رونمایی از «خورشید تفکر در آسمان زندگی»

تهران- ایرنا- کتاب «خورشید تفکر در آسمان زندگی» با حضور جمعی از مسئولان معاونت فرهنگی و بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سرای اهل قلم رونمایی شد.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، معاون همکاری‌های علمی و فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در مراسم رونمایی از کتاب خورشید تفکر در آسمام زندگی با اشاره به همکاری پروفسور یوسفی و کمتر شناخته شدن او در ایران گفت: دغدغه اول این استاد دانشگاه، ایران است و به تازگی کتابی در آلمان منتشر کرده است. او از استادان مسلم فلسفه تاریخ تعلم است.

حجت‌الاسلام محمدمهدی ایمانی‌پور با اشاره به ویژگی‌های کتاب خورشید تفکر در آسمان زندگی اظهار کرد: اولین ویژگی کتاب نگارش آن توسط دو استاد و مؤلف ایرانی است که عمدتاً کتاب‌های انگیزشی وارداتی هستند. کتاب‌های انگیزشی که در این حوزه وجود دارد و به ترویج انگیزه می‌پردازد، عمدتا وارداتی است.

معاون همکاری‌های علمی و فرهنگی تأکید کرد: این کتاب با نگاه به فرهنگ، آموزه‌های دینی اسلام و فرهنگ بومی ایرانی نگاشته شده است که برجسته ترین ویژگی کتاب است و همواره نیاز جامعه است.

حجت‌الاسلام ایمانی‌پور همچنین، پرداختن به موضوعی تأثیرگذار در حال و آینده را یکی دیگر از ویژگی‌های کتاب خورشید تفکر در آسمان زندگی دانست و مطرح کرد: اندیشه ورزی یکی از نیازهای پُرکارآمد برای توسعه ایران است. نگاه غیر سکولار در این کتاب برجسته است.

رونمایی از «خورشید تفکر در آسمان زندگی»

وی ادامه داد: این اثر ارزشمند به خودباوری کمک می‌کند که این خودباوری می‌تواند مواجهه عملی با اجاره نشینی فکری باشد و خودباوری را تقویت کند. در واقع، استفاده از تصاویر در این کتاب به بهتر فهمیدن مطلب کمک می‌کند.

معاون همکاری‌های علمی و فرهنگی با اذعان اینکه اندیشه ورزی در قرآن بسیار تأکید شده است تا جایی که از هر عبادتی بهتر است، گفت: ضرروت تفکر در اندیشه دینی را استاد شهید مطهری بسیار برجسته می‌کند و این یکی از موضوعاتی است که در قسمت‌های پایانی این کتاب به آن پرداخته شده است.

وی افزود: رابطه تفکر با خودباروی، خودسازی و ... در کتاب خورشید تفکر در آسمان زندگی بررسی شده و یکی از ویژگی‌های این اثر، پرداختن به موانع اندیشه‌ورزی است، چون فرزندان ما اندیشه‌ورز بار نمی‌آیند و این نقدی است که به سیستم آموزشی ما وارد است.

حجت‌الاسلام ایمانی‌پور، گفت: این کتاب با نگاه به فرهنگ، آموزه‌های دینی اسلام و فرهنگ بومی ایرانی نگاشته شده که همواره نیاز جامعه است.

تببین و ترویج بیانیه گام دوم در دستورکار موسسه الهدی
در ادامه این مراسم، مدیرعامل مؤسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین‌المللی الهدی نیز در سخنانی با اشاره به ظرفیت‌های این مؤسسه در عرصه بین‌الملل، گفت: مؤسسه بین‌المللی الهدی با سابقه 35 سال یکی از مؤسسات منحصر به فرد در عرصه بین‌الملل به شمار می‌رود.

رونمایی از «خورشید تفکر در آسمان زندگی»
 

حجت الاسلام والمسلمین محمد اسدی موحد افزود: مؤسسه بین‌المللی الهدی با توجه به وظایف و اهدافی که پیش رو دارد، تلاش می‌کند مترجم دستاوردهای فرهنگ، ادب و تمدن ایرانی ـ اسلامی به خارج از کشور باشد.

مدیرعامل مؤسسه بین‌المللی الهدی عنوان کرد: این مؤسسه یکی از ناشران فعالی است که در ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در داخل و عرصه بین‌الملل پیشگام بوده است.

وی ادامه داد: همچنین، تببین و ترویج بیانیه گام دوم، معرفی مؤلفه‌های تمدن نوین اسلامی، ادبیات دفاع مقدس، محور مقاومت و معرفی دستآورد های انقلاب اسلامی به جوانان خارج از کشور خصوصا کشورهای غربی به زبان‌های زنده بین‌المللی در دستور کار خود دارد. این مؤسسه در راستای پیاده سازی منویات و رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص نهضت ترجمه آثار ادبیاتّ دفاع مقدس پیشگام بوده و مبادرت به ترجمه آوار ادبیات دفاع مقدس و محور مقاومت کرده است.

حجت‌الاسلام اسدی‌موحد از آمادگی نهاد متبوع خود در جهت حمایت از ناشران برای حضور در عرصه بین‌المللی خبر داد و گفت: این مؤسسه توانسته هزاران عنوان کتاب را در موضوعات مربوط به دین و اندیشه‌های اسلامی، زبان و ادبیات فارسی، تاریخ، علوم اجتماعی، فقه، فرهنگ و معارف شیعی به (۴۱ زبان دنیا) ترجمه و منتشر کند.

پیشگام در ترویج و تبیین فرهنگ ایثار، مقاومت و شهادت در عرصه بین الملل

مدیرعامل مؤسسه بین‌المللی الهدی با اشاره به وجود 80 نمایندگی فرهنگی ایران در خارج از کشور، اظهار کرد: این مؤسسه با همکاری نمایندگی‌های فرهنگی کشورمان، دستاوردهای علمی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران را به دنیا عرضه می‌کند و در این بستر همکاری و هم افزایی، ظرفیت خوبی برای معرفی تولید شده در ایران به جهانیان خواهد بود.

به گفته وی موسسه الهدی یکی از ناشران فعالی است که در ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت، و نشر ارزش های دفاع مقدس در داخل و عرصه بین الملل پیشگام بوده است و تببین و ترویج بیانیه گام دوم، معرفی مولفه های تمدن نوین اسلامی ،  ادبیات دفاع مقدس، محور مقاومت و معرفی دستآورد های انقلاب اسلامی به جوانان خارج از کشور  خصوصا کشورهای غربی به زبان های زنده بین المللی در دستور کار خود دارد.

حجت الاسلام اسدی موحد ادامه داد: همچنین این موسسه در راستای پیاده سازی منویات و  رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص نهضت ترجمه آثار ادبیات  دفاع مقدس پیشگام بوده و مبادرت به ترجمه آثار ادبیات دفاع مقدس و محور مقاومت کرد.

رونمایی از «خورشید تفکر در آسمان زندگی»

تاکید بر تاثیرات کتاب خورشید تفکر در آسمان زندگی در کشورهای فارسی زبان

وی به کتاب «خورشید تفکر در آسمان زندگی» اثر مشترک حمیدرضا یوسفی، عضو هیأت علمی دانشگاه پتسدام آلمان و رئیس مؤسسه ترویج تفکر میان فرهنگی و فهیمه نصیری اشاره کرد و افزود: این کتاب نه تنها در ایران، بلکه در سایر کشورهای فارسی‌زبان چون تاجیکستان و افغانستان می‌تواند مؤثر واقع شود و علاوه بر دانش آموزان و دانشجویان برای سایر قشر و سطوح سنی مورد استفاده قرار گیرد.

حجت‌الاسلام اسدی‌موحد اظهار کرد: دو بحث اندیشه ورزی و اجاره نشینی فکری در این کتاب بسیار مورد توجه قرار دارد، بنابراین باید این دست از آثار ارزشمند در کشور تبلیغ و ترویج شود چراکه موجب آشنایی مخاطبان با خودیاری فکری و رسیدن به خودباوری در آنان می‌شود.

اندیشه ورزی یکی از نیازهای پُرکارآمد برای توسعه ایران است

در ادامه این نشست، میثم بلباسی، دکترای مطالعات انقلاب اسلامی با بیان سابقه آشنایی‌اش با یوسفی گفت: او از برجستگان نظریه میان فرهنگی هستند. یوسفی بنیان‌گذار مجله روان درمانی و روانشناسی است و در حال حاضر در آلمان تدریس می‌کند.

وی افزود: کتاب «خورشید تفکر در آسمان زندگی» نتیجه 30 سال تحقیق و پژوهش یوسفی در آلمان است که امیدوارم به زودی با همکاری رایزنان فرهنگی ایران در خارج از کشور به زبان‌های مختلف دنیا ترجمه شود و در دسترس سایر جوامع قرار بگیرد.

آشنایی با اندیشه‌ورزی مسیر توسعه را هموارتر می‌کند 

حمیدرضا یوسفی، عضو هیأت علمی دانشگاه پتسدام آلمان و رئیس مؤسسه ترویج تفکر میان فرهنگی هم در این نشست، گفت: انسان تنها نسخه طبیعت است که می‌تواند ناگفته‌های کائنات را تبدیل به زبان و از آنها فناوری تولید کند. این یکی از ویژگی‌های انسان است که با تفکر به ذات خدواند، ذات هستی و خود انسان برسد.

وی تأکید کرد: من در این کتاب روی این که اندیشه‌ورزی ارکان اصلی جامعه را تشکیل می‌دهد صحبت کردم. انسانی که از اندیشه‌ورزی دور باشد، سیستم روانی‌اش بسیار آسیب‌پذیر است. یکی از مشکلات ما در ایران این است که امروز از هویت و تفکر خودمان دور شده‌ایم که باعث دوری ما از هویت و امتناع تفکر شده است.

این استاد دانشگاه افزود: تربیت و باور در جامعه ما موجب آسیب شدیدی شده است و اعتماد را متزلزل کرده است. ما می‌توانیم با اندیشه‌ورزی و دوری از هر گونه امتناع تفکر میهن اسلامی‌مان را که قلب خیلی‌ها برای آن می‌تپد، محافظت کنیم و مسیر تحول را آگاهانه انتخاب کنیم. اجاره‌نشینی فکری باعث شده است که جامعه ما از خودگریز و از خودبیگانه بشویم.

رئیس مؤسسه ترویج تفکر میان فرهنگی تأکید کرد: یکی از مشکلات بزرگ جامعه ما مغزهای کپی است که من اسم آن را اندیشه‌ورزی «فورواردی» گذاشته‌ام. این عادت باعث ویرانی‌های فرهنگی و دینی و در نهایت آسیب شدید به اعتماد می‌شود.

زیربنای هرگونه رشد و توسعه‌ای، اندیشه و اندیشه ورزی است

رضا عمرایی، پرزیدنت ان ال پی و کوچینگ با اشاره به یکی از خصوصیات یوسفی، مؤلف کتاب «خورشید تفکر در آسمان زندگی» گفت: یوسفی از صاحب‌نظران برجسته حوزه‌های مختلف فلسفه میان فرهنگی، روانشناسی اعتیاد و آسیب شناسی اجتماعی است. ایده نگارش این کتاب مبتنی بر یک دغدغه ذهنی دیرینه در او شکل گرفته است.

وی افزود: یوسفی بیش از 30 جلد کتاب و 150 مقاله از جمله «مبانی علم روان‌درمانی میان فرهنگی»، «نقش فرهنگ در روان‌درمانی»، «سبب شناسی افسردگی در غربت»، «عوامل بروز و راه های درمان اعتیاد»، «نبرد اندیشه‌ها» و «مبانی اندیشه ورزی» در انتشارات بین‌المللی اروپا به زبان آلمانی ‎منتشر کرده است که برخی از آنها به زبان فارسی نیز ترجمه شده‌اند.

عمرایی تأکید کرد: دغدغه ذهنی مذکور، پدیده و واقعیت تلخ و شومی به نام «امتناع تفکر و عدم اندیشه ورزی صحیح» بود. در واقع، مشاهده شد که بسیاری از مشکلات کشور به ویژه مشکلات بخش فرهنگی و اجتماعی ریشه در امتناع تفکر دارد. امتناع تفکری که اجاره نشینی فکری را به دنبال خود داشته است و کلیت جامعه را با شکاف و چالش‌های آسیب زا روبرو کرده است.

پرزیدنت ان ال پی و کوچینگ اضافه کرد: به همین لحاظ کتاب خورشید تفکر، با جدیت تمام برای مقابله با این معضل بزرگ کشور به تحریر درآمد. تجربه نشان داده است افرادی که بیشتر به اندیشه ورزی صحیح پرداخته‌اند، موقعیت خود را بهتر شناخته و بهتر در راستای خودآگاهی فرهنگی گام برداشته‌اند؛ چراکه نوع تفکر و اندیشه ورزی است که شاکله وجودی و قیمت انسان را مشخص می‌کند.

عمرایی خاطرنشان کرد: تفکر می‌تواند در فرآیند توصیف، بازتعریف، گفتمان سازی و نومفهوم پردازی، یاریگر افراد جامعه جهت رسیدن به خودآگاهی فرهنگی و درک وضعیت و موقعیتشان برای مشارکت هر چه بهتر و بیشتر در ساختن آینده مشترک باشد.

وی با اذعان اینکه زیربنای هرگونه رشد و توسعه‌ای، اندیشه و اندیشه ورزی است، گفت: کتاب خورشید تفکر که در شش فصل با عناوین مغز و چهارضلعی شناخت، اندیشه ورزی و انواع آن، بسترهای فرهنگی و نبرد اندیشه‌ها، دلایل و عواقب امتناع اندیشه ورزی، آسیب شناسی به مثابه ارابه اندیشه ورزی و در نهایت راه‌های پرورش و تقویت اندیشه ورزی تنظیم شده است؛ ذهن مخاطبان را با توانمندی‌های ناشناخته یا فراموش شده خودشان آشنا می‌کند و نشان می‌دهد که چگونه با اندیشه ورزی می‌توانند به بیداری ذهن خود و تک تک افراد جامعه کمک کنند.

پرزیدنت ان ال پی و کوچینگ افزود: هدف دیگر این کتاب آشناکردن مخاطبان با راه‌های خودیاری فکری است و اینکه چگونه می‌توانند امتناع اندیشه ورزی را به فرصتی برای احیاء آن و همچنین ایجاد یک جامعه بیدار و رقابت پذیر تبدیل کنند. 

به گفته عمرایی، یکی دیگر از اهداف این کتاب خودشکوفایی در مقابله با اجاره‌نشینی اندیشه‌ورزی است. آشنایی با اندیشه‌ورزی مسیر توسعه را هموارتر می‌کند. کتاب باور دارد که هر انسان صاحب فکر است که می‌تواند مخاطب را به این باور برساند که فکر او یعنی زندگی. مخاطبان این کتاب تمامی اقشار جامعه هستند که می‌توانند محتوای این کتاب را بخوانند و آن را درونی کنند.

فهیمه نصیری، استاد دانشگاه نیز در پایان این نشست، با بیان اینکه رساله او فلسفه میان فرهنگی بود، توضیح داد: همین موضوع موجب شد با دکتر یوسفی آشنا شوم و این کتاب به رشته تحریر درآید. دغدغه اصلی این کتاب امتناع تفکر و عدم اندیشه‌ورزی صحیح است. این دغدغه آزار دهنده موجب شد که این کتاب را با جدیت دنبال کنیم.

وی مطرح کرد: در کشور ما علاوه بر امتناع اندیشه‌ورزی دچار عدم خودباوری هستیم. ما تا حدود زیادی خودباوری خودمان را فراموش کرده‌ایم چون قرآن مرتب ما را به اندیشه‌ورزی و تعقل دعوت می‌کند. یکی دیگر از مشکلات ما در سیستم آموزشی‌مان این است که از دانش‌آموزان می‌خواهیم که کتاب قطوری را حفظ کنند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: اگر می‌خواهیم جامعه‌ای اندیشه‌ورز داشته باشیم باید از دانش‌آموزان شروع کنیم. این کتاب می‌تواند در این زمینه کمک کند چون یک سمفونی اندیشه‌ورزانه دارد.

بر اساس این گزارش؛ در این نشست که محمدعلی کیانی، مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور و محمدرسول الماسیه، رییس مرکز ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی حضور داشتند، از کتاب خورشید تفکر در آسمان زندگی رونمایی به عمل آمد.

یادداشت متن یادگاری بر روم بوم و اهدای لوح تقدیر به دو مؤلف کتاب از سوی حجت‌الاسلام ایمانی‌پور، معاون همکاری‌های علمی و فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از دیگر برنامه‌های این نشست بود.

به گزارش ایرنا، مراسم رونمایی از کتاب «خورشید تفکر در آسمان زندگی» اثر مشترک حمیدرضا یوسفی، عضو هیأت علمی دانشگاه پتسدام آلمان و رئیس مؤسسه ترویج تفکر میان فرهنگی و فهیمه نصیری به دو شکل حضوری و آنلاین در سرای اهل قلم برگزار شد.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha