۲۱ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۲۴
کد خبرنگار: 3059
کد خبر: 84503170
۰ نفر

برچسب‌ها

بحران گاز در اتحادیه اروپا؛ تمهیدات برای عبور از زمستان

تهران - ایرنا - دولت‌های اروپایی با هراس از راه رسیدن زمستانی سخت و قیمت‌های انرژی سرسام‌آور منتظر هستند تا جزئیات ساز و کارهای جدید کمیسیون اروپا در ذخیره استراتژیک گاز و خرید مشترک سوخت توسط کشورهای عضو را بررسی کنند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از روزنامه ال پائیس، دولت اسپانیا پیشتر (۲۰ سپتامبر/ ۲۹ شهریور) در نامه ای به کمیسیون اروپا، «ایجاد یک بستر متمرکز اروپایی برای خرید گاز طبیعی به منظور تسهیل ایجاد ذخایر استراتژیک» را خواستار شد.  

وزیران دارایی فرانسه، یونان، جمهوری چک و رومانی نیز هفته گذشته در بیانیه ای مشترک به طرح پیشنهادی اسپانیا در «ایجاد دستورالعمل‌های مشترک در ذخیره گاز به منظور کاهش و هموارسازی قیمت‌ها» پیوستند.

بر این اساس، کمیسیون اروپا این هفته مجموعه‌ای از اقدام‌های ممکن کشورهای اتحادیه اروپا برای رویارویی با قیمت‌های سرسام‌آور انرژی را منتشر می‌کند.

اتحادیه اروپا در حال حاضر از یک سیستم ذخیره اضطراری نفت برخوردار است که به دنبال بحران دهه ۱۹۷۰ میلادی در این حوزه ایجاد شده است. امکانی که در مورد گاز صدق نمی‌کند.

این مکانیزم جدید، خرید این منبع را به صورت مشترک در زمان قیمت‌ پایین و با هدف آزاد کردن در دوره‌های رو به افزایش فراهم می‌کند.

اما همزمان با فراهم شدن این امکان، پرسش‌هایی پیرامون ظرفیت واقعی شرکای اروپایی و هزینه ذخیره و نگهداری مطرح می‌شود.  

بر اساس طرح کمیسیون اروپا، کشورها می‌توانند با خرید مشترک گاز، یک ذخیره‌سازی راهبردی تشکیل دهند و مشارکت در این اقدام داوطلبانه خواهد بود.

کمیسیون اروپا همچنین اعلام کرده است که اقدامات و برنامه هایی برای کاهش فشار به ویژه بر خانواده های فقیر ارائه خواهد داد که البته برخی کشورهای عضو این منطقه خود را به راه حل های ارائه شده از طرف بروکسل برای این منظور بی علاقه نشان می دهند.

«امانوئل ماکرون»  رئیس‌جمهوری فرانسه در این باره گفته است: ما باید بخصوص در این باره یک دید دراز مدت داشته باشیم و خود را به یک نوع منبع انرژی وابسته نکنیم که به دلیل قیمت پایین جذاب است و به مرور ما را در معرض جهش ناگهانی قیمت ها قرار می دهد. 

اسپانیا هم موقتا مالیات بر ارزش افزوده برق را کاهش می دهد، اما «پدرو سانچز» نخست وزیر اسپانیا این را کافی نمی‌داند و در این باره گفته است: وقتی همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا از افزایش قیمت ها رنج می برند ما باید از اقدامات ملی فراتر رفته و راه حل های اروپایی ارائه دهیم.

اروپا در حالی در تلاش است تا گاز و زغال سنگ کافی برای فصل زمستان را تامین کند که افزایش قیمت‌ها، برخی غول‌های بزرگ صنعتی از جمله شرکت کودهای شیمیایی «سی‌اف اینداستریز» (CF Industries)، شرکت صنایع شیمیایی نروژی «یارا اینترنشنال» (Yara International ASA) و ابرشرکت آلمانی «ب‌آاس‌اف» (BASF SE) را مجبور کرده تا کارخانه‌های خود را تعطیل کرده و یا تولید خود را کاهش دهند.

در حال حاضر موجودی ذخایر گاز در اروپا به پایین ترین میزان در یک دهه گذشته رسیده است. بر اساس آمار ارائه شده، سطح ذخیره سازی در اروپا تا پایان ماه مارس (اوایل فروردین) به دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب رسید که تنها ۳.۸ درصد مجموع ظرفیت کشورهای قاره سبز است.

به گزارش تارنمای اویل پرایس، خالی شدن ذخایر گاز طبیعی و سرعت پایین باد سبب شده است تا قیمت برق نیز در سراسر اروپا افزایش یابد.  

به گزارش بلومبرگ، قیمت گاز طبیعی هلند برای ماه آینده که قیمت پایه اروپایی است، حداکثر ۱۴.۷ درصد افزایش یافت و به ۹۹.۳۱ یورو (۱۱۵ دلار) به ازای هر مگاوات ساعت رسید. قرارداد انگلیس هم ۱۹ درصد افزایش یافت. بهای هر دو قرارداد طی یک ماه گذشته بیش از دو برابر افزایش پیدا کرده است.

قیمت برق آلمان برای سال آینده حداکثر ۱۳ درصد افزایش یافته و به ۱۳۳ یورو به ازای هر مگاوات ساعت رسیده است. بهای برق فرانسه هم با ۱۰.۳ درصد افزایش، به ۱۳۵.۵۰ یورو به ازای هر مگاوات ساعت صعود کرده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha