دیپلماسی فعال در مسیر پایان تحریم های ظالمانه

تهران- ایرنا- پایان‌دادن به بخش بزرگی از تحریم‌ها گام نخست تیم مذاکره کننده است. بنابراین سخت‌گیری از سوی ۱+۵ نسبت به ایران نتایجی در بر نخواهد داشت زیرا ایران قبلا به تعهدات خود عمل کرده و اکنون باید نشانه‌های مثبتی از طرف مقابل دیده شود تا او هم جدیت خود را در عمل به تعهدات بین‌المللی نشان دهد.

سخت‌گیری از سوی ۱+۵ نسبت به ایران این‌بار نتایجی در بر نخواهد داشت. بنابراین تنها امیدی که برای طرفین مذاکره هست، همان برجام است. از این رو تنها کاری که آمریکا باید انجام دهد اینکه به تعهدات خود برگردد و تحریم‌های ظالمانه را که آمریکا اعمال کرده و نقض برجام است، کاملا باید لغو کند.

رسانه‌های اعتدال گرا

اقتصاد را به برجام گره نمی‌زنیم؛ مسایل موشکی قابل مذاکره نیست

روزنامه عصر رسانه در گزارشی به نقل از عباس مقتدایی نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس نوشت: ایران در برجام درباره موضوع هسته‌ای مذاکره کرده است و بر این اساس مذاکره‌ای درباره موضوعات دیگر نخواهیم داشت. غربی‌ها باید بدانند که کشور مستقل و قدرتمندی مثل جمهوری اسلامی ایران اهل باج دادن نیست و ما اگر هشت سال دفاع مقدس را اداره و در برابر تحریم‌ها و فشارهای آمریکا مقاومت کردیم، صرفاً برای آن بود که بتوانیم استقلال خودمان را حفظ کنیم. وی بیان کرد: آزموده را آزمودن خطاست. جمهوری اسلامی ایران نشان داده است که تحت فشار، تحریم و انواع تهدیدات وارد مذاکره و باج دادن نخواهد شد. نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اکنون هم بر همین موضع اصولی خود هستیم و جمهوری اسلامی ایران نکات کلیدی در مذاکرات را بر اساس منطق خودش رعایت می‌کند. مذاکرات باید تأمین کننده منافع ملت ایران باشد، در فضایی توأم با تعامل انجام شود، نباید صحبت‌هایی در سایه تهدید زده شود، باید به نتیجه ختم شود و طرف‌های غربی باید به بدعهدی خود خاتمه دهند. دولت سیزدهم نشان داده است که موضوع برجام را اگرچه دنبال می‌کند، اما اقتصاد ایران را به برجام گره نخواهد زد و نقص‌ها و کاستی‌هایی را که در دولت سابق وجود داشت، برطرف خواهد کرد و مذاکرات را متناسب با منافع ملت ایران پیش خواهد برد. مقتدایی گفت: اگر طرف مقابل توقع داشته باشد ما بر سر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران معامله کنیم، توقع بی‌جایی است چرا که جمهوری اسلامی ایران در برجام درباره موضوع هسته‌ای مذاکره کرده است و بر این اساس مذاکره دیگری نخواهیم داشت. در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با وزیر امور خارجه و همکارانش صحبت کردیم و در این جهت وفاق و وحدت خوبی میان مجلس و دولت وجود دارد.

رسانه‌های اصولگرا

وعده دولت سیزدهم درباره مذاکرات برجام

به گزارش جوان آنلاین،‌ در شرایطی که تهران بنابر روالی که پس از روی کار آمدن دولت جدید وعده داده بود، در مسیر بازگشت به مذاکرات برجامی قرار دارد، رئیس و نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با هجمه و تکرار ادعاهای خود علیه تهران، سعی در متشنج کردن فضا دارند. وزیر امور خارجه در دیدار با رئیس مجلس سوئیس ضمن تأکید بر اینکه ایران در مذاکرات پیش رو، به تناسب اقدامات طرف مقابل عمل خواهد کرد، گفت که جمع‌بندی ایران از مذاکرات قبلی، در آینده نزدیک نهایی می‌شود. در شرایطی که تهران بنابر روالی که پس از روی کار آمدن دولت جدید وعده داده بود، در مسیر بازگشت به مذاکرات برجامی قرار دارد، رئیس و نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با هجمه و تکرار ادعاهای خود علیه تهران، سعی در متشنج کردن فضا دارند. ایران پیش‌تر اعلام کرده بود که در حال جمع‌بندی مذاکراتی است که تاکنون انجام شده و پس از آن به مذاکرات هسته‌ای باز خواهد گشت. این موضوع در دیدار حسین امیرعبداللهیان با آندریاس ایب، رئیس مجلس ملی سوئیس مطرح شد. امیرعبداللهیان با تشریح دیدگاه دولت سیزدهم در خصوص ازسرگیری گفتگوهای وین، از نهایی شدن جمع‌بندی‌های دولت در آینده نزدیک خبر داد و افزود: «در گفتگوهای آتی اقدامات ما متناسب با میزان عمل و اقدامات طرف‌های مقابل خواهد بود.»‌ آندریاس ایب نیز به علاقه‌مندی کشورش در زمینه ایفای نقش در نزدیک کردن دیدگاه‌ها تأکید کرد. میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، دیروز در صفحه توئیتر خود از موضع‌گیری سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران مبنی بر تعاملات بیشتر درباره برجام و مذاکرات وین استقبال کرد و آن را خبر خوبی دانست. وی نوشت: «در جریان شش دور مذاکرات قبلی، پیشرفت بسیار مفید و چشمگیری به دست آمده است.»

دلیل اصرارهای شتابزده غرب برای آغاز سریع مذاکرات برجام

خبرگزاری تسنیم در گزارشی آورده است:‌ آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا و مقام‌های ارشد کشورهای غربی عضو برجام در روزها گذشته بارها درباره ضرورت بازگشت زودهنگام ایران به مذاکرات وین درباره برجام اظهارنظر کرده و به زبان ارعاب و انذار روی آورده‌اند. محوری که در موضع‌گیری‌های هماهنگ کشورهای غربی بر آن تأکید می‌شود این است که گذشت زمان بیشتر به دلیل پیشرفت‌ بیشتر برنامه هسته‌ای ایران ممکن است کار را به جایی برساند که برجام دیگر حائز همان منافع توافق اولیه نباشد و طرف‌های غربی را به سمت راهکارهای دیگر سوق دهد. این موضع طرف‌های غربی حین اذعان آنها به اینکه جایگزین بهتری برای برجام ندارند، مطرح می‌شود. چندی پیش مقام‌های سابق و فعلی آمریکایی و اروپایی در مصاحبه با خبرگزاری رویترز اذعان کردند که آمریکا هیچ گزینه آسان‌تر و عملی‌تری به جای بازگشت به توافق اصلی برجام و مجاب کردن ایران به عقب‌گرد از پیشرفت در برنامه هسته‌ای خود ندارد.

تقویت موضع هسته‌ای ایران در فرصت نیویورک

روزنامه فرهیختگان در گزارشی نوشت:‌ سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل که سه‌شنبه‌شب به وقت تهران صورت گرفت، ضمن اشاره به اصول سیاست‌خارجی‌ای که دولتش در ۴ سال آینده آن را پیش خواهد برد، به مساله تحریم‌ها، تحولات منطقه‌ای و همچنین افول تحقیرآمیز آمریکا در داخل و خارج اشاره کرد. او در این سخنرانی ضبط شده که به‌صورت ویدئوکنفرانس پخش می‌شد، به سیاست‌خارجی دولتش به‌ویژه در موضوع پرونده هسته‌ای ایران اشاره کرد. رئیسی در سخنرانی ۱۵دقیقه‌ای خود، تلاش کرد تصویری عقلانی از سیاست‌خارجی ایران را به جهان مخابره کند. او اگرچه تمام تخم‌مرغ‌هایش را در سبد مذاکرات هسته‌ای و برجام نگذاشت، اما همان‌طور که انتظار می‌رفت، در آخرین بخش سخنرانی‌اش به‌صورت ویژه به این موضوع پرداخت. رئیسی تلاش کرد تا ضمن تکذیب فضاسازی طرف‌های آمریکایی و رسانه‌های غربی درمورد مخالفت دولت سیزدهم با مذاکرات هسته‌ای، ادعاهای بی‌اساس رژیم‌صهیونیستی و برخی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس درباره دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را نیز بی‌پاسخ نگذارد و موضع رسمی ایران را پیرامون این مسائل به گوش رهبران جهان برساند. پایبندی در برابر نقض عهد رئیسی در سخنرانی خود، خطاب به رهبران جهان، به قیاس قابل توجهی اشاره کرد. او از پایبندی ایران به تعهداتش برپایه ۱۵ گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اشاره کرد، اما گفت که در مقابل آمریکا نه‌تنها به تعهد خود که لغو تحریم‌هاست عمل نکرده است، بلکه «نقض عهد کرده؛ از برجام خارج شده و تحریم‌های بسیار بیشتری را بر ملت من تحمیل کرده است.»

رسانه‌های اصلاح طلب

شمارش معکوس تا احیای مذاکرات برجام؛ آزمون سخت طرف‌های غربی

افکار نیوز در گزارشی آورده است:‌ روند بازبینی مذاکرات احیای برجام از سوی دولت سیزدهم درحالی به تدریج به مراحل پایانی نزدیک می شود که آمریکا و اعضای اروپایی این توافق به رغم تاکید جمهوری اسلامی ایران درباره اهمیت گام‌های عینی و قابل راستی‌آزمایی برای تضمین منافع ملت ایران اقدام ملموسی را صورت نداده‌اند. آمریکا پس از خروج یکجانبه از برجام و اعمال فشار حداکثری علیه ایران،  دستاوردی را که می‌توانست شروع فصل جدیدی در روابط بین الملل باشد به فنا داد و بار دیگر مهر بی‌اعتمادی را در روابط غرب با جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب ثبت کرد. برجام برای اولین بار در تاریخ چند دهه ملل متحد نشان داد درصورت عمل همه طرفها به تعهدات خود در قبال این توافق، چالش‌های بین‌المللی از طریق راه‌حل های مسالمت آمیز و برمبنای مذاکره قابل رفع است.  اما این شیوه برای اقلیتی چون دونالد ترامپ که به دنبال منافع نامشروع در تخاصم و سلطه هستند خوشایند نبود. دولت سابق آمریکا علاوه بر بازگرداندن تحریم هایی که به لطف برجام رفع شده بود صدها تحریم یکجانبه و غیرقانونی جدید علیه ایران وضع و سیاست فشار حداکثری علیه ایران را اعمال کرد. «جو بایدن» هم که پیش از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفته بود که در صورت ورود به کاخ سفید، واشنگتن را به برجام ملحق خواهد کرد، هنوز با گذشت ۱۰ ماه از این مساله، همچنان به سیاست فشار حداکثری و نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحده ادامه می‌دهد. همچنین اتحادیه اروپا و اعضای اروپایی توافق هسته‌ای ایران که با تعلل در اجرای تعهدات برجامی سابقه ناامید کننده‌ای را در روابط با ایران به جا گذاشته‌اند در نزدیک به سه ماه گذشته که مذاکرات وین متوقف شده است به اصرار برای از سرگیری مذاکرات بسنده کرده‌ و گامی ملموس در این زمینه برنداشته‌اند.

اقتصاد را از «گروگان» پرونده هسته‌ای دربیاورید

داریوش قنبری فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت وگو با روزنامه آرمان ملی اظهار داشت:‌ کشورهای غربی به دنبال این هستند که از سیاست فشار حداکثری و چالش‌های اقتصاد ایران که در داخل کشور زمینه‌های چالش‌های دیگری را نیز فراهم کرده استفاده کند و حداکثر امتیاز را در مذاکرات آینده از ایران بگیرد.در چنین شرایطی دولت نیز تصمیم گرفته با خرید زمان بتواند به یک جمع‌بندی کلی درباره مذاکرات دست پیدا کند. از سوی دیگر دولت سیزدهم برای خنثی کردن سیاست فشار حداکثری تلاش کرده برای آغاز مذاکرات عجله نکند و اشتیاقی از خود نشان ندهد.این استراتژی نیز به این دلیل در دستور کار قرارگرفته که کشورهای غربی سیاست‌های خود را تعدیل کنند و در رویکردی که درگذشته در مقابل ایران اتخاذ کرده بودند تجدیدنظر کنند. به همین دلیل نمی‌توان انتظار داشت مذاکرات به‌زودی آغاز شود و توافق صورت بگیرد.

تبادل انرژی و چانه‌زنی برای لغو تحریم‌های ایران

رامین مهمان‌پرست در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، درباره امکان سواپ انرژی با کشورهای شمال خزر اظهار داشت: ما باید از همه ظرفیت‌های همکاری اقتصادی با کشورهای همسایه بهره ببریم و در این راستا باید نوعی هماهنگی بین دستگاه‌های مختلف اقتصادی کشور و وزارت امور خارجه صورت گیرد، یعنی علاوه بر تقویت وزارت خارجه برای ورود جدی به این حوزه، نهادسازی شود که دیپلماسی اقتصادی در پیشبرد اهداف اقتصادی توانمند باشد. کشورهای آسیای مرکزی به آب‌های گرم دسترسی ندارند و این یک مزیت برای کشور ما است که از موقعیت جغرافیایی خود استفاده کرده و مسیرهای ترانزیتی برای کالاهای این کشورها فراهم کنیم، البته به شرطی که مسائل سیاسی را به حوزه اقتصاد وارد نکنیم، طرح‌هایی را آماده کنیم که جذابیت داشته باشد و منافع این کشورها را تامین کند تا موانع سیاسی را کنار بزنند. از جمله موضوعاتی که می‌توانیم با کشورهای همسایه پیش ببریم عبور کالاهای استراتژیک از جمله انرژی و غلات از کشور است، ما می‌توانیم از ویژگی‌های جغرافیایی کشور به عنوان فرصت ارزشمند استفاده کنیم. ما می‌توانیم برنامه بلندمدتی برای خرید غلات از کشورهای شمال ایران برای مصرف داخلی تدوین کنیم و در مقابل معادل محصولات تولیدی در کشور را از سه نقطه شرق، جنوب و غرب به مشتریان این کشورها تحویل دهیم، در واقع سواپ کالاهای استراتژیک از جمله نفت و گاز و غلات را در دستور کار جدی برنامه‌های اقتصادی قرار دهیم، علاوه بر این می‌توانیم روی ترانزیت کار کنیم زیرا کوتاه‌ترین و اقتصادی‌ترین مسیر صادراتی برای این کشورها عبور از ایران است.

تناقض اصحاب برجام بالا زد

سایت خبری راه دانا در گزارشی آورده است: بدعهدی آمریکا و هم پیمانانش در طول ۴۰ سال گذشته همواره یکی از چالش‌های اساسی سیاست اقتصادی کشور بوده است؛ با این وجود متاسفانه برخی با نگاه خوش بینانه کشور را با قراردادهای متزلل دچار خسران‌های بیشمار کردند. در آخرین نمونه همگان دیدند که توافق متزلزل برجام آن هم بدون در نظر گرفتن شروط رهبری چه بر سر اقتصاد کشور آورد. اما خوب است مرور کنیم تا آیندگان به این خسارتها بار دیگر دچار نشوند. روز گذشته رئیس سازمان برنامه و بودجه آذربایجان شرقی در گفتگویی در خصوص حضور شرکت‌های اروپایی و کره ای در بازار لوازم خانگی و خودرو کشور اظهار داشته است: "در شرایطی که به نظر می‌رسد تحریم‌ها کم‌رنگ‌تر می‌شود و تولیدکنندگان داخلی تا حدی جان گرفته و به تدریج در حال قوی شدن هستند، شرکت‌های کره‌ای دوباره می‌خواهند به ایران بازگردند که مدیریت ارشد نظام به راحتی این اجازه را به آنها نخواهد داد و موضع قاطعانه‌ای در برابر کشوری که بد عهدی کرده، اتخاذ می‌کند؛ این یک تصمیم سیاسی و کاملا منطقی بوده و قطعا پیام‌های موثری برای دیگران خواهد داشت! در حالیکه طبق گفتگوی اخیر رئیس سازمان برنامه و بودجه به این نکته اذعان دارد در شرایط سخت تحریم سالهای اخیر و عدم واردات به دلیل بد عهدی‌های مکرر غربی‌ها و هم پیماناناشان، تولید در کشور جان گرفته است.

در انتظار «بله» تهران

روزنامه اعتماد در گزارشی نوشت: ایالات متحده امریکا، تروییکای اروپایی حاضر در توافق هسته‌ای با ایران (بریتانیا، چین و فرانسه) به علاوه روسیه و چین از ایران می‌خواهند برای ازسرگیری مذاکرات به پایتخت اتریش بازگردد. همزمان مقام‌های رژیم اسراییل پایتخت به پایتخت می‌روند تا شاید بتوانند این روند را متوقف کنند... مقام‌های رژیم اسراییل چه در مقام میزبانی از آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در واپسین روزهای حضور در این جایگاه و چه در دیدار با مقام‌های امریکایی در سفر به ایالات متحده یا برنامه‌ریزی برای دیدار با مقام‌های روس در آینده‌ای بسیار نزدیک یک هدف را دنبال می‌کنند؛ مقابله با ازسرگیری مذاکرات و تخریب این روند با تشدید فشار بر تهران.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha