افتتاح بوستان دباغان موجب امیدواری ساکنان جنوب شهر قزوین شده است

قزوین - ایرنا- سرپرست شهرداری قزوین گفت: افتتاح فاز اول بوستان دباغان در جوار طرح توسعه امامزاده حسین(ع) باعث امید افزایی میان شهروندان و ساکنان محلات جنوب شهر شده است.

به گزارش ایرنا، سید مهدی کاظمی روز چهارشنبه در حاشیه مراسم افتتاح فاز اول بوستان دباغان شهر قزوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: دباغان یکی از محله های قدیمی و با اصالت کهن شهر قزوین است که بیش از یک هزار و ۳۰۰ سال قدمت دارد.

وی افزود: اجرای طرح توسعه امامزاده حسین(ع)،  خالی شدن جمعیت این محله از ساکنان سابق و گسترش شهر به سمت شمال باعث شد تا این محله به یکی از مکان های وقوع بزه تبدیل شود بنابراین احداث فضاهای سبز و محل اجتماع شهری کوچک در این محیط ضروری بود.  

این مسوول ادامه داد: محله دباغان درگیر اجرای طرح بازآفرینی شهری به تولی‌گری اداره اوقاف شهرستان قزوین، شهرداری قزوین و اداره کل راه و شهرسازی بوده و این بوستان به صورت موقت افتتاح شده، از همین رو مجوز اداره کل میراث فرهنگی را کسب نکرده است.  

کاظمی ادامه داد: در حال حاضر طرح بازآفرینی شهری محله دباغان به دلیل مشکلات موجود با روند متناسبی در حال اجرا بوده و با همت کارشناسان مربوط اقدامات تملک سایر بناهای باقیمانده در این طرح در دستور کار قرار گرفته است و به زودی مشکلات این محله مرتفع می‌شود.

وی گفت: قزوین به عنوان یکی از شهرهای پیشرو در توسعه و ساخت و ساز است و باید مبحث ایمنی در تمامی طرح های عمرانی و پروژه های آن به عنوان مهمترین رکن در اولویت قرار گیرد.  

 سرپرست شهرداری قزوین تصریح کرد: برخی از دیوارهای مستهلکی که در این پارک وجود دارد توسط کارشناسان،  مناسب‌سازی شده و در یکی دو روز آینده مابقی دیوارها نیز مناسب‌سازی می‌شود تا خطرات احتمالی از این پارک رفع گردد.  

وی با بیان اینکه برخی دیوارهای موجود در بدنه بوستان دباغان، سازه های الحاقی است و میراث فرهنگی اجازه تخریب به شهرداری را نداده است،  اظهار داشت: آن قسمت از بناهایی که در محله دباغان تملک شده، مورد تخریب قرار گرفته و مابقی سازه‌ها زیر نظر میراث فرهنگی قرار گرفته اند یا جزو سازه هایی هستند که در صورت تخریب باعث آسیب دیدن سایر بناها می شوند.

کاظمی بیان کرد: حفظ امنیت و ایمنی شهروندان وظیفه شهرداری است و بازسازی و مقاوم سازی دیوارهای موجود در بوستان دباغان با جدیت در دستور کار قرار می‌گیرد.  

وی با بیان اینکه در محله دباغان امنیت وجود نداشت، تصریح کرد: هدف از احداث بوستان جیبی و موقتی، بهبود وضعیت محله دباغان و ایجاد یک فضای مشارکتی برای شهروندان است.  

کاظمی ادامه داد: قطعاً فاز اول بوستان دباغان دارای نواقصی است اما باید به خاطر داشته باشیم که در پنج سال گذشته شاهد هیچ عملکرد مثبتی از شهرداری در این محله نبودیم و مردم از وضعیت این محله اصیل ناامید شده بودند.

 سرپرست شهرداری قزوین عنوان کرد: با توجه به اینکه منابع و مصارف شهرداری قزوین مناسب نیست از اداره کل میراث فرهنگی و اداره اوقاف تقاضا داریم نسبت به تسریع در طرح بازآفرینی شهری محله دباغان بیش از پیش همکاری های لازم را داشته باشند.  

کاظمی گفت:از هفته آِینده، طرح های بازسازی و عملیاتی این پروژه با جدیت هرچه بیشتر ادامه خواهد یافت و امیدواریم با حمایت های مسئولان ارشد استانی به این پروژه مهم شتاب بیشتری ببخشیم.

فاز اول بوستان دباغان شهر قزوین امروز با مساحتی بالغ بر یک هکتار در محله قدیمی و اصیل دباغان با هزینه‌ای بالغ بر ۹۰۰ میلیون تومان افتتاح شد.

این طرح در مسیر طرح توسعه امامزاده حسین(ع) قرار دارد و به دلیل مجاورت با بافت تاریخی و همچنین وجود دیوارهای مستهلک هیچ مجوزی از مدیریت بحران استانداری قزوین و سازمان میراث فرهنگی دریافت نکرده است.  

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha