پویش هنرمندان تئاتر برای تشویق به واکسیناسیون تا جشن تولد سنگلج

تهران- ایرنا- همزمان با استمرار روند اجراهای نمایشی و گرم شدن سالن‌های تئاتر از آثار تئاتری و حضور مخاطبان؛ راه‌اندازی پویش هنرمندان تئاتر خیابانی برای تشویق مردم به واکسیناسیون و برگزاری جشن تولد ۵۶ سالگی تماشاخانه سنگلج از دیگر اخبار مهم تئاتر طی هفته گذشته به شمار می‌رود.

 به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، سرانجام با افزایش سرعت واکسیناسیون در سراسر کشور و کاهش موارد ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در اغلب استان‌های کشور و درنهایت منفی شدن شیب این بیماری، شاهد تغییر رنگ تهران و برخی دیگر از نقاط کشور از شرایط قرمز به شرایط نارنجی بودیم.

این امر خود به‌تنهایی نه‌تنها حکم به آرامش بیش‌از پیش ذهنی و روحی مردم می‌داد که بار دیگر چرخ حرکت فعالیت‌های مختلف جاری در جامعه از جمله رویدادهای فرهنگی‌هنری را به حرکت دعوت کرد.

هم‌زمان و با اعلام اطلاعیه اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی‌بر ازسرگیری فعالیت‌های سالن‌های تئاتری در میزبانی از آثار نمایشی، حال با ورود به دهه سوم نخستین ماه پاییز ۱۴۰۰ این‌بار نه تنها شاهد فعالیت تماشاخانه‌ها و سالن‌های نمایشی از هنرمندان و مخاطبان هنر نمایش هستیم که با رسیدن به آستانه رویدادهای جشنواره‌ای تئاتر در کشور به وضوح شتاب دبیرخانه این رویدادها را می‌توان رصد کرد.

در هفته‌ای که آن را پشت سر گذاشتیم، و با ورود به ماه ربیع‌الاول در کنار شور و نشاط جامعه از گام برداشتن به سمت ایمنی نسبی در سایه تسریع روند واکسیناسیون، این شور و حال را میان گروه‌های تئاتری، مخاطبان این هنر و دست‌اندرکاران هنرهای نمایشی کشور با شدت بیشتری می توان به نظاره نشست.

از جمله این اتفاقات که طی بازه زمانی ۱۶ تا ۲۲ مهرماه ۱۴۰۰ خورشیدی تیتر اخبار حوزه تئاتر را به خود اختصاص داده‌اند می‌توان به تاکید بر برگزاری جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، پویش حمایتی دعوت مردم به واکسیناسیون توسط جشنواره تئاتر مریوان، جشن تولد ۵۶ سالگی تماشاخانه سنگلج، اعلام نامزدهای بیستمین مسابقه مطبوعاتی انجمن منتقدان تئاتر، معرفی داورهای بخش سمینار بیستمین جشنواره نمایش‌های آئینی و سنتی، معرفی دبیر سومین دوره جشنواره تئاتر «سردار آسمانی»، اجرای تئاتر توسط تماشاخانه سیار کانون در حاشیه شهر تهران، آغاز اجرای نمایش «افسانه ببر» در تالار چهارسو، نمایش «هفتاد و شش دو صفر» در خانه هنرمندان و تمدید مهلت شرکت در جشنواره ملی تئاتر کوتاه کیش اشاره کرد.

پویش هنرمندان تئاتر برای تشویق به واکسیناسیون تا جشن تولد سنگلج

تاکید بر برگزاری جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان با رعایت شیوه‌نامه‌ها

رحمان هوشیاری دبیر اجرایی جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان،‌ در خصوص بعضی نگرانی و دلواپسی‌ها در مورد برگزاری این جشنواره اظهار کرد: ضمن تشکر و قدردانی از تمامی کادر درمان و مدافعان سلامت به ویژه دانشگاه علوم پزشکی کردستان در سنگر مبارزه علیه بیماری منحوس کرونا، تمامی تمهیدات لازم برای برگزاری جشنواره در شرایط بسیار ایمن در نظر گرفته شده است.

سلامت هنرمندان شرکت کننده و عموم مخاطبان جشنواره اولویت اول و مهم ستاد اجرایی در برگزاری جشنواره است و به همین منظور از ابتدای اقدام برای برگزاری این دوره از جشنواره رعایت تام و کامل نکات بهداشتی و دستورالعمل‌های ستاد کرونا همواره سرلوحه کار بوده است و در ادامه نیز همچنان هماهنگ با ستاد کرونا عمل خواهیم کرد.

هوشیاری اعلام کرد: تاکنون اقداماتی در همین راستا انجام شده و تصمیماتی گرفته شده است از جمله آنکه پذیرش هنرمندان منوط به کارت واکسیناسیون و تست PCR است.

وی افزود: گروه‌های شرکت کننده در چندین مرحله پذیرش خواهند شد و تجمعی از هنرمندان نخواهیم داشت و در مکان‌های اجرا نیز مطابق با دستورالعمل‌های موجود فاصله گذاری اجتماعی انجام می‌گیرد و حتی برنامه ریزی برای برگزاری مراسم اختتامیه در فضای آزاد و بیرون از سالن‌های سرپوشیده انجام گرفته است.

دبیر اجرایی پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان افزود: اجراهای جشنواره در فضای باز و محدود به مکان‌های خاص در نظر گرفته شده که کاملاً منطبق با موازین ایمنی بهداشت و سلامت طراحی شده‌اند.

پویش هنرمندان تئاتر برای تشویق به واکسیناسیون تا جشن تولد سنگلج

پویش حمایتی دعوت مردم به واکسیناسیون توسط جشنواره تئاتر مریوان

در همین راستا، عبید رستمی دبیر پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان اعلام کرد که به منظور حمایت، تشکر و قدردانی از کادر بهداشت و درمان که مدافعان سلامت جامعه در صف اول سنگر مبارزه با بیماری منحوس کرونا هستند و همچنین در راستای دعوت و تشویق مردم و به ویژه اهالی شهرستان مریوان برای استقبال و تعجیل در امر واکسیناسیون، اقدام به راه‌اندازی پویشی حمایتی در همین راستا کردیم.

در این برنامه که به ابتکار دبیرخانه جشنواره تئاتر خیابانی مریوان راه‌اندازی شد، گروه‌های پذیرفته شده در جشنواره به همراه تعدادی دیگر از هنرمندان سایر رشته‌های هنری و با همراهی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مریوان و دبیر اجرایی جشنواره در یکی از پایگاه‌های واکسیناسیون شهرستان مریوان حضور به هم رسانده و با اجرای چند برنامه کوتاه فرهنگی و هنری و اهدای شاخه گل به کادر بهداشتی، از زحمات و تلاش آنها قدردانی و شهروندان مریوانی و عموم مردم را نیز برای انجام واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌های بهداشتی دعوت کردند.

در پایان نیز چند نفر از هنرمندان به صورت نمادین اقدام به تزریق واکسن کردند.

پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان از یکم تا ششم آبان در شهر مریوان برگزار می‌شود.

پویش هنرمندان تئاتر برای تشویق به واکسیناسیون تا جشن تولد سنگلج

جشن تولد ۵۶ سالگی تماشاخانه سنگلج

شامگاه ۱۸ مهرماه با حضور جمعی از هنرمندان تئاتر و شماری از اهالی رسانه، ضمن برگزاری جشنی به مناسبت پنجاه ‌و ششمین سالروز تاسیس تماشاخانه سنگلج، نهالی به یاد استاد زنده‌یاد سعدی افشار، هنرمند پیشکسوت نمایش‌های سنتی در محوطه پارک شهر کاشته شد.

مراسم نمادین درختکاری به یاد استاد افشار، با قرائت بیانیه قادر آشنا مدیر کل هنرهای نمایشی ایران آغاز شد.

 در بخشی از متن این بیانیه آمده بود: نام ساده و مردمی این تماشاخانه، اعتبار بزرگی در پس صحنه سابقه‌دار خود دارد و بنا به سرگذشت هنری خود به عنوان خاستگاه تئاتر ملی ایران، قریب به شش دهه، محلّی شناخته‌شده برای اجرای نمایش‌های سنتی و آیینی بوده است. شاهد این مدعا، سرامدان بسیاری‌اند؛ از جمله چهره‌های نام‌آشنای بزرگی که اینک در میان ما نیستند،که از این تماشاخانه سر برآورده‌اند و با هنرنمایی‌های درخشان خود، مایه نقش‌آفرینی‌های تاثیرگذار و یادآوری‌های تاریخی‌ای در بستر فرهنگ و اندیشه ایران عزیز شده‌اند. «سنگلج» بی‌تردید شایسته پاسداری هنری و بایسته توجهات روشن‌تر و نزدیک‌تر است و با پیوستگی‌های بیش‌تر، این امید می‌تواند  به درستی محقّق بشود، ان‌شاء‌الله.

در پایان این مراسم هنرمندانی چون جواد انصافی، اسماعیل خلج، رحمت امینی، شهرام کرمی، میثم یوسفی، ناصر آویژه، مریم باقری و... با گردهمایی در فضای سبز پارک شهرـ مقابل سالن سنگلج به یاد استاد سعدی افشار نهالی کاشتند و سالروز ۵۶ سالگی این تماشاخانه قدیمی را جشن گرفتند. سال گذشته نیز در همین محل، نهالی به یاد استاد عباس جوانمرد کاشته شده بود.

پویش هنرمندان تئاتر برای تشویق به واکسیناسیون تا جشن تولد سنگلج

اعلام نامزدهای بیستمین مسابقه مطبوعاتی انجمن منتقدان تئاتر

هیأت داوران بیستمین مسابقه مطبوعاتی سالیانه انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران تئاتر متشکل از حمید امجد، یونس شکرخواه، فریدون صدیقی و با همراهی سیف‌الله صمدیان (کارشناس و مشاور عالی هیأت داوران در بخش عکس فهرست نامزدهای بخش‌های مختلف این دوره را منتشر کردند.

فهرست اسامی نامزدهای بخش‌های مختلف بیستمین مسابقه مطبوعاتی سالیانه انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران تئاتر:

بخش گفتگو:

مهدی میرمحمدی از ماهنامه شبکه آفتاب، میثم جهانگیری از فصلنامه نمایش شناخت و عباس غفاری از خبرگزاری هنرآنلاین.

بخش نقد:

سمیرامیس بابایی از ماهنامه دنیای تصویر، آزاده فخری از ماهنامه نمایش و شهرام خرازی‌ها از ماهنامه نمایش.

بخش یادداشت:

عباس غفاری از خبرگزاری هنرآنلاین، سیدحسین رسولی از روزنامه اعتماد و رویا سلیمی از روزنامه مردم سالاری.

بخش ترجمه:

اَنیسا رئوفی از ماهنامه شبکه آفتاب، فاطمه صمدزاده از ماهنامه نقش صحنه و نسیبه جمشیدی شاهرودی از ماهنامه نقش صحنه.

بخش مقاله:

محسن خیمه‌دوز از روزنامه اعتماد، علی منصوری از سایت تئاتر شورایی تهران و بهزاد خاکی‌نژاد از کتاب انجمن مدرسان تئاتر.

بخش عکس:

حسین گلستان، علی‌اصغر اظهاری خوشکار و حمید رضایی.

بخش گزارش:

در این بخش هیأت داوران، نامزدی را معرفی نمی‌کند.

با توجه به وضعیت بیماری کرونا در کشور و ضرورت رعایت و اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی، در آینده نزدیک که زمان آن متعاقباً اطلاع‌رسانی خواهد شد از برگزیدگان بیستمین مسابقه مطبوعاتی سالیانه انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران تئاتر، طی مراسمی تقدیر می‌شود.

پویش هنرمندان تئاتر برای تشویق به واکسیناسیون تا جشن تولد سنگلج

معرفی داورهای بخش سمینار بیستمین جشنواره نمایش‌های آئینی و سنتی

طی حکمی از سوی حمیدرضا اردلان دبیر هشتمین سمینار جشنواره نمایش‌های آئینی و سنتی، محمدحسین ناصربخت، لاله تقیان و سودابه فضائلی به عنوان داورهای این سمینار معرفی شدند.

همزمان با برگزاری بیستمین جشنواره نمایش‌های آیینی وسنتی با دعوت از پژوهشگران داخلی و خارجی در حوزه نمایش‌های آیینی و سنتی، نشست‌های علمی- تحقیقاتی خود را در ۲ بخش با رویکردهای کلاسیک و نظریه‌ها و روش‌شناسی های نوین، تطابق‌های علمی جهان‌شمول و نگاه به آینده (آینده پژوهی) برگزار خواهد کرد.

سمینار بیستمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی، با بهره‌گیری حداکثری از امکانات فضای مجازی و با توجه به شرایط شیوع کرونا در گستره بین‌المللی برگزار خواهد شد.

اخبار، رویدادها و همچنین کتاب‌ها و عکس‌های دوره‌های پیشین این رویداد به نشانی https://irtf.theater.ir قابل دسترسی است.

بیستمین جشنواره نمایش‌های آئینی و سنتی از ۹ آذر ماه به دبیری داوود فتحعلی بیگی برگزار می‌شود.

پویش هنرمندان تئاتر برای تشویق به واکسیناسیون تا جشن تولد سنگلج

معرفی دبیر سومین دوره جشنواره تئاتر «سردار آسمانی»

طی حکم مشترک حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و محمد علیزاده احمدآبادی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، سیدوحید فخرموسوی به عنوان دبیر سومین دوره جشنواره تئاتر «سردار آسمانی» معرفی و منصوب شد.

سومین دوره جشنواره تئاتر «سردار آسمانی» به همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، بنیاد فرهنگی روایت فتح و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان دی ماه سال جاری برگزار می شود.

سیدوحید فخرموسوی بازیگر، نویسنده، کارگردان، مدرس دانشگاه و مدیر فرهنگی، دارای مدرک کارشناسی ارشد هنرهای نمایشی از دانشگاه تربیت مدرس و متولد ۱۳۵۴ در تهران است و اکنون مدیر مرکز نظارت و ارزشیابی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

معاون دفتر آموزش و توسعه فعالیت های هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیر نظارت و ارزشیابی نمایش های سی و هفتمین دوره جشنواره بین المللی تئاتر فجر، رئیس شورای نظارت و ارزشیابی نمایش استان گیلان، عضو پیوسته کانون نمایش های خیابانی کشور، عضو اتحادیه بین المللی یونیما و ... از جمله سوابق مدیریتی و حرفه ای وی است. همچنین نویسندگی، بازی و کارگردانی در چندین اثر نمایشی و نیز چند سریال تلویزیونی و فیلم سینمایی از جمله سوابق هنری وی به شمار می آید.

پیش از این و در ۲ دوره قبلی این جشنواره، امیرحسین شفیعی دبیری این جشنواره را برعهده داشت.

پویش هنرمندان تئاتر برای تشویق به واکسیناسیون تا جشن تولد سنگلج

اجرای تئاتر توسط تماشاخانه سیار کانون در حاشیه شهر تهران

همزمان با برنامه‌ریزی صورت گرفته در سه روز پایانی هفته جاری (۲۱ تا ۲۳ مهر ۱۴۰۰ ) و به بهانه هفته ملی کودک، پیک امید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در قالب تماشاخانه سیار با حضور در مناطق کم‌برخوردار شهر تهران به اجرای برنامه می‌پردازد.

مربیان در این برنامه که با مشارکت اداره‌کل آموزش‌های شهروندی شهرداری تهران برگزار می‌شود، علاوه بر اجرای نمایش، با پخش فیلم و برگزاری کارگاه‌های تخصصی از قبیل نقاشی، اریگامی، بازی، ورزش و خلاقیت، و قصه‌گویی به مدت سه ساعت در روز میزبان بچه‌ها هستند.

بنا بر اعلام کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، این برنامه در حاشیه مناطق ۱۹، ۲۰ و ۱۴ در روزهای ۲۱ تا ۲۳ مهر (چهارشنبه تا جمعه) اجرا می‌شود.

برنامه های شاد و متنوعی که در نظر گرفته شده در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه از ساعت ۹:۳۰ صبح تا ۱۲:۳۰ و روز جمعه از ساعت ۱۸:۳۰ تا ۲۱:۳۰ در معرض دید علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

همچنین در این ویژه برنامه پویانمایی‌های تولید کانون نیز پخش می‌شود.

نمایش گروه هفت خوان به کارگردانی میثم یوسفی و اجرای خیمه‌شب‌بازی بخش‌های دیگر فعالیت تریلی سیار کانون است.

این برنامه چهارشنبه ۲۱ مهر در شهرک گلریز منطقه ۱۹ و سپس در شهرک صالح آباد منطقه ۲۰ و کوره آجرپزی فرون‌آباد در منطقه ۱۴ میزبان کودکان و خانواده‌ها خواهد بود.

پویش هنرمندان تئاتر برای تشویق به واکسیناسیون تا جشن تولد سنگلج

آغاز اجرای نمایش «افسانه ببر» در تالار چهارسو

نمایش افسانه ببر به نویسندگی داریو فو و برگردان، طراحی، کارگردانی و بازی صدرالدین زاهد از روز سه شنبه (۲۰ مهر) در تالار چهارسوی مجموعه تئاتر شهر اجرای خود را آغاز کرد.

در خلاصه این نمایش آمده است: این نمایش تک نفره که اثری درباره رابطه انسان و طبیعت است به ارتباط یک سرباز زخمی چینی و یک ببر می‌پردازد که در این رابطه هر دو آنها به یکدیگر کمک می‌کنند. سرباز چینی با شرکت در راهپیمایی بزرگ چین از منچوری حرکت می‌کند اما در میانه راه در درگیری با سربازان دشمن زخمی شده و از ادامه مسیر بازمانده و از دوستان خود جدا می‌شود. او درگیر سیلاب عظیمی شده و به‌سختی می‌تواند جان خود را نجات دهد. به امید نجات به غاری پناه می‌برد اما آنجا با ببری روبرو می‌شود و ...

نمایش افسانه ببر ساعت ۱۹ به مدت زمان ۹۰ دقیقه و قیمت بلیت ۴۰ هزار تومان در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر پذیرای دوستداران تئاتر است.

هم اکنون علاوه بر اجرای نمایش افسانه ببر در تالار چهارسو، نمایش داستان باغ وحش به کارگردانی مهدی پاشایی در تالار قشقایی و نمایش تن‌ها به کارگردانی علیرضا معروفی در تالار سایه تئاتر شهر پذیرای دوستداران تئاتر هستند.

پویش هنرمندان تئاتر برای تشویق به واکسیناسیون تا جشن تولد سنگلج

نمایش «هفتاد و شش دو صفر» در خانه هنرمندان

اجراهای پرفورمنس «هفتاد و شش دو صفر» از ۲۰ مهر ماه ساعت ۱۶:۰۰ در گالری پاییز خانه‌ هنرمندان ایران برگزار شد.

«هفتاد و شش دو صفر» به طراحی، کارگردانی و اجرای بهمن عباس‌پور به مدت ۴ روز تا روز جمعه ۲۳ مهر از ساعت ۱۶ تا ۲۰ به مدت ۴ ساعت بی‌وقفه در جریان است. مخاطبان محدودیتی برای زمان ورود، خروج و تماشای این اجرا نخواهند داشت و بازدید از این نمایش برای عموم، آزاد و رایگان است.

در توضیحات این اثر نمایشی «نقل قولی از «هلن گرمیون» به عنوان استیتمنت این اجرا، برگزیده شده است؛ آنجا که می‌گوید: «من همیشه گفت‌وگوهای خیالی خلق می‌کنم تا آنچه در ذهنم می‌گذرد را به زبان بیاورم. این گفت‌وگو های خیالی تسلی‌ام می‌دهند…»

«هفتاد و شش دو صفر» تا ۲۳ مهر در گالری پاییز خانه هنرمندان ایران از ساعت ۱۶ تا ۲۰ اجرا می شود و مخاطبان می‌توانند رزرو رایگان خود را از طریق سایت تیوال انجام دهند.

پویش هنرمندان تئاتر برای تشویق به واکسیناسیون تا جشن تولد سنگلج

تمدید مهلت شرکت در جشنواره ملی تئاتر کوتاه کیش

با توجه به استقبال متقاضیان و پاندمی ویروس کرونا مهلت ثبت‌ نام در بخش‌های رقابتی چهارمین جشنواره ملی تئاتر کوتاه کیش تا ۱۰ آبان تمدید شد.

هنرمندان متقاضی حضور در جشنواره تئاتر کوتاه کیش، حداکثر تا ۱۰ آبان۱۴۰۰ فرصت دارند فرم شرکت در چهارمین دوره‌ تئاتر کوتاه کیش را روی پایگاه اطلاع‌رسانی جشنواره به نشانی kishtheaterfestival.ir به صورت آنلاین تکمیل کرده و تا ۱۰ آبان، نسخه نهایی فیلم اجرای خود را به شکل فیزیکی به دبیرخانه جشنواره ارائه کنند.

نمایش‌های ساحلی، نمایش‌های کافه‌ای، طرح‌ها و ایده‌های اجرایی مکتوب و عکاسی، بخش‌های رقابتی این دوره‌ جشنواره تئاتر کوتاه کیش هستند.

چهارمین جشنواره ملی تئاتر کوتاه با حمایت سازمان منطقه آزاد کیش، برای چهارمین سال متوالی در جزیره کیش برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha