار پیام های تصویری انتقادآمیز از چگونگی عملکرد فرماندهان ارتش و وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در عملیات عقب نشینی از افغانستان، از مقام فرماندهی برکنار شده، قصد دارد در جریان محاکمه روزهای آینده در دادگاه ویژه نظامی به اتهام ۶ جرم، به ارتکاب انها اعتراف کند.  
  
سرهنگ شلر که از ۲۰۰۵ عضو این نیرو بوده و چندین بار در عراق و افغانستان مامور شده، در صورت محکوم شدن به ارتکاب این  جرم ها شامل بی احترامی به مقام های رسمی و افسران مافوق در حال ماموریت و خودداری از اجرای وظایف، دستمزد و مزایای نظامی خود را از دست خواهد داد. شلر همچنین ممکن است به علت محاکمه در دادگاه نظام ویژه، به زندان محکوم شود که بیشترین مدت آن یک سال خواهد بود.
 
تیم پارلاتور وکیل او گفته که بر روی طرحی کار می کند که شیلر حتی در صورت خارج شدن از خدمت ارتش، برخی حقوق و مزایای نظامی خود را دریافت کند.  
 

آمریکا پس از ۲۰ سال حمله نظامی و اشغال افغانستان به بهانه مقابله با گروه‌های تروریستی، در تابستان گذشته با شتابزدگی، نیروهایش را از این کشور خارج کرد و افغانستان را در هرج و مرج پشت سر گذاشت. کاخ سفید با خروج عجولانه اش، وضعیت آشفته ای را برای افغان ها رقم زد و خروج نیروهایش با هرج و مرج بسیار و کشته شدن افغان های بیگناه همراه بود و حتی به رغم همه وعده هایش، برخی نیروهای افغان همکار خود را در آن کشور جا گذاشت.

پایان طولانی‌ترین جنگ آمریکا و خروج پر حاشیه و  پر هرج و مرج باعث شد کمیته‌های مختلف کنگره آمریکا که تحت تسلط دموکرات‌ها قرار دارند، خواهان تحقیقات گسترده در خصوص حضور آمریکا در افغانستان شوند. با اینکه آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه، لوید آستین وزیر دفاع و دیگر نظامیان ارشد آمریکا در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، سعی کردند خشم قانون گذاران را در مورد عملیات خروج آمریکا از افغانستان که منجر به تسلط کامل طالبان بر افغانستان شد، کاهش دهند، اما بسیاری از اعضای کنگره همچنان بلینکن را مسئول این آشفتگی می دانند.


 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان